Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sivilcelere Karşı Diş Macunu Nasıl Etkiler Gösterir?

Sivilce sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bundan kurtulmak adına sade diş macunu kullanımını tercih edebilir. Kullanımın düzenli olması önemlidir.

Sivilceler İçin Diş Macunu

Akne sorunu her daim gelip geçici bir sağlık sorunu olmayabilir. Bazen bazı hastalıkların bir belirtisi olduğu unutulmamalıdır. Bu durumda, bu sorundan kurtulmaya yardımcı olacak tek bir araç vardır o da uzman tarafından yapılacak olan nitelikli bir tedavidir. Diş macunu, diğer herhangi bir ilaç gibi, bu durumda güçsüz olur. Sağlık sorunu içermeyen akneler yani sivilceler için kullanılır. Bazı macunlar mentol ve alkol içerir. Bu iki bileşen, anti-enflamatuar, arındırıcı ve kurutma özelliklerine sahiptir. Bu yüzden diş macunu sivilce ile baş etmede yardımcı olur. Diş macunu kullanımında öncelikli olarak gözenekler açılır ve ardından oradan kir ortadan kalkar. Ek olarak, hem ağız boşluğunda hem de deride bakterilerle mükemmel bir şekilde baş eder.

Sivilce İçin Diş Macunu Seçimi

Tüm diş macunları sivilce konusunda meydana gelen döküntü problemini çözmez.  Bu durumda sivilce giderme konusunda seçim yapılırken aşağıdaki kriterleri dikkate almak gerekir.

 •  Macun beyaz olmalıdır.
 • Jel versiyonlar sivilce ile mücadelede işe yaramaz.
 • Macun içinde ağartma etkisi olmamalıdır. Kural olarak üreticiler bunu etikette belirtmektedir. Otların özlerini içeren ideal olarak uygun macun seçilmelidir. Uygun olanlar papatya, meşe kabuğu, adaçayı ve okaliptüs olabilir
 • Florür, mentol ve alkol içerikleri en az düzeyde olmalıdır.  

Diş macunu sivilce kullanmanın avantajları arasında;

 • Gözeneklerin tıkanması ve kirletici maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Enflamatuar sürecin ortadan kalkması konusunda çalışır.
 • İşlemden sonra gözeneklerin daralmasını sağlar.
 • Fiyat konusunda oldukça uygundur.

Diş Macunlarını Sivilcede Kullanmak

Akne tedavisi için diş macunu aşağıdaki gibi kullanılmalıdır;

 • Macunu kullanmadan önce alerjik reaksiyonlar konusunda test etmek gerekir. Kullanılacak olan ürün az düzeyde bilek bölgesine sıkılır ve 20-30 dakika bekletilir. Ardından Ilık su ile durulayın. Durulama sonrasında güçlü bir kızarıklık, kaşıntı veya yanma tespit edilirse bu ürün alerjik sorun yaratıyor demektir.
 • Sorun bölgeye ürün ince bir tabaka şeklinde sürülür ve 2 saat bırakın. Alerjiye eğilimi yoksa o zaman bekleme süresi artırılabilir. Macunun sorunlu alanda kuruması gerekir. Çok hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerde bekleme süresi 10 ile 15 dakika olmalıdır. Daha fazla bekletmek cildin tahriş olmasına neden olur.
 • Bekletme süresi bittikten sonra macunu yıkamak gerekir. Öncelikli ​​olarak, bölgeye ılık suya batırılmış bir sünger ile yıkamak gerekir. Ardından bölge ılık su ile yıkanır. Bu gözenekleri genişletmeye yardımcı olacaktır. Zaman açısından sıkıntısı olmayan kişiler pamuklu bir havluyu sıcak su ile yüzü yakmayacak şekilde ıslatmalıdır. Bu havlu 2 ile 3 dakika boyunca yüze tutulması gerekir. Ardından kuru ve pamuklu bir havlu ile kurulanır.
 • Ardından cilde nemlendirici veya besleyici bir krem ​​uygulaması yapılmalıdır.

Bu yöntemi haftada 4 kez uygulamak gerekir. Ciltte yanma riski olduğunda miktar artırılmamalıdır. Krem kullanımı konusundaki detayı da unutmamak önemlidir. Diş macunu bileşenlerinin agresifliğini nötrleştirir ve cildi yumuşatır. Ek olarak epidermisin yüzeyinde kuruluk oluşumuna izin vermez. Diş macununun sivilce ile yardımcı olup olmadığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Her insanda bu konuda bireysel şekilde çalışır. Yani her insanın cildinde farklı etki meydana getirebilir. Bir insanın cildinde  bulunan sivilceye iyi gelirken, başka bir insanın yüzünde bulunan sivilcelere iyi gelmeyebilir. Uzman doktorların diş macununun sivilce kullanmanın etkililiğini reddettiğini unutmamak gerekir.

İltihaplı Sivilceler ve Siyah Noktalar

 • Dişler için kullanılan ürünleri sivilcelere kullanmadan önce bir temizleyici ile bölge önceden yıkayın ve var olan nemi kurulanır.
 • Parmağın üstüne bezelye büyüklüğünde macunun sıkılması gerekir. Bir pamuklu çubuk içine daldırılır ve her bir sivilceye ayrı ayrı dikkatli bir şekilde uygulanır.
 •  Uygulamanın bitmesi ile kurumaya bırakılır ve iki saat boyunca yüz bölgesinde bekletilmelidir. Bu bekletme süresi sivilcenin yoğunluğuna göre bir gece de olabilir.
 • Hassas cilt yapısına sahip kişilerde süre 15-30 dakikaya kadar indirilmelidir. Sivilce bir gibi yapıştırılmamalıdır. İnce bir tabaka şeklinde sürülmesi yeterli olacaktır.
 • Son olarak ılık suyla yıkanır ve yüzü yumuşak bir havlu ile yavaş yavaş kurulamak gerekir. Kuruma hissi meydana geldiğinde nemlendirici krem ​​uygulaması mutlaka yapılmalıdır.
 • Genellikle lokal tedavi 2ila 3 ardışık gün boyunca gerçekleştirilmesi gerekir. Sonra cilt bağımsız olarak restore kendi kendine edilir.

 Yeni Çıkan Sivilceler ve Siyah Noktalar

 • Sert olmayan bir diş fırçasına oldukça küçük bir macun sıkılır ve yavaşça dairesel hareketler ile sorun olan bölgeye masaj yapılması gerekir.
 • Ardından sivilce olan bölge ılık su desteği ile yıkanır.
 • Bu maske haftada bir kez uygulanması gerekir.  Yüz, boyun çizgisi, sırtta herhangi bir bölgeye uygulama yapılabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle