Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bacakta Çıkan İltihaplı Sivilce Nedenleri ve Tedavisi

Bacakta iltihaplı sivilce yaz mevsimlerinde daha çok vücudun yağ salgısının fazla olması ile birlikte ortaya çıkan, ağrılı ve iyileşmesi sonucunda iz bırakacak sivilce türüdür.

Bacakta İltihaplı Sivilce

Bacakta Sivilce

Bacaklarda meydana gelen sivilcelerin en önemli nedenleri arasında yağ bezleri bulunmaktadır. Yağ bezlerinin vücut bölgelerinde geniş olan bölgelerinde daha geniş olması nedeniyle bu yerler içerisinde daha sıklıkla iltihaplı sivilceler görülmektedir. Sivilcelerin her yaşta insanda görülmesi ile bilinirken, daha çok ergenlik çağındaki yetişkinlerde görülmektedir. Sivilcelerin olması ile birlikte kişilerde bazen normal akne olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı kişilerde fazla yağ salgılanması ile birlikte iltihaplı sivilce oluşması da görülmektedir.

Bacaklarda meydana gelen sivilcelerin daha yoğun olarak yaz mevsimleri içerisinde ortaya çıkması daha da mümkün olmaktadır. İltihaplı olarak bilinen sivilcelerin halk arasında irinli sivilce olarak da bilinmektedir. İçi iltihap dolu olan bu sivilcelerin uç kısmı beyaz olmaktadır. İltihaplı sivilcelerin normal sivilcelerden farklı olacağı ve nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Düzensiz beslenme;
 • Hormonlar;
 • Kıl batması;
 • Alerji;
 • Yaşanılan hastalıklar.

İltihaplı olan sivilceler bacalarda çıkması ile birlikte daha yoğun olarak acı vermesi ile de bilinmektedir. Kötü görünümü yanında aynı zamanda da şişlik yüzünden dokunulması sonucunda ağrı verecek ve aynı zamanda da kişilerin yan iltihaplı sivilcenin yan tarafları da kızarıklık olacaktır.

Bacakta İltihaplı Sivilce Nedenleri

İltihaplı sivilcelerin bacakta meydana gelmesinin en önemli nedenleri arasında terleme bulunmaktadır. Özellikle de yaz aylarında ortaya çıkan fazla ter sonucunda cilt üzerinde ki gözeneklerin tıkanması ile birlikte bakterinin oluşması hızlanacaktır. Bakterilerin aşırı derecede ter ile birlikte üremesi sonucunda sivilceler oluşacaktır.

İnsanların yaşamakta oldukları stresin en büyük etkisi olarak cilt üzerinde sivilceler olmasıdır. Yaşanılan fazla stres sonucunda cilt üzerinde reaksiyon oluşmasına neden olur. Bununla birlikte kişilerin düzensiz beslenmesi ve uyku sorunları da tetikleyecek olduğundan daha çok yaz aylarında bacaklar çok terleyecek olduğundan bacaklarda iltihaplı sivilceler görülebilir.

Hormonlar insan vücudunda iltihaplı sivilcelerin meydana gelmesinde etkili olacaktır. Hormonların yükselmesi ve değişikliğin olması ile birlikte aşırı yağ üretimine neden olacaktır. Özellikle de bayanlarda adet dönemi ya da gebelik gibi dönemler içerisinde hormonlarda artış olacaktır.

Bu durum karşısında da cilt daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır. Bu durumda da vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan iltihaplı sivilceler bacaklarda da görülebilir.

Bayanların daha çoğunlukla yaptıkları yanlış cilt bakımları sonucunda iltihaplı sivilceler görülecektir. cildin yapısında bozulmalar meydana geleceğinden cilt parlaklığının kaybı sonucunda sivilcelere zemin hazırlanacaktır. Bu durum da birçok kişinin bacaklarında iltihaplı sivilceler görülür. Yapılan yanlış cilt bakımları sonucunda cildin vermiş olduğu bir reaksiyon sonucunda ortaya çıkar.

Kıl batması olarak bilinen deri altında oluşan kılların çıkarılmaması sonucunda içerisinde iltihap dolu olan bacaklarda sivilceler meydana gelir. Bu sivilcelerin oluşması daha çok yanlış epilasyon yapılması ya da dar pantolon giyilmesi gibi sonuçlarda meydana gelir.

Bacakta İltihaplı Sivilce Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta;
 • 1 çay bardağı su;
 • 1 çay kaşığı damla çay ağacı yağı.

1 çay bardağı suyun içerisine kuru lavantalardan 1 yemek kaşığı eklenerek 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Süzme işlemi sonrasında üzerine çay ağacı yağı 1 çay kaşığı kadar konularak karıştırılır. Sonrasında bacakta bulunan sivilcenin üzerine bir miktar pamuk suyla ıslatılarak sivilcenin üzerine konularak bekletilir. İltihaplı sivilce olması durumunda asla patlatılmaması gerekmektedir. Yoksa iz kalır.

Maya Kürü

 • 1 tatlı kaşığı kuru maya;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 tatlı kaşığı cay ağacı yağı;
 • 2 yemek kaşığı ılık su.

İltihaplı sivilceler çok ağrı vermesi ile bilinmekte ve aynı zamanda da iyileşmesi daha uzun sürmekte olan sivilce türü olmaktadır. Bu sivilcelerle oynanmaması ve patlatılmadan kendiliğinden iyileşmesi beklenmektedir. İyileşmesini hızlandırmak için hızla içerisinde ki iltihabın kurumasını sağlamak için kuru maya ile yapacak olduğunuz maske etkili olacaktır. Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeler karıştırılarak macun kıvamına getirilmelidir. Bir miktar hazırlanan macundan alınarak iltihaplı sivilce üzerine sürülmeli ve en az 1 saat boyunca bekletilmelidir. Sonra yıkanmalı ve bu karışım günde 2 defa uygulanması halinde iltihaplı sivilce kendiliğinden kuruyacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle