Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Böcek Sokmalarına Uygulanacak Doğal Tedavi Uygulamaları

Böcek sokmalarından dolayı evde kullanılabilecek olan doğal tedavi işlemleri vardır. Bu işlemler düzenli ve bilinerek uygulandığı zaman faydalı çözüm olanakları sunarak tedavi eder.

Böcek Sokmalarına İyi Gelen Şeyler

Böcek Sokması Doğal Tedavi

Aloe Vera

Aloe Vera, yüksek miktarda vitamin ve mineral içeren doğal bir antiseptik ajandır. Aynı zamanda böcek ısırıklarının ve sokmalarının acı ile şişmelerin iyileştirmek için de kullanılabilir. Tek yapılması gereken 10 dakika boyunca yapraklardan çıkarılan bazı saf Aloe Vera jelini buzdolabında dondurmak gerekir. Ondan sonra 5 dakika boyunca cilde sürülmesi uygun olacaktır. Sokmadan kaynaklı sorunlar geçinceye kadar alanda bekletilmelidir. Gün içinde sorun ortadan kalkıncaya kadar  birkaç kez kullanılabilir.

Buz

Buz böcek ısırığını iyileştirmek için mükemmel bir üründür. Bunun için pamuklu bir bezle birkaç buz küpünü alınır. Birkaç dakika boyunca sivrisinek ısırığı üzerine sürülür. Bu kızarıklığı azaltmaya ve kaşıntıyı koymaya yardımcı olur.

Diş Macunu

Diş macunu, sadece diş etleri problemleri ile savaşmak için değil, aynı zamanda böcek ısırığı ve sokması kaşıntılarını iyileştirmek için de kullanılabilir. Diş macununda bulunan mentol sorunlu alanın soğumasına yardımcı olur ve çizilmenizi engeller. Sadece 15 dakika boyunca böcek ısırığı üzerine biraz diş macunu sürülür. Bu kesinlikle kısa sürede rahatlama sağlar.

Sirke

Sirke içinde antioksidan özelliklerinin varlığı bulunur. Bu özellikler böcek ısırıklarını ve sokmayı iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun uygulama için;

Eşit miktarda sirke ve kabartma tozu karıştırılarak bir hamur yapmak gerekir. Etkilenen bölgeye birkaç dakika boyunca uygulanmalıdır. Bu hamur özellikle böcek sokmasından kaynaklı oluşan kaşınma konusunda rahatlama için en kolay yoldur. Sirke böcek ısırmalarından dolayı oluşabilecek olan enfeksiyonlarında önüne geçtiği için öncelikli olarak tercih edilmelidir.

Soğan

İnsanların çevrelerinde var olan bulunan kokulardan etkilendiği bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra böceklerin de çevrelerindeki kokulardan etkilendiği bilen çok az insan vardır. Sadece bir parça soğanı alınır ve etkilenen bölgeye sürülür. Soğan kokusu böcekleri kişilerden uzak tutmanın yanı sıra ısırıkların kaşınmasını iyileştirmeye de yardımcı olur.

Fesleğen

Bu baharat sadece mutfakta kullanmak ile sınırlı değildir. Fesleğen yaprakları diş macunu içindeki mentolle benzer şekilde serin bir his yaratan kafur gibi kimyasallar içermektedir. Birkaç yaprak havan içinde ezilir ve  doğrudan darbelere uygulanır. Kısa sürede semptomların iyileşmesini sağlar.

Çay Poşetleri

Serin olan çay poşetleri böceklerin sokmalarından dolayı meydana gelen kaşıntıyı ve şişmeyi azaltmak için oldukça etkili bir çözüm yoludur. Direk olarak sorunlu bölgeye uygulanabilir.

Sirke

Bu üründe bulunan küçük asidik seviyeleri nedeniyle kaşıntı sorunu ortadan kaldırır. Tek tek lekelerin üzerine sürülmelidir. İnsan vücudu böceklere açık olan bir alan olduğu için banyo küvetinin içine birkaç damla damlatılmalıdır. Bu su ile banyo yapmak böceklerin ısırmasını engeller. Bu sayede gün içinde oldukça rahat ve huzurlu zamanlar geçirilebilir.

Farklı ve Etkili Diğer Uygulamalar

Çay Ağacı Yağı

Bu yağ içinde bulunan kimyasallar bakterileri ve mantarları öldürerek dezenfekte olmasına olanak sağlar. Aynı zamanda şişme sorunlarını da azaltırlar. Ayrıca, doğal bir böcek kovucu olarak hareket ederek sivrisinek ısırıklarını önlemeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Kullanmak için;

Doğrudan ısırılan alana küçük bir miktar uygulanması gerekir. Cilt üzerinde kuruluk sorununa neden olabilir. Bu yüzden uygulamadan önce Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmesi kuruluk sorunun önüne geçmeye destek sağlar. Ayrıca direk olarak seyriltilmeden kullanıldığında sonrasında mutlaka nemlendirici kullanılması gerekir.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının antienflamatuar ve antiseptik özellikleri bulunur. Aynı zamanda bir sivrisinek kovucu olarak da hizmet edebilir. Bu ürünü kullanmak için;

Doğrudan etki altında kalan bölgeye uygulanmadan önce Hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi uygun olacaktır. Bundan sonra etkilenmiş olan alana uygulanır. Bir böcek savurucu olarak kullanmak içinde çarşaflara birkaç damla serpiştirmek oldukça etkili olur.

Sarımsak

Sarımsak tüketildiği zaman veya mutfakta kullanıldığı zaman kokusundan dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmez. Tıpkı insanlar gibi, böcek böcekleri çevrelerindeki kokularla çekilir veya itilir. Belki de çok tatlı kokmamak bu konuda dezavantaj sağlar ama sorundan kurtulmak adına gereklidir. Bazı insanlar soğan ve sarımsak gibi keskin yiyecekler yedikten sonra, terin kokusunun değiştiğine kokladığınız böceklere bir sinyal gönderdiğine inanırlar. Bu teori test edilmemiş olsa da ekstra bir soğan veya salata sosu için ekstra bir sarımsak karanfil eklemek zarar vermez. Sağlık açısından da bu ürünlerin oldukça önemli faydaları vardır. Soğan ya da sarımsak tüketildiği zaman yanınızda karanfil tanesi ya da bir naneli sakız bulunmak koku sorunun önüne geçmeye olanak sağlayacaktır.

Ham Patates

Ham patates kullanımı eski çağlarda var olan bir çözümdür. Özellikle eski dönemlerde böcek, arı ve sivrisinek sokmalarına karşı büyükanneler hemen bir patatesi ortadan ikiye ayırırlarmış. Bu patates dilimlerini de direk olarak sorunlu olan alana uygularlarmış.  Patates dilimleri acının, ağrının ve şişmenin önüne kısa süre içinde geçer. Eski dönemde kullanılan bu uygulamalar kocakarı ilacı olarak tabir edilse de bazı durumlarda oldukça faydalı çözüm olanakları sunar.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle