Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bacaklarda Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bacaklarda egzama sorunun ortadan kaldırılması adına uygulanacak olan tüm tedavi işlemleri uzman hekim tarafından detalı bir şekilde planlanmaktadır.

Bacaklarda Egzama

Ayakta egzama

Bacakta egzama çoğu zaman alt bacakları etkileyen bir döküntü şeklinde oluşan dermatittir. ” Dermatit ” ve ” egzama ” terimleri birbirinin yerine kullanılır. Akut dermatit, kırmızı, şişmiş ve kabarmış plaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürtünme ve çizilmeye eşlik eden kronik dermatit, koyu ve kalınlaşmış  plaklara neden olur.

Alt bacak egzaması esas olarak 60 yaş üzerindeki kadınları etkiler. Yaşlandıkça cilt daha incedir ve cildin bariyerinde küçük çatlaklara veya bacak ülserlerine yol açabilecek şekilde kolayca hasar görür. Kalpten bacaklara azaltılmış kan dolaşımı bacakları şişirebilir ve variköz damarlar oluşabilir ve bu da bacak egzamasının azalmasına neden olabilir. Egzama alanı kırmızımsı- kahverengi bir renge sahip kolayca sıyrılmış alanlar ile karakterize edilir. Alt bacak egzamasında kaşıntı oldukça yaygındır. Enflamatuar süreç durduktan sonra bile bacaklarda kahverengi renkte bir alan kalmaya devam ediyor. Bu pigmentasyon değişiklikleri, kırmızı kan hücreleri kan damarlarından sızdırıldığında meydana gelir.

Nedenleri

Bacakta egzama, bacaklardaki kan dolaşımını azaltarak bacak damarlarındaki valfler düzgün şekilde çalışmadığında meydana gelir. Bu sorundan kaynaklı olarak bacaklarda bulunan basınç artmaya başlar. Bu tıkanıklık üst taraftaki cilde de zarar verir. Meydana gelen sorunun deriyi neden değiştirğinin kesin nedeni belirsiz bir durumdur. Bu sorunun en büyük nedeni kan ve kan ürünlerini damardan çevre dokulara doğru iten basıncın artmasıdır. Bu durum zaman içinde ciltte var olan iltihaplanmayı tetikler. Bunların dışında nedenleri arasında;

  • Aşırı  düzeyde kilo
  • Hareketsiz yaşam
  • Bacakların şişmesi
  • Varis
  • Bacaktaki daha önceki pıhtılar
  • Havanın aşırı sıcak ya da soğuk olması
  • Aşırı stres
  • Bağışıklık sistemi düşüklüğü
  • Selülit tarzındaki sorunlar katkıda bulunan faktörler arasında yer alır.

Belirtileri

Bacakta egzama alt kısımlarda. Cildin renginde değişimler, cildin kurumasından kaynaklı olarak ortaya çıkan kırmızı lekeler, kabuklanma ile meydana gelen iltihaplı alanlara kadar olan şiddet ve aralık durumuna  göre değişkenlik göstermektedir. Egzama genelde kaşıntılıdır ve bazı kişilerde acı verici olabilir. Bacaklarda bulunan varislerde şişmeler meydana gelebilir. Ağır ve şiddetli şekilde meydana gelen kişilerde beyaz lekelenmeler, incelme ve skar gözlemlenebilir. Bazı kişilerde alt bacağındaki geniş şekilde cildin kalınlaşması ile ortaya çıkar ve oldukça ağrılıdır.

Teşhisi ve Tedavisi

Genellikle tipik görünümüne ve ilişkili özelliklerine dayanan klinik bir tanıdır. Alerjik kontak dermatit (bir kişide deride kullanılan maddelere veya tedavilere alerji geliştirdiği zaman ) ve tahriş edici kontak dermatit (ciltte sekresyon, bakteri veya tahriş edici etkilerden kaynaklı tahriş olduğunda) alt bacağında döküntü oluşturan bazı diğer nedenleri vardır.

Tedavisi

Bacakta egzama tedavisi kapsamında damarlarda basıncın düşürülmesine yardımcı olmak için basit önlemler almak çok önemlidir. Bunlar arasında kilonun normal aralıkta olmasını ve fiziksel olarak aktif kalmak ilk sıralarda yer alır. Yer çekiminin damarlara ek baskı uygulaması sebebiyle egzama, uzun süre duran veya oturan kişilerde fazlasıyla kötü bir hale dönüşebilir. Bundan dolayı mümkün olduğunca bacakların günün en azından bir bölümünde kaldırılması önerilir. Hatta bunun için gece uyku esnasında bacakların altına yastık koyulabilir. Bacaklarda egzama tedavisi için cildin zarar görmemesi çok önemlidir. Bunun içinde sert nesnelere  bacağa çarpmamak veya vurmaktan kaçınmak gerekmektedir. Bu durumlarda nispeten küçük yaralanmalar meydana gelse bile genellikle iyileşmek için aylar alır ve egzamanın iyileşmesini önemli düzeyde  düşürebilir.

Bandaj veya sıkıştırma çorapları damarlarındaki basıncın düşmesine  yardımcı olacak olan oldukça pratik bir önleme eylemidir. Bandaj, bacaklardaki şişme şiddetli düzeyde olduğunda zaman kullanılabilir. Bu şişme azaltılıp egzama geliştirildikten sonra, bunu muhafaza etmek için sıkıştırma çorapları kullanılmalıdır.

Topikal yumuşatıcılar (nemlendiriciler) etkilen ve çevresinde etkilenmeyen alanların hepsine nemlendiricilerin en azından günlük olarak kullanılması gerekir. Nemlendiriciler cildi daha esnek hale getirir ve cildin parçalanmasını önlemeye yardımcı olur. Steroid merhemler genelde kaşıntılı olan zamanlarda uzman hekim tarafından reçete edilir ve kullanılması istenir. Bu merhemler ciltte leke olan bölgelere uygulanmalıdır.

Yukarıda belirtilen önlemlerin kullanılmasına rağmen insanlar tedavi konusunda sorun yaşıyorsa ve istenilen başarı elde edilemiyorsa bacak döküntüsü için başka bir sebep olabilir. Örneğin; mantar sorunu veya ayak parmak tırnak enfeksiyonu olabilir. Yapılan uygulamalara rağmen iyileşme olmadığı zaman tekrardan uzaman hekime kısa sürede başvurulmalıdır.

Bitkisel Tedavi

Bacakta egzama bitkisel tedavi ile desteklenebilir. Bunun kullanılacak olan en faydalı şey elma sirkesidir. Elma sirkesinin mutlaka doğal olması gerekir. Sirke ile su eşit miktarlarda karıştırılır. Bu karışım sorunlu olan alanlara düzenli olarak pamuk yardımı ile sürülür. Sirkeli karışım cilt üzerinde yakma meydana getirirse suyun oranını çoğaltmak gerekir.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle