Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Akne Sorunlarından Kurtulmak İçin Evde Yapılan Doğal Maskeler

Akne sorunu yaşayan kişiler evde bulunan ürünler ile sorunun önüne kısa süre içinde geçmeye olanak sağlar. Bu maskeler düzenli şekilde kullanıldığı sürece fayda sağlar.

Akne Maskeleri

Zerdeçal Maske

Zerdeçal, uzun süreli anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri sebebiyle uzun zamandır geleneksel Hint tıbbında kullanılmaktadır. Bu maske içinde bulunan pirinç unu mükemmel bir yağ emici görevi görmektedir. Cilt için birçok yararlı besin içermektedir. Yoğurt iltihaplı cildi soğutmaya ve yatıştırmaya destek sağlar. Cildi aydınlatmaya ve akne izlerini hafifletmeye yardımcı olan laktik asit içerir.

 • Zerdeçal tozu 1 tatlı kaşığı
 • Pirinç unu 2 çay kaşığı
 • Sade yoğurt 3 yemek kaşığı

Bir kase içinde yoğurt, zerdeçal ve pirinç unu birleştirilir. Ardından içinde 3 yemek kaşığı yoğurt eklenir. İyice karıştırılır ve akne tedavisi için cilde uygulanır. Özellikle akne sorunu olan bölgelere sorun giderici olarak fırça yardımı ile sürülür. Ardından kuruması için beklenir. Soğuk su desteği ile ciltten yıkanmalıdır. Akneleri ve siyah noktaları temizleme konusunda destek sağlayan maske haftada 2 ya da 3 kez uygulanmalıdır.

Tarçın ve Bal Maskesi

Tarçın, akneye neden olan bakterileri nötralize etmek için kullanılabilecek ciddi antimikrobiyal özelliklere sahip bir baharattır. Bal eski Mısır zamanlarından beri antibiyotik ve iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Sivilceleri tedavi etmek ve cilde verilen hasarı iyileştirmenin yanı sıra etkili bir nemlendirici etkisi sunar. Yağlı yamalar ve akneli kuru ciltler için şiddetle tavsiye edilir.

 • Tarçın tozu 2 tatlı kaşığı
 • Bal 2 yemek kaşığı

 Bir kâse içine 2 çorba kaşığı bal koyulur ve ardından tarçın tozu ekleyin. Malzemeler pürüzsüz bir macun haline gelinceye kadar iyice karıştırılır. Akne etkisi altında kalan alanlarda veya tüm yüze uygulanır. 10 ile 15 dakika bekletilmelidir. Karışım biraz yapışkan olabileceğinden, ılık suyla yıkanmalıdır. Ardından yumuşak havlu ile kurulanır. Yumuşak, parlak ve lekesiz bir cilt elde etmek için bu ev yapımı yüz maskesini haftada 3 veya 4 kez kullanılmalıdır.

Kakaolu Nemlendirici

Bu maskenin kullanımı ile parlayan bir cilde sahip olmak mümkün hale gelir. İçeriğinde bulunan avokado son derece nemlendirici, kakao mükemmel bir cilt yatıştırıcı antioksidandır ve bal anti bakteriyel ile anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Uygulama içinde;

 • Bir adet avakodonun dörtte birini küçük bir kâse içinde iyice ezilir. Ardından bir çorba kaşığı kakao tozu ve bir çorba kaşığı bal içine katılarak iyice karıştırılır. Avakodonun bur karışımda tamamen ezilmesi önemlidir. Maskeyi temiz ve kuru cilde 10 dakika süreyle uygulamak gerekmektedir. Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile yavaş yavaş yıkamak gerekir. Havlu ile kurulandıktan sonra her zamanki gibi nemlendirici uygulanır.

Etkili Farklı Maskeler

Ballı Uygulama

Bir fincan papatya çayı  2 adet poşet çaydan demlenerek elde edilir. Yapılan çayın tamamen soğumaya bırakılır. Küçük bir kâse içinde bir çorba kaşığı doğal bal ve bir tatlı kaşığı hamur mayası karıştırılır. Cilde yayılabilecek kadar akıcı bir karışım elde edilmelidir. Yalnız çok sulu olmayan bir macun oluşturmak için kâseye yeterli miktarda papatya çayı eklemesi kesinlikle unutulmamalıdır Yüz bölgesine ince bir tabaka şeklinde sürülerek 20 dakika boyunca bekletilir. Ardından su ile akne izleri gitmesi için çıkartılır.

Kahvaltı Maskesi

Bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı zeytinyağı, yarım fincan yulaf ezmesi ile birleştirilir. Bu karışım en doğru şekilde birleştirilmesi önemlidir. Yani iyice karıştırılması gerekir. Karışım elde edildikten sonra akne izleri ve lekelerine direkt olarak sürülerek 15 ile 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalması sağlanır. Uygulama sonrası ılık suyla durulanır ve kurulanır. Bu işlemden sonra cilde mutlaka nemlendirici uygulanması gerekir.

Papaya İle Aydınlatma

Evde yapılan bu maske özellikle hiperpigmentasyon, güneş lekeleri ve düzensiz cilt tonları olanlar için harika çözümler sunar.

 • İki yemek kaşığı bal ve yarım fincan patates püresi bir kabın içinde birlikte karıştırılır.
 • Evde yapılan bu karışım yüz üzerine 15 ile 20 dakika boyunca yavaşça uygulanır
 • Yıkandıktan sonra nemlendirme yapılmalıdır.

Aspirin

 • 3  adet aspirin tabletleri
 • 1 yemek kaşığı su
 • 1 tatlı kaşığı çiğ bal

Aspirin bir kabın içinde su yardımı ile ezilir. Ardından doğal olan bal eklemesi yapılmalıdır. Karışım yüze direkt olarak uygulanır ve 10 ile 15 dakika boyunca bekletilir. Ilık suyla yıkanması için bu süre zarfından beklemek gerekir. Bu maske doğal olmayan aspirin içerir, bu yüzden aşırıya kaçılmamalıdır. Yani haftada bir kez  uygulanır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle