Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İltihaplı Sivilceleri Kurutacak Bitkiler Hangileridir?

İltihaplı sivilceler oynandığı zaman iz kalmasına neden olur. Bu nedenle de kurumasında etkili olan doğal bitkilerle elde edeceğiniz kürler ile iltihabın kurumasını sağlayabilirsiniz.

İltihaplı Sivilce İçin Ceviz Yaprağı

  • 2 tane ceviz yaprağı;
  • Yarım limon;
  • 1 su bardağı su.

İltihaplı sivilceleri kurutmak için ceviz yaprağından faydalanabilirsiniz. Etkili olan ve en iyi sivilcelerin kuruması için faydalı olan ceviz yaprağı kürü ile bir gün içerisinde iltihaplı sivilcenin kurumasını önleyecek ve yeni sivilcelerin oluşmasını da engellemiş olacaksınız. Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin yapacak olduğu kürün içerisine taze sıkılmış limonun suyunu da sıkmanız sonucunda cildin normal yağ dengesini sağlamış olacaksınız. Bu kürü elde edebilmek için mümkünse ceviz yapraklarının kurutulmamış olması ve taze olmasına dikkat etmelisiniz. Yapraklar yıkandıktan sonrasında küçük parçalara bölünmeli ve suyun içerisine konularak 20 dakika boyunca haşlanmalıdır.

Bir kase içerisine süzülerek haşlanmış ceviz yaprakları konulmalıdır. Daha sonrasında ise bir kaşık yardımıyla haşlanmış ceviz yaprakları ezilmelidir. Püre haline getirilmeli ve üzerine çekirdekleri çıkartılmış yarım limonun suyu sıkılmalıdır. Karıştırıldıktan sonra temiz cilt üzerine sürülmelidir. Akneli bölgeye sadece uygulayacağınız gibi bu maskeyi bütün yüz bölgesine de uygulamanız ile birlikte yeni aknelerin oluşmasını da engellemiş olacaksınız.

Sivilce kuruyana kadar her gün düzenli olarak yapmalı ve daha sonrasında sivilce oluşmasını engellemek içinde haftada bir defa bu maskeyi temiz cilt üzerine uygulamalısınız.

İltihaplı Sivilce İçin Hindiba Kökü

  • 1 tane hindiba kökü;
  • 400 gram su.

İltihaplı sivilce olması durumunda bunun ağrılı ve patlatılması sonucunda da izinin kalması söz konusu olacaktır. Bu durumda kişilerin iltihaplı sivilcelerine dokunmadan içerisinde ki iltihabı kurumasını sağlamak için doğal yollara başvurması halinde hindiba kökü ile yapacak olduğu maske sonucunda iltihap kuruyacak, sivilce iyileşecek ve iz de kalmayacaktır. Bunun için 1 tane hindiba kökü alınarak 1 su bardağı kaynar suyun içerisine konularak 12 saat boyunca bekletilmelidir. 12 saat geçmesi sonucunda yumuşamış olan hindiba kökü bir kase içerisinde kaşık yardımıyla lapa haline getirilmelidir. İltihaplı sivilcenin bol suyla ve sabunla yıkanarak temizlenmesinin ardından hindiba kökünden elde edilen lapadan bir miktar alınarak sivilcenin üzerine konulur.

En az 2 saat boyunca sivilce üzerinde bekletilmelidir. Düzenli olarak uygulanmasının sonucunda sivilcenin kendiliğinden kurumasını sağlayacak ve iz bırakmayacaktır.

İltihaplı Sivilceler İçin Ihlamur Suyu

  • 2 yemek kaşığı ıhlamur;
  • 200 gram su.

Ihlamur cilt sağlığına iyi gelmesi ile bilinmektedir. İltihaplı sivilcelerin oluşması ağrının olması ve sıkılması durumunda patlatılması ile birlikte sivilcenin çıktığı yerde büyük bir akne izi kalmasına neden olacaktır. Yüzünde sivilce izi istemeyen insanların sivilcenin kendiliğinden geçmesini sağlamak için ıhlamur bitkisinden faydalanabilir. Bir su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı miktarında ıhlamur bitkisi konularak 20 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında 30 dakika boyunca soğuması beklenmelidir. Bir parça pamuk alınarak ıhlamur suyuna batırılır ve iltihaplı olan sivilcenin üzerine kompres şeklinde bastırılır. En az 20 dakika boyunca ıslak pamuk bu ıhlamur suyuna batırılarak sivilcenin üzerine konulması durumunda kısa zaman içerisinde iltihap kuruyacaktır.

İltihaplı Sivilceler İçin Elma Sirkesi

  • 3 yemek kaşığı elma sirkesi;
  • 3 yemek kaşığı maden suyu;
  • 2 yemek kaşığı limon suyu.

Rahatsız eden sivilcelerin olması durumunda bunun hızla geçirmek ve yeni sivilcelerin de oluşmasını engellemek için daha çok yağlı cilde sahip olan kişilerin uygulaması gereken bir kür olmaktadır. Bunun için kullanacağınız elma sirkesinin doğal olması, ev yapımı ve katkısız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Maden suyu ve elma sirkesi söylenen ölçüde konulmalı ve üzerine taze sıkılmış limon suyu konularak karıştırılmalıdır. Hazırlamış olduğunuz suyun cilde sürülmeden öncesinde mutlaka cilt temizliğini iyi bir şekilde yapmış olmanız gerekmektedir. Bir parça pamuk hazırladığınız suyun içerisine batırılarak iltihaplı sivilcenin üzerine bastırılır. En az 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Bu karışımı günde birkaç kez uygulamalısınız. Cildiniz yağlı olmaması durumunda limon suyu kullanmayabilirsiniz. Limon suyunun yağlı ciltlerin yağ miktarını dengelemek amacıyla kullanılmaktadır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle