Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sarıca Arı Sokmasına Karşı Uygulanacak Doğal İşlemler

Sarıca arı sokmasır sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde evde bulunan bazı malzemeler ile sorunu ortada kaldırabilir. Tabii ki öncelikli olarak arının iğnesinin çıkarılması gerekir.

Sarıca Arı Sokması

Sarıca Arı Sokması

Arı sokmalarını herhangi bir ilaçla  tedavi etmeye başlamadan öncelikli olarak ciltten iğnesini çıkarmak için ilk atmak gerekir. Isırık alanı arı sokmasından kaynaklı olarak siyah noktadan oluşur. Bu iğne hem çıkarılmalı hem de temizlenmelidir. Böylece zehrin daha fazla yayılması önlenmiş olur. İğneyi gidermek için bir çift cımbız kullanabilir veya sadece su ile sabun kullanarak ısırılan alanı yıkamak gerekir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra doğal ev çözümleri ile oluşabilecek olan semptomları ortadan kaldırmak mümkündür. Bu ilaçların çoğunluğu evde bulunan malzemeler ile yapılır. Bu çözümler içinde;

 Bal

İlk anda düşünüldüğü zaman komik gibi gelse de bal bu konuda faydalıdır. Bal, anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Bazıları balın doğrudan sokulan alana sürülmesini önerir. 20 ile 30 dakika boyunca bir havlu yardımı ile balın sarılmasını öneriyor. Ayrıca bu uygulama mutfakta oluşan etkenlerden kaynaklı yanıklar üzerinde de oldukça etkilidir. Semptomlar ortadan kalkıncaya kadar ara ara gün içinde uygulanır. Bal ayrıca toz zerdeçal ile karıştırıldığı zaman da sarıca arı sokmasına iyi gelir. Macun gibi sürüldükten sonra 15 dakika boyunca bekletilir ve ardından yıkanır. Ballı zerdeçallı karışım gün içinde birkaç kez kullanılır. Bu sayede arının sokmasından kaynaklı meydana gelen sıkıntılar tamamen ortadan kolayca kalkar.

Su ve Kabartma Tozu

  • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
  • Su

Kabartma tozu ile su macun kıvamına getirilir. Arıların sokmuş olduğu alanlara direkt olarak sürülür ve kuruması beklenir. Kısa sürede kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve şişlikleri ortadan kaldırır. Oldukça etkili çözüm sunan bir uygulamadır.

Diş Macunu

Oldukça eski dönemlerde bile kullanılan bir çözümdür. Kabartma tozu gibi, diş macunu da asidik arı sokmasını nötralize etmede yardımcı olacak bir temeldir.  Diş macunu direkt olarak sorunlu olan alana sürülür ve 20 dakika boyunca bekletilir. Ardından soğuk su ile yıkanır. Meydana gelen semptomlar tamamen ortadan kalkıncaya kadar gün içinde sıklıkla kullanılabilir.

Soğuk Kompres

Soğuk şekilde yapılacak olan kompres uygulaması acı, şişme ve ağrının kısa sürede ortadan kalmasına olanak sağlar. Ağrı duyuldukça az az soğuk kompres uygulamasına devam edilmesi gerekir.

Aloe Vera

Aloe vera yaprakları içinden temin edilecek olan jel direk olarak sürülür. Özellikle enfeksiyon riskinin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca şişkinlik, ağrı ve kızarıklıkları ortadan kolayca kaldırır.

Farklı ve Faydalı Diğer Uygulamalar

Yukarıda bulunan çözümler akla gelen ve sık şekilde kullanılan doğal işlemler içinde yer alır. Bunlar dışında faydalı ve etkili doğal uygulamalar arasında; 

Doğal Ev Çareleri

Nasıl Yardımcı Olur?

Sarımsak karanfili

Bu çare inanılmaz düzeyde popüler olan ilaçlardan biri olarak sınıflandırılmıştır. Sarımsak suyunun salınması için sarımsak karanfilleri ezmeli ve sonra da bu acı olan bölgeye  bastırmalıdır. İki ya da üç sarımsak dişi bu konuda faydalı olur. Bunu bir pamuk topu kullanarak yapabilir ve ağrı ile şişlik azalıncaya kadar bastrırma işlemine devam edebilirsiniz.

Su ve kabartma tozu

Tüm mutfaklarda bulunan bu malzeme sınırsız kullanımlara sahiptir. Kolayca fark edilmeyen zamanlarda bile arı sokması konusunda anında rahatlama sağlar. Su ve kabartma tozu içeren bir macun oluşturulur ve bunu cilde sürmek gerekir. Bu karışım hemen yıkanmamalıdır ve kuruması gerekir. Acı ve şişlik ortadan kalktığında bu karışım yıkanabilir.

Kadife Çiçeği

Bu çiçek iyice ezilerek suyundan faydalanılır. Suyu direkt olarak sorun yaşanan alana sürülür ve semptomlar ortadan kalkıncaya kadar bekletilir.

Fıstık ezmesi

Bu arı sokması üzerinde kullanılabilecek olan bir başka çaredir. Etkili olduğu için sıklıkla tercih edilir. Direkt olarak uygulanır ve ardından su ile yıkanır.

Fesleğen

Ezilecek olan fesleğen yaprakları kullanmak, sokmaların meydana getirdiği acı için fazlasıyla etkilidir.

Lavanta Esansiyel Yağlar

İhtiyaç olan tek şey, acıların olduğu alanlara bir damla yağı dökmektir. Lavantada bulunan yağlar hemen zehiri nötrleştirir.

Muz

Arı sokmalarında tıbbi özellikleri açısıdnan oldukça faydalıdır. Muz kapukları direk olarak şişen, kaşınan ya da acıyan bölgeye sürülür. Ardından bu bölgenin üzerinde belirtiler ve acı ortadan kalkıncaya kadar bekletilir.

Melisa Yaprakları

Melisa yapraklarıda muzkabukları gibi sorunlu olan alana sürülür. aynı şekilde belirtiler ile acı ortadan kalkıncaya kadar bu alanda bekletilir.

   

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle