Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Vajina Kaşıntısı Sorununa İyi Gelen Uygulamalar

Hamilelik dönemi içinde meydana gelen vajinal kaşıntı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler uzman hekim kontrolünde neden belirlendikten sonra tedaviye başlamalıdır.

Hamilelikte Vajina Kaşıntısına Çözüm

Kadınların çoğu vajinal kaşıntı sorunu ile karşı karşıya kalır. Bu sorun çoğunlukla pamukçuk olarak bilinen ortak bir maya enfeksiyonundan kaynaklı meydana gelir. Vajina ve çevredeki bölgelerdeki kaşıntıya, tahrişe ve şişmeye neden olur. Bazen kremsi beyaz peynir benzeri bir akıntıya da neden olur. Hamileyken kaşıntının meydana gelme riski her daim vardır. Östrojen gibi kadın hormonlarının seviyelerindeki değişiklikler, pamukçuk ve kaşınma gelişme olasılığınızı artırır.

Tedavisi

Anne adayında kaşınmalar ile alakalı sorun varsa öncelikli olarak mutlaka uzman hekime başvurması gerekir. Uzman sorunun neden kaynaklandığını belirlemek adına bazı test ve tetkikler yapacaktır. Genelde bu sorun için uzman doktorlar klotrimazol, ekonazol veya mikonazol gibi anti-pamukçuklu bir ilaç muhtemelen yaklaşık üç ile yedi gün boyunca kullanılmak üzere reçete edilecektir.

Bunun dışında yapılabilecek bazı basit uygulamalar vardır. Bunların arasında;

 • Sentetik yerine pamuk veya ipek iç çamaşırı giyilmelidir. Bu çamaşırların günlük olarak değiştirilmesi de çok önemlidir. Mümkün olduğunca kısa bir süre için tayt veya çorap gibi sıkı giysiler tercih edilmelidir. Sıkı giysiler yerine her daim rahat kıyafetler tercih edilir.
 • İç çamaşırları sıcak su ve saf sabunla yıkanması gerekir. Herhangi bir tahriş edici madde kullanmadan önce çıkarıldığından emin olmak adına iki kez durulanmalıdır.
 • Yüzmeden veya egzersiz yaptıktan sonra mümkün olan en kısa sürede nemli yüzme kıyafetleri veya spor kıyafetlerinden kurtulmak gerekir. Bu durum kaşıntının çoğalmasına neden olur.
 • Ped kullanımı yapan kişilerin düzenli olarak değiştirmesi, parfümlü veya kokulu pedlerden kesinlikle kaçınması gerekir.
 • Kot pantolon gibi dar kıyafetlerden kaçınmak gerekir. Bu durum bakteri ve mayaların aşırı büyümesini teşvik eden nemli ve sıcak bir ortam yaratır.
 • Vajinal alanın etrafında sabun, köpük banyosu, banyo tuzu, parfüm ve parfümlü talk kullanmaktan kaçınmak gerekir.  Asla dezenfektanlar gibi sert bir şey kullanılmaz.
 • Sulu krem ​​gibi yumuşak bir nemlendirici tavsiye edilebilir. Bölgeyi yıkamak için su veya sabun yerine kullanılması gerekir.
 • Tuvalete gittikten sonra daima önden arkaya doğru silinme işlemi yapılır. Çünkü bu bağırsak organizmalarının vajinaya sürüklenmesini engeller. Parfümlü tuvalet kâğıdı kullanılmamalıdır. Çünkü tahrişe neden olabilir.

Bitkisel Uygulamalar

Soğuk Su Sıkıştırması

Su birçok sağlık sorunundan kurtulmak için ilk ve en etkili ev tedavisidir. Bazen ısı vücuttaki bu hassas cilt alanıyla kimyasallar temas ettiği zaman vajinal kaşıntının sebebidir. Soğuk su tarzında basit uygulamalar vajinal kaşıntı ile yanma kurtulmak adın yardımcı olabilir. Soğuk uygulama uyuşma etkisi adına kullanılabilir.

 • Vajinal alanı soğuk suyla durulamak gerekir. Rahatsızlık duyulduğunda asla sabun ve diğer temizlik ürünlerini kullanılmaz. Sadece soğuk suyla yıkayıp kurulama yapılmalıdır.
 • vajinal bölgeye çok dikkatli bir şekilde duş alınabilir. Asla doğrudan vajinaya aşırı su uygulaması yapılmaz. Bölgeden aşağıya doğru duş almak gerekir.
 • Soğuk kompres içi, bazı buz küplerini alınabilir ve bunlar temiz bir bezle sarılmalıdır. Bu buz küpleri vajinanın üzerine birkaç dakika yerleştirilir. Ardından çekilir ve tekrar uygulanır.

Yoğurt

Yoğurt, canlı ve aktif lactobacillus acidophilus kültürlerine veya vajinada sağlıklı bakteriler dengesini koruyabilen iyi bakterilere sahiptir. Şiddetli kaşıntı ve tahriş vakalarında anti-bakteriyel ilaçlar almak gerekir. Ancak sadece hafif bir kaşıntı ve tahriş durumu varsa yoğurt gibi doğal kaynaklar kullanılabilir. Ama asla aromalı veya tatlandırılmış yoğurt kullanmamak gerekir. Durumu kötüleştirebilir. Bu sorun için sadece doğal ve sade yoğurt kullanımı yapılır. Uygulama için;

 • Sade yoğurt alınır ve pamuk ya da temiz parmak yardımıyla vajinaya uygulama yapılır.
 • Ayrıca her gün sade yoğurt tüketilmesi gerekir. Bu sayede içte iyi bakteri dengesini yeniden kurmak mümkündür.

Elma Sirkesi

Anti bakteriyel ve anti-mantar özellikleri nedeniyle elma sirkesi vajinal kaşıntı için popüler ilaçlardan bir tanesidir. Ayrıca vajinadaki alkali ortamın korunmasına yardımcı olur, böylece kötü bakteriler hayatta kalmakta zorlanır.

 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 su bardağı su alınır. Sağlık açısından güven sağlamak için su kaynatılır ve oda sıcaklığına ulaşana kadar soğumaya bırakılır. Biraz sıcak olduğunda da kullanmak mümkündür. Bu temiz suya elma sirkesi ilave edilir. Ardından vajina bu su yardımı ile yıkanır. Bu uygulama günde 2 ile 3 kez yapılmalıdır.
 • Ayriyeten vücudun daha alkali, zararlı bakterilerden ve mayalardan arındırmak için elma sirkesi içilir. Bir bardak suyun içine 2 ile 3 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek içilmelidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle