Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Egzama Tedavisi ve ve Bitkisel Çözüm Önerileri

Gebelik hormonları, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak cildin çevresel faktörler karşısında hassaslaşmasına neden olmaktadır. Bu durum gebelik sürecinde egzamaya yol açabilir.

Hamilelikte Egzama Tedavisi 

Gebelikte Egzama Görülmesi

Hamilelikte egzama tedavisi birçok anne adayı için soru işaretleri oluşturmaktadır. Çünkü normal şartlarda egzama kortikosteroid içeren ve ciddi yan etkilere sahip ilaçlar ile yapılmaktadır. Fakat gebelik döneminde hen anne hem de bebek sağlığı için bu ürünlerin kullanılması önerilmez. Peki, o zaman hamilelikte egzama nasıl tedavi edilir?

Öncelikle anne adayı bilmelidir ki; bu durum hormonsal değişikliklerden kaynaklı ortaya çıkabilir. Gebeliğin 6. ayından sonra cilt iyice gerildiği ve susuz kaldığı için kaşıntı, kızarıklık, cilt döküntüsü gibi şikayetlerin ortaya çıkması normaldir. Hassaslaşan cilt ise egzama gelişmesi için uygun olan ortamı yaratır. Genellikle bu şikayetler doğumdan sonraki 1 sene içinde kendiliğinden geçer. Bu süreçte her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmak cildin dehidrasyonunu en aza indirir. Araştırmalar, gün içinde 1 kase yoğurt, bir porsiyon yeşilliklerden yana zengin salata ve bol bol meyve tüketmenin egzama şikayetini azalttığını göstermiştir. 

Elma, kavun, havuç, çilek, karpuz, kivi gibi meyvelerin sularının günlük olarak tüketilmesi cildin elastikiyetini arttırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.  

İhtiyacınız olan günlük vitamin ve mineralleri aldığınızda şikayetleriniz en aza inecektir. Fakat, genetik nedenlerden ötürü hamilelikte egzama görülen hastalarda belirtiler çok daha şiddetli olabilir. Bu tip durumlarda ise beslenme ve nemlendiriciler yetersiz kaldığından doktor kontrolünde steroid ilaçlar ile tedavi söz konusu olabilir. 

Egzama Tedavisinde Uygulanabilecek Bitkisel Kür Tarifleri 

Cildi Yenileyen Deniz Tuzu Kürü

İhtiyacınız olan malzemeler; Yarım bardak Himalaya tuzu ya da deniz tuzu, 1 çay kaşığı vanilya özü, 9- 10 damla kadar lavanta yağı. 

Hazırlama süreci; Küvetinizi 37- 38 derece arasındaki sıcak su ile doldurduktan sonra malzemeleri banyo suyuna ilave edin. 

Kullanım şekli ve süreci; Tuz iyice eridikten sonra yaklaşık 20 dakika bu suyun içinde oturarak vücudunuza ipek bir kese yardımıyla masaj yapın. 15 günde 1 defa olmak üzere bu kürü tekrar edebilirsiniz. Bu kür hem gebeliğe bağlı stresi azaltmaya hem de ölü derilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

Yan etkileri; Sık kullanımda cildi tahriş ederek hassasiyete neden olabilir. 

Kaşıntıyı Azaltan Meyan Kökü Kürü

İhtiyacınız olan malzemeler; 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı, 2 çay kaşığı demlenmiş meyan kökü çayı, bir parça pamuk. 

Hazırlama süreci; Ilık meyan kökü çayını hindistan cevizi yağı ile karıştırın

Kullanım şekli ve süreci; Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımı ile egzamalı bölgenin üzerine hafifçe bastırın ve 5 dakika bekleyin. Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu kürü kaşıntının çok olduğu günlerde birden fazla defa da kullanabilirsiniz.  

Yan etkileri; Bu kürün bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat bazı kaynaklarda meyan kökü çayının egzamaya iyi geldiği ve günlük olarak içilmesi gerektiği önerilmiş bu konuyla ilgili olarak belirtmemiz gerekir ki bitkisel çaylar doktor kontrolü olmadan kesinlikle hamilelik sürecinde kullanılmamalıdır. 

Meyan kökü çayının egzamaya iyi geldiği doğru bir bilgidir fakat gebelik sürecinde içilmesi halinde vücudun doğal kortizon dengesini bozarak anne ve bebek sağlığını tehlikeye atar. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sert sabun ve kimyasallardan kaçının; Hemen hemen tüm sabunlar yüksek ph değerleri ile cildi kurutur. Sert sabunlar yerine nemlendirici içeren temizleyicileri tercih edin. 

Tırnaklarınızı kısa tutun; Egzama kaşıntıya neden olan bir rahatsızlık olduğundan fark etmeden lezyonlu yüzeyi tahrip edebilir ve enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Bu durum egzamayı kötüleştirebilir, enfeksiyon yayılabilir ve tedavi sürecinin uzamasına neden olur. Bu yüzden tırnak temizliğinizden emin olun. Uyurken pamuk eldiven kullanın. 

Tetikleyicilerden uzak durun; Kullandıktan sonra egzamayı kötüleştirdiğini düşündüğünüz gıdalar, temizlik ürünleri, aşırı sıcak ya da tozlu ortamlar gibi tetikleyici durumlardan kaçınmaya çalışınız. 

Giysilerinizi pamuklu kumaştan seçin; Sentetik, keten, kenevir içeren kumaşlar egzamanın kötüleşmesine neden olur. Kıyafetlerinizi cildinizi tahriş etmeyecek, teri çeken pamuk gibi yumuşak dokulu kumaşlardan seçin. 

Cildinizi günlük olarak nemlendirin; Hindistan cevizi yağı, kakao yağı ya da jojoba yağı içeren nemlendiriciler ile günlük olarak cilt bakımı yapın. Ayrıca bazı ünlü markaların gebelikte cilt çatlaklarını önlemek için ürettiği hamilelik dönemine özel olarak üretilmiş cilt bakım ürünlerini de güvenle kullanabilirsiniz. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle