Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Arı Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Testi Nasıl Yapılır?

Arı sokmaları sonucunda alerjik reaksiyonların gelişmesi sonucunda ortaya çıkacak belirtiler ve arı sokmalarına karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için yapılan alerji testleri.

Arı Alerjisi

Arı Alerjisi Belirtileri

Bal arıları ya da eşek arısının sokması sonucunda zehrine karşı alerjisi olma durumunda semptomlar gelişecektir. Daha çok yaz aylarında ve piknik alanlarında ya da yeşilliğin çok fazla olduğu bölgelerde bulunan kişilerin yoğun olarak yaşadığı sorunlar arasında olmaktadır. Arı ısırmalarına karşı alerjisi olan kişilerin sağlığını tehdit edecek olan ve ciddi komplikasyonlara sebep verecek bir böcek ısırması olmaktadır.

Daha çoğunlukla eşek arısı diye isimlendirilen iri olan arıların ısırması daha tehlikeli olmaktadır. Arı alerjisinin ortaya çıkması daha çoğunlukla bir kişinin birden fazla bölgeyi aynı anda birçok kez ısırması sonucunda ya da genetik faktörler neticesinde ortaya çıkmaktadır. Arı alerjisinin ortaya çıkması daha önceden bir arı tarafından sokulan kişilerde daha çok görülmektedir. Bir insanda arı alerjisi test yapılmaması durumunda bilinmemektedir. Kişileri arı ısırması ile birlikte keskin bir ağrının olması, kızarıklığın görülmesi ve şişlik olur.

Bunlar her insanın arı tarafından ısırılması sonucunda oluşacak reaksiyonlar olmaktadır. Tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçer.

Arı Alerjisi Belirtileri

Alerjisi olmayan insanlarda meydana gelen reaksiyonlar yanma, keskin ağrı, sadece bölgede şişkinlik, sonrasında ise kaşıntı olarak ortaya çıkacaktır. Bu semptomlar arı sokmasından sonra oluşacak ve genellikle birkaç gün içerisinde de semptomlar azalarak yok olacaktır. Alerjisi olmayan kişilerde tedavinin yapılması gerekmez. Fakat bazı insanlarda ise arı sokmalarına karşı alerjik reaksiyon gelişimi söz konusu olacaktır. Bu kişilerde arının ısırdığı bölgede oluşan şişme kısa zamanda büyüyecektir. Ayrıca bazı arı alerjisine sahip olan insanın sokulan yer dışında vücutlarında şişkinlik meydana gelmesi de görülen durumlar içerisinde olmaktadır. Şişkinlik dışında arı alerjisi olan bir kişide çok kısa süre içerisinde şu belirtilerde ortaya çıkar:

 • Ağrının daha da artması;
 • Solunumu sırasında hırıltılı ses çıkarma;
 • Kalp ritminde hızlanma;
 • Tansiyon düşüklüğü;
 • Yorgunluk;
 • Mide bulantısı;
 • Boğazda ödem;
 • Dil şişmesi;
 • Nefes problemleri;
 • Ses kısıklığı;
 • Kurdeşen;
 • Dolaşım bozuklukları;
 • Bayılma;
 • Kas güçsüzlüğü;
 • Yürüyememe.

Arı ısırmalarına karşı alerjisi olan kişilerde yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler 30 dakika ile 1 saat içerisinde ortaya çıkacaktır. Hastada ortaya çıkan belirtiler sonucunda vakit kaybetmeden müdahalenin yapılması gereken bir durumdur. Hastada bu belirtiler sonrasında şoka girmesi görülecek ve hastane kurumu içerisinde sağlık uzmanları tarafından gerekli müdahale yapılmaması durumunda hasta hayatını kaybedecektir. Arı alerjisi olan kişiler daha çok yaşlı insanlarda görülmektedir. Kalp hastalığı yaşayan ve tansiyon ilaçları kullanan ya da mastositoz hastalarında çok fazla görülmektedir. 

Yukarıda oluşan belirtilerin bir hastada olması durumunda en yakın sağlık kurumuna götürülmesi ve burada müdahale edilmesi gerekmektedir.

Arı Alerjisi Testi

Alerji Testi

Günümüzde alerji testleri oldukça doğru sonuçlar verecek olan tanı konulmasında etkili olmaktadır. Kişilerin derisine uygulanarak yapılacağı gibi aynı zamanda da kan alınarak laboratuvarda da yapılan testler ile kişinin arıya karşı alerjisinin olup olmadığı tanısı konulacaktır. Günümüzde arıya karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için şu testler yapılmaktadır:

Epidermal (Prick) Test: İnsanların herhangi bir şeye karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için günümüzde uygulanan ve net olarak sonuçları verecek olan bir test türü olmaktadır. Bu test türü uzman tarafından doktor tarafından uygulanacaktır. Derinin üzerine uygulanarak yapılacak olan bir test türüdür. Bazı alerjen maddelerin deriye sürülmesi ile birlikte kişinin 15 dakika kadar alerjen maddelerin sürülmesi ile birlikte 15 dakika içerisinde neye karşı alerjinin olup olmadığı anlaşılacaktır. 

Intradermal Test (Deri içi): Doktor tarafından hastane ortamı içerisinde yapılması gereken bir alerjenlere karşı kişinin nasıl cildinin nasıl tepki vereceğini anlamak amacıyla yapılan bir test türü olmaktadır. Kişilerin neye karşı alerjisinin olduğunu tam olarak anlamak amacıyla yapılan, cilt altına alerjen maddelerin alerji enjektörü adı verilen özel bir tıbbi enjektör yardımıyla cilt altına alerjen maddeler konulacaktır. Sırt bölgesine ya da kol üzerine alerjen maddenin enjekte edilmesi ile birlikte kesin sonuçlar vermesi için 15 dakika boyunca beklenmesi gerekmektedir. 

Kan Testleri: Bir insanın herhangi bir böcek ya da maddeye karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için kan testlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat kan testlerinin yapılacak olan deri testleri kadar kesin sonuçlar vermeyecektir. Kan testi daha çoğunlukla çocuklara yapılmaktadır. Kan testi sonucunda kanda bulunan immunglobulin E (IgE) miktarına bakılacaktır. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle