Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuğa Diş Macunu Sürmek ve Rahatsızlığın Genel Tedavisi

Uçuğa diş macunu sürülür mü konusuyla ilgili olarak pek çok soru ve yanıt bulunmaktadır. Bu anlamda uygulamanın bilimsel anlamda herhangi bir dayanağının bulunmadığını söylemek doğru olacaktır.

Uçuk Sorunu

Uçuk adı verilen sorunun dudaklarda veya vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkması, bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir. Ayrıca sürekli olarak uçuk çıkma durumu söz konusu ise bazı hastalıkların habercisi olarak yorumlanabilir. Genel olarak dudakta uçuk çıkmasının belirtileri, dudak kenarında yaşanan ağrı ve kaşıntılar ile su dolu kabarcıklarla şişlik ve kızarıklık durumlarının ortaya çıkmasıdır. Bu belirtiler dudakta yaşanabileceği gibi vücudun farklı bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Yapılan bazı araştırmalarda uçuğa diş macunu sürme gibi yöntemlerin de kullanıldığı görülmüştür. Yazımızın devamında bu konuyla ilgili de detaylı bilgileri aktaracak ve uçuk sorununu engellemek için yapmanız gerekenleri de sunuyor olacağız.

diş macunu

Uçuk Neden Olur?

Uçuğun herhangi bir bölgede çıkmasının aslında pek çok sağlık sorunuyla ilişkilendirildiğini söyleyebiliriz. En önemli durum herpes adı verilen bir virüstür. Bu virüs daha çok soğuk algınlığı gibi rahatsızlarla birlikte ortaya çıkar. Buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin çökmesiyle de kendini belli eder. Viral hastalıkların yaşanmasıyla birlikte uçuk çıkması söz konusudur.

Uçuk rahatsızlığının bulaşıcı olup olmadığıyla ilgili de doğru bilgilere ulaşmanız gerekiyor. Öncelikle uçuk bulaşıcıdır ve yakın temas ile tükürük yoluyla bulaşabilmektedir.

Uçukta yer alan virüsün bulaşmaması için bazı önlemler almanız gerekiyor. Tekrar eden rahatsızlıklardan olan uçuk çıkan bir kişiyle yakın temas kurulmamalıdır. Ayrıca ortak kullanılan eşyaların bir süre kullanılmamasında da fayda var. Bununla beraber uçuğa el ile dokunulduğunda mutlaka elinizi yıkamalı ve virüsün yayılmasını engellemelisiniz.

Uçuğa Diş Macunu Sürülür mü?

Uçuğa diş macunu sürülür mü ile ilgili yapılan araştırmalarda bazı yanıtlara ulaşılabilmektedir. Öncelikle yüz yüze temas, uçuklu olan kişinin özel eşyalarını kullanmak ve öpüşme gibi faktörlerle meydana gelen bu rahatsızlık için diş macunu kullanılabilir. Fakat iş macunu kesin ve tam bir tedavi yöntemi değildir. Sadece semptomların bir süre rahatlamasını sağlar. Bu anlamda uçuğun kurumasını da sağlayabilmektedir.

Uçuğa diş macunu sürmek, uçuğa sebep olan virüsü kesin olarak tedavi edememektedir.

Uçuğa diş macunu sürmek için de bazı yöntemleri kullanmanız gerekiyor. İlk olarak şişliği azaltmak amacıyla uçuklu bölgeye buz uygulamalısınız. Daha sonra uçuklu alanı yıkayarak nazik bir şekilde kurulamalısınız.

Bu işlemden sonra az miktarda alacağınız diş macununu uçuklu bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntem daha çok dudak uçukları için kullanılmaktadır. Macun tercih ederken sade ve beyaz diş macunlarıyla birlikte jel kıvamında olan macunları tercih etmelisiniz. Günde 1 ya da 2 defa diş macunu kullanarak uçuk tedavisi uygulayabilirsiniz.

Diş macunlarının içeriğinde bulunan maddeler, rahatsızlık yaşadığınız bölgeyi tahriş ederek uçukların iyileşmesini geciktirebilir. Bu yüzden kullanmadan önce dikkatli olmanızda yarar var. Çünkü bu yöntem bilimsel olarak kabul görmemiştir. Bu yüzden de doktor onayıyla kullanmanız daha doğru olacaktır.

Evde Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evinizde uçuk için bir tedavi seçeneği oluşturmak istiyorsanız, bu konuda pek çok uygulama ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle bu rahatsızlık için sarımsak kullanmanızda yarar var. Uçuklu bölgeye süreceğiniz sarımsak ile kısa sürede ağrı ve şişlikleri dindirebilirsiniz. Fakat göz çevresinde çıkan uçuklar için bu uygulama tavsiye edilmemektedir.

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem, limon tedavisidir. Doğal asit içerikli olan limon, uçuğa iyi gelmektedir. Sarımsak tedavisine benzer olarak taze bir limonu keserek uçuğun üstüne masaj yardımıyla gezdirebilirsiniz. Bu yöntem günümüzün en sağlıklı uygulamalarından biri olarak bilinmektedir.

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Eğer kabul görmüş ve doktor onaylı uygulamalarla uçuk tedavisi yapıyorsanız en fazla 4 ile 5 gün arasında uçuk geçmiş olacaktır. Fakat dudağın çevresinde bulunan uçuklar bazen ciddi ağrılara ve sancılara neden olabilmektedir. Bu yüzden dudak çevresindeki rahatsızlıklar için bu süre 1 haftayı bulabilir. En önemli durum, uygun tedavi seçeneklerinden yararlanmak ve bu sayede çok daha rahat bir süreci de beraberinde getirmektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle