Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Arı Sokmasında Kullanılan Krem İsimleri ve Yan Etkileri

Arı sokması ile ortaya çıkacak olan şiddetli ağrı, şişlik ve kaşıntı semptomlarını hafifletmek için bölgeye sürülecek krem isimleri, kullanım şekiller ve yan etkileri.

Temetex Forte Krem

Yaz aylarında daha çok meydana gelen arı sokması ya da böcek sokmalarında semptomlar ortaya çıkacaktır. Bu semptomların hızla iyileşmesi için hastaların eczanelerden 13.68 TL ücretle satın alacakları ilaçların başında Temetex Forte krem gelmektedir. Opak renkte olması ile cilde sürüldüğü zaman hızla emilecektir. Arı sokmalarında etkili olan ilacın etken maddesi Diflukortolon Valerat olmaktadır. Normal reçeteli bir krem olduğundan ve sürüldüğü bölgede yüksek etkisi ile bilinmektedir. Arı sokan kişilerde ortaya gelen şu şikayetlerin hızla yok olmasında etkili olacaktır:

 • Kızarıklık;
 • Şişlik;
 • Kabarma;
 • Yanma;
 • Ağrı;
 • Kaşıntı.

Arı sokması ile birlikte, arının iğnesi cilt içerisinde bırakacaktır. Bu kremi sürmeden önce arının iğnesinin ciltten sıkılmadan mümkünse bir cımbız yardımıyla çıkartılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise arı ve diğer böcek sokmaları sonucunda yukarıda ki semptomların ortaya çıkması sonucunda ince bir tabaka şeklinde bölgeye lokal olarak sürülmelidir. Kremi günde 2 defa bölgeye sürülmesi uygun olacaktır.

Kremin bazı hassas ciltler üzerinde yan etkileri bulunmaktadır. Cilt üzerinde yanma, kıl çoğalması, iltihaplanma gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Difestol Krem

Arı ve diğer böcek sokmalarında iyi gelen, Lidokain Hcl + Difenhidramin Hcl etken maddesine sahip olan bir krem olmaktadır. Jel olarak satılan bu kremin lokal anestezi özelliği de bulunmaktadır. Arı sokması sonucunda bölgede ortaya çıkacak olan kaşıntıyı antipruritikler grubunda bir krem olması sayesinde bölgeyi uyuşturması ile birlikte ortadan kaldıracaktır. Krem eczanelerden 8.81 TL ücretle satın alınarak bölgeye doktorun önerdiği şekilde uygulanmalıdır. Aşırı sürmekten kaçınmalısınız. Kremi sürmekte olan kişilerde bazı istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin oluşması sonucunda kişilerin kremi kullanmaması gerekmektedir. cilt üzerinde kaşıntı ve yanma tarzında belirtiler oluşacaktır. Cildin tahriş olarak iltihaplanması da yan etkileri arasında olmaktadır.

Krem 7 günden daha uzun süre kullanılmaması gerekmektedir.

Solerat Krem

Arı ve böcek sokmalarında ortaya çıkacak olan semptomların tedavisinde doktor tarafından yazılacak ve eczanelerden 12.5 TL ücretle satın alınan bir krem olmaktadır. Kremin Mepiramin Maleat + Lidokain Hcl + Dekspantenol etken maddesi sayesinde cilt üzerine uygulanması ile birlikte arı sokması sonucunda semptomların hızla iyileşmesinde etkili olur. Kremin lokal bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Özelliği sayesinde antialerjik ve antipruritik özelliği ile birlikte hızla kaşıntının yok olarak iyileşmesini sağlamaktadır. Bölgeye lokal olarak sürülmesi ile birlikte kişilerde anestezik etki gösterecek olduğundan bölgede uyuşma sağlayacak ve ağrının yok olmasında etkili olacaktır.

2 yaşından küçük çocukların kullanması uygun olmayacaktır. Krem 7 günden daha uzun bir süre kişi tarafından kullanımı yasaktır. Krem kimyasal bir ilaç olması sebebi ile sürülmesi sonucunda istenmeyen komplikasyonların olduğu bazı hassas cilde sahip olan kişilerde görülmektedir. Bu yan etkiler kızarıklığın artması, yüksek ateş, his kaybı, kan basıncında hızla düşme, kusma gibi istenmeyen yan etkiler olması sonucunda kişiler bu kremi kullanması önerilmez.

Sistral Krem

Arı sokmalarında semptomların çok hızla iyileşmesinde etkili olan kremdir. Doktor tarafından önerilmemesi durumunda kullanılmaması gereken bir krem olmaktadır. Kremin kullanım amacı deri üzerinde böcek sokmaları sonucunda oluşan belirtilerin hızla iyileşmesi için kullanılır. Eczanelerden 9.25 TL ücret ile satın alacağınız ilacın etken maddesi Klorfenoksamin Hidroklorür olmaktadır. Özellikle de kaşıntının ve ağrının yaygın olması halinde sürülmesi ile belirtilerin geçmesini sağlayacaktır.

Uygulanmasına her zaman için doktor karar vermelidir. Bölgeye lokal olarak ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. Kaşıntının yoğun olduğu bölgeye birçok kez sürülerek cilt üzerine uygulanabilir. Krem eczanelerden satın alarak kullanılması ile birlikte meydana gelecek yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler şunlardır:

 • Solunum problemleri;
 • Göz kapaklarında şişme;
 • Döküntü;
 • Dilin şişmesi;
 • Yoğun kaşıntı.

Yukarıdaki yan etkilerin gelişmesi ile birlikte kişilerin kremi uygulamayı bırakmaları ve bu konuda doktorlarını bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Ultralan Pomad Krem

Her türlü böcek ısırığının tedavisinde kullanılmakta olan kortikosteroid grubuna ait bir kimyasal krem olmaktadır. Kremin etken maddesi olan Fluokortolon + Fluokortolon Kaproat sayesinde bölgede meydana gelen kızarıklık, kabartı, şişkinlik ve yoğun kaşıntının hızla iyileşmesinde etkili olmaktadır. Krem 7.34 TL ücretle satın alınarak oldukça etkili bir şekilde arı sokmaları sonucunda bölgeye lokal olarak sürülmelidir. Krem alınması ile birlikte her zaman doktorun önerdiği şekilde cilt üzerine uygulanması gerekiyor. Daha çok temizlenmiş cilt üzerine haricen gün içerisinde 3 defa kullanımı uygun olacaktır. Eğer ki semptomlarda iyileşme yaşanması durumunda 1 defa sürülmelidir.

Çok hassas ciltlerde istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar nadiren görülen yan etkiler olmaktadır. Deride renk değişikliği, kılcal damarlarda belirginleşme, egzama, yanma ya da kabartı gibi durumlar gelişebilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle