Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Arı Sokması Şişliğine İyi Gelen Yöntemler ve Doğal Çözümler

Arı sokması ile birlikte gelişen reaksiyonlar arasında bölgede şişlik ve kaşıntı meydana gelir. Kişilerin şişliğin ve kaşıntının geçmesinde uygulayacak oldukları tedavi yöntemleri.

Arı Sokması Şişlik Nedenleri

Arı Sokması

Arı sokması özellikle de yaz ayları içerisinde sıklıkla karşılaşılan sorunların arasında olmaktadır. Bal arısı ya da eşek arısının sokması ile birlikte kişilerde ısırma sonucunda şişlik meydana geleceği gibi ısırdığı yerde çok aniden bir ağrının oluşması da görülmektedir. Arının iğnesini kişinin cildine batırması ile birlikte kızarıklık olacak ve bölgede şişme meydana gelecektir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon gelişmesine neden olacaktır. Burada ciddi sorunların gelişmesine neden olabilir. Kişilerde alerjik reaksiyon olmamasına rağmen arının ısırdığı bölgede aniden gelişen kızarıklık sonucunda şişlik meydana gelecektir.

Kişilerde arı ısırması sonucunda arının ısırması ile birlikte iğnesini ısırdığı yere bırakacaktır. Bu iğnenin çok kısa zaman içerisinde bölgeden çıkartılması gerekmektedir. İğnenin içerisinde gözle görülmeyecek kadar küçük zehir kesesi bulunmaktadır. Bu nedenle de iğnenin kişilerin cildi üzerinde çıkartılması sırasında cildin sıkılarak çıkartılmaması gerekmektedir.

Cımbız ya da bölgeden kazınarak iğnenin cilt içerisinden çıkartılması gerekmektedir.

İğnenin cilt içerisine girmesi ile birlikte bir zehir salgısı oluşacaktır. Bu nedenle de kişilerde ısırılması sonucunda alerjik reaksiyonlara neden olacaktır. Sıklıkla kişilerde arı sokması ile birlikte şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Keskin ağrı;
  • Şişlik;
  • Kaşıntı;
  • Kabarıklık;
  • Kızarıklık.

Oluşan keskin ağrının birkaç saat içerisinde geçmesi mümkündür. Oluşan kabarıklık ve kaşıntı ise ertesi gün iner. Bu kişilerde ısırma sonucunda eğer ki iğne çıkartılmaması sonucunda semptomların daha uzun sürmesi beklenmektedir. Bu nedenle de iğneler bir an önce çıkarılacaktır. Hastanın meydana gelen semptomların daha hızla iyileşmesi için evinde uygulayacak olduğu yöntemler bulunmaktadır.

Arı Sokması Şişlik İyi Gelen Yöntemler

Arı sokması sonucunda ilk olarak yapılacak işlemin arının cilt içerisinde bırakmış olduğu iğneyi ciltten çıkartması gerekmektedir. Bölgede meydana gelen keskin ağrı nedeniyle kişiler iğnenin çıkartılmasında ağrı nedeniyle müdahale edememektedir. Fakat iğne ne kadar cilt içerisinde kalırsa semptomların o kadar çok gelişmesi söz konusu olur. Bu nedenle de kişilerin ısırılan yerde içinde bulunan iğnenin asla sıkılmaması gerekmektedir. Bir cımbız ile iğne bölgeden çıkartılmalıdır.

Bölgenin hijyenine çok dikkat edilmelidir. Enfeksiyon kapma ihtimali olacağı için alerjisi olmamasına rağmen iğnenin cilt içerisinden çıkartılmasının ardından hemen bölgenin temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bunun için bölgenin ılık su ve sabun ile temizlenmelidir.

İğne ısırması ile birlikte su ve sabun ile temizliğinin yapıldığı zaman sonrasında ise alerjik reaksiyonların azalması için ve ağrının hızla geçmesi şişliğin ise çok fazla olmaması için bölgeye soğuk kompres uygulanması gerekmektedir. Özellikle de sokulan yerin üzerine en az yarım saat boyunca buz uygulanması gerekmektedir.

Kişilerde kaşıntı yoğun olacağı için bunun azalması ve şişliğinde iyileşmesine iyi gelecek doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi de bölgeye yoğurt sürülmesi olacaktır. Yoğurt sürülmesi sonucunda zehrinde çok fazla yayılmasını engelleyecektir. Ağrının kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacak ve kaşıntıyı da oldukça azaltacaktır.

Arı Sokması Aloe Vera Jeli

  • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli.

Cilt sağlığında çok etkili olan aloe vera bitkisinin yaprağında bulunan jel arı sokmaları sonucunda oluşacak reaksiyon gelişimini engellemek için tavsiye edilen doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Arı sokması sonucunda hemen iğnenin çıkartılmasının ardından bölge temizliği yapılmasının ardından şişlik ve kaşıntının azalması için 1 tane aloe vera yaprağı yıkandıktan sonra uzunlamasına ikiye bölünmelidir. Yaprakların içerisinde olan jel ısırılan bölgeye sürülmelidir. En az 1 saat boyunca cilt üzerinde bekletilmelidir. Kaşıntının hızla azalmasında ve şişliğin çok büyümesini engelleyecektir.

Arı Sokması Karbonatlı Su

  • 1 tatlı kaşığı karbonat;
  • 3 yemek kaşığı su.

Isırmanın etkisi ile birlikte ortaya çıkan reaksiyonların gelişmesi ile birlikte şişlik ve kaşıntı gelişmesini azaltmak için kişilerin uygulayacağı yöntemlerden bir tanesi de karbonatlı su yapmak olacaktır. Karbonat hızla reaksiyona neden olacak zehrin azalmasında etkili olacak, kişilerin şişlik sonucunda oluşan kaşıntıyı azaltır. Bunun için arı ısırması ile birlikte iğnenin cımbız ile çıkartılmasının ardından karbonattan 1 tatlı kaşığı miktarında bir kase içerisine konulmalıdır. Daha sonra hafif sulandırıp macun kıvamına getirilmesi gerekiyor. Bunun için 3 yemek kaşığı miktarında suyun eklenmesi yeterli olacaktır. Elde edilen karbonat cilt üzerine sürülmeli ve yıkanmadan bir süre beklenmesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle