Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Arıların Sokmasından Kaynaklı Kaşıntı Nasıl Giderilir?

Arıların sokmasından sonra şişlik, kaşıntı, yanma ve farklı semptomlar meydana gelir. Bunlardan kurtulmak adına evde bulunan bazı malzemeler kullanılabilir.

Arı Sokması Kaşıntısı

Arı Sokmasından Kaşıntı

Arı sokmalarının çoğunluğu  tıbbi müdahale olmadan tedavi edilebilir ancak bazı ürünler rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Bu ürünler arının sokmasından kaynaklı oluşan kaşıntı tarzındaki semptomlarında ortadan kaldırılmasını sağlar.

 • Aspirin veya asetaminofen ağrıyı hafifletebilir.
 • Anestezik içeren spreyler veya kremler enfeksiyon riskini azaltır.
 • Antihistamin kremler veya oral antihistaminikler şişliğin ve kaşıntının kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Bu ürünler, oral antihistaminikler ve antihistaminik krem dâhil olmak üzere eczanelerde mevcuttur. Bunlar ayrıca bir eczaneden reçetesiz (OTC) olarak da satılabilir veya bir doktor tarafından reçete edilebilir. Lokal reaksiyon büyükse, örneğin şiddetli lokal şişlik varsa, oral kortikosteroidler 3 ile 5 gün süre ile reçete edilebilir. Isırıklara alerjisi olduğunu bilen biri, bir epinefrin enjektörü taşıyabilir. Bir seyirci, gerektiğinde kişinin bu enjeksiyonu yönetmesine yardımcı olabilir.

Kaşıntılardan Kurtulma

Aşağıdaki bulunan çözümlerden birini kullanmadan önce ısırık bölgesinin iyice temizlendiğinden emin olmak gerekir. İğnesi hala cildin içinde ise önce onu çıkarmak gerekir. Daha fazla zehiri salıverecek olan keseyi kırılabileceğinden çekmeye ya da koparmaya çalışmamak gerekir. Sadece bir kart ya da parmak tırnağı ile cildi pürüzlendirerek uzağa kaydırılmalıdır. Çıktığına emin olduktan sonra  alan su ve sabunla hafifçe temizlenmelidir. Ardından kaşıntının ve diğer semptomların ortadan kaldırılması için;

Lavanta Esansiyel Yağı

Arı sokmaları için harika ve hemen hemen anında zehiri nötralize etmesi gerekir. Sadece sokma yerinde bir damla lavanta yağı dökülür. Bu yağ var olan sorunların kalkmasını hızlı şekilde sağlar.

Kabartma Tozu

Arı sokmaları, formik asit içerdiğinden kabartma tozu gibi alkalinizasyon etkisi olan bir şey kullanarak sokmayı nötralize etmeye yardımcı olabilir. Bir macun oluşturmak için biraz kabartma tozu için yeterli miktarda su ilave edilir. Ardından kaşıntı olan alana sürülerek biraz bekletilir. Kaşınma sorunu kısa sürede ortadan kalkar. Kaşınma devam ederse bu uygulama gün içinde birkaç daha uygulanabilir.

Elma Sirkesi

Sirke ağrıyı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu tarz ürünler daha fazla alkalin olduklarından bir yaban arısı sokmasında da kullanılabilir. Elma sirkesinin doğal olması çok önemlidir. Direk olarak etkilenen alana dökülür ve biraz bekletildikten sonra isteğe bağlı yıkanır.

Bal

Arılar zehiri yaratırlar, sonra arkalarını dönerler ve tedaviyi sağlarlar. Acıyı, kaşınmayı ve şişliği azaltmak için biraz bal sokulan alana sürülür. Bal ayrıca anti-bakteriyeldir ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Doğal bal her zaman en iyisidir.

Sarımsaklı Karanfil

Bu ürün en iyi çalışan ve en eski bir halk ilacıdır. Sarımsak karanfilin ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra semptomları hafifletmesi için etki altındaki alana sürülmesi gerekir. Ağrılara ve kaşınmalara iyi gelir. Günde birkaç kez bu suyun sürülmeye devam edilmesi kısa sürede etki sağlayacaktır.

Aynısafa

Kaşıntıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için bölgeye biraz sürülür. Aynı sefa kremi antiseptik özelliklere sahip olduğundan, enfeksiyonun önlenmesine de yardımcı olabilir. Aynısafa kremi gün içinde istenilen zamanda uygulanabilir.

Yukarıdaki uygulamalar dışında;

 • Soğuk uygulamak gerekir. Isırmadan sonra 10 ile 30 dakika boyunca buz veya soğuk su kullanılmalıdır. Bu vücudun alerjik yanıtını körleştirir.
 • Ağız yolu ile alınan bir antihistamin belli bir miktar rahatlama sağlayabilir ve reaksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kalamin gibi  losyonlar faydalı olabilir. Kabartma tozu ve sudan yapılan bir macun benzer bir etkiye sahip olabilir.
 • Topikal hidrokortizon da bazı semptomatik rahatlama sağlayabilir.
 • Topikal antibiyotik merhem  enfeksiyonu ve kaşınmaları önlemek için iyi gelir.
 • Sistemik ağrı giderilmesi için asetaminofen veya ibuprofen kullanılmalıdır.

 Arı Sokmalarında Acı Durumu

Yapılan bir araştırmada vücuttaki farklı sokma noktalarının ağrı için bir derecelendirme yapılmıştır. İnsan vücudundan 25 nokta seçilmiş  ve bal arısının sebep olduğu her lokasyonda bir sokmanın ağrılığını değerlendirmek için bir deney yapılmıştır. Her alan üç adet sokma geçirmiş ve her bir ağrı arasında ağrının oluşması için 5 dakika beklenmiştir. Sokmaların tamamı 1-10 arası yüksek ağrı şiddetine kadar derecelendirilme yapılmıştır.

Burundan arının sokması en acı yer olarak gözlemlenmiştir. Diğerleri;

 • 9.0- burun deliği
 • 8.7- üst dudak
 • 7.0- skrotum
 • 7.0- avuç içi
 • 7.0- yanak
 • 7.0- koltuk altı
 • 6.7- meme başı
 • 6.7- karın
 • 6.7- orta parmak ucu

Bu sonuçlar detaylı şekilde yapılan bir araştırma 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle