Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Doğum Lekelerinden Kurtulmak İçin Maske Uygulamaları

Gebelik döneminde ve doğumda meydana gelen lekelerden kurtulmak adına evde bulunan malzemeler ile maske hazırlanabilir. Bu maskeler düzenli şekilde uygulanmalıdır.

Doğum Lekesi Maskesi

Hamilelik sürecinde kadının hormanel açıdan dengesi değişmeye başlar. Kadın vücudunda olmadığı kadar farklılıklar meydana gelir. Vücudun bazı alanlarında tüylenme, doğum lekesi adı verilen kahverengi leke ve diğer cilt sorunları meydana gelir. Kadınların bazılarında leke gözlemlenmezken bazılarında kahverengi lekeler meydana gelmeye başlar. Oluşan doğum lekeleri kadının vücudunun hormanel dengesi eskiye dönmeye başladıkça bazı kişilerde kaybolur, bazılarında ise kalır. Bu lekelerin kalması konusunu şansa bırakmamak gerekir. Bunlar için doğum sonrası ve öncesi aşağıda bulunan doğal maskelerin uygulanması gerekir.

Suna Dumankaya Tarifleri

Malzemeler;

 • 1 t.kaşığı yumurtanın beyazı
 • 1 t.kaşığı beyaz kil
 • Aldığı kadar vazelin kremi

Tüm malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılır. Tamamen harmanlandıktan sonra annenin cildine sürerek 15 dakika boyunca bekletmesi gerekir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra yüzdeki ya da vücudun diğer alanlarındaki maske ovularak çıkartılır. Maskeden sonra mutlaka cilde besleme özelliği olan krem uygulanmalıdır. Bu karışımın her gün uygulanması gerekir.

 • Van ilinde meşhur olan uşkun meyvesi kabuklarının iç kısımlarının bu lekelere sürülerek uygulanması faydalıdır.
 • 1 adet armudun kabukları soyulur. Kabuklar ile lekeli olan alanlar ovulur. Her gün düzenli şekilde uygulandığında sorunlar ortadan kalkar.

Farklı Uygulama Çeşitleri

Maske 1

Malzemeler

 • 1/2 dilim bayat çok tahıllı ekmek 
 • 3 ile 4 yemek kaşığı ılık süt
 • 1 küçük tutam zerdeçal tozu (antiseptik)
 • 1/2 tatlı kaşığı bal

Ekmeğin üzerine sür, bal ve zerdeçal dökülerek karıştırılır. Hazırlanan karışım lavabo önünde yüz bölgesine sürülür. Ardından yüz fırçası ile bölge fırçalanmalıdır. Maskenin fazlalıklarının fırçalama esnasında  lavaboya düşmesine izin vermek önemlidir. 45 saniye boyunca fırçalama yapılır ve ardından durulanır.

Maske 2

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı pirinç unu 
 • 3 ile 4 çay kaşığı süt (veya yoğurt)
 • 1/2 tatlı kaşığı bal

Akıcı bir macun yapmak için her şeyi bir arada karıştırılır. Yüze veya farklı bir bölgeye sürülen karışım 30 saniye fırçalanır. Ardından yıkanarak durulanmalıdır.

Nohut Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı nohut unu 
 • 2 çay kaşığı süt

Karışım bir kabın içinde karıştırılır ve 30 saniye boyunca yüze sürüldükten sonra fırçalanır. Bu uygulama bazen cildi kurutabilir, bu yüzden çok uzun süre yüzde bırakmamak gerekir.

Akne ve Leke Tedavisi

Papaya Yüz maskesi

 • 4 ile 5 parça papaya parçası
 • Sandal ağacı tozu 
 • 1/2 çay kaşığı bal

Tüm malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır ve on dakika boyunca cilde uygulayın. Bekleme süresi dolduktan sonra yıkanır. Uygulamanın her gün düzenli şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde akne ile alakalı sorunlar ortadan kalkmaz.

Ham Papaya Sivilce Maskesi

Papaya tüm marketlerde bulunabilen tropikal bir meyvedir. Bu meyve oldukça faydalı olan bir üründür. Ham papaya rendelenir ve yüze eşit olarak uygulanır. On dakika boyunca bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Domates ve Avokado Yüz Maskesi

Olgunlaşmış avakoda ile domates iyice karıştırılır. Bu karışım yüz bölgesine uygulanır ve 15-20 dakika bekletilir. Bekleme süresi dolduktan sonra yıkanır. Avokado içinde bulunan yağlar büyük bir nemlendiricidir ve domatesin yağ azaltma ile siyah nokta önleme konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir. Karışımın düzenli bir şekilde uygulanması çok önemli bir detaydır. Aksi takdirde yüz bölgesindeki sorunlardan kurtulmak mümkün hale gelmez.

Limon Suyu

Limon suyu cildin koyu pigmentli üst tabakasını çıkarmaya yardımcı olur. Sprey şişe içine 1/2 limon suyu ve 1/2 hidrojen peroksit karıştırılır Yüze günde birkaç kez püskürtülmesi gerekir. Hidrojen peroksit bulamayan kişiler salatalık suyu ile de değiştirme yapabilir. Salatalık cilde ferahlık veren bir üründür.

Elma Sirkesi  

Eski dönemlerden bu yana kullanılan elma sirkesi özellikle vücutta ve yüzde bulunan siyah lekelerin ortadan kaldırılması adına kullanılır. Uygulama için;

Eşit oranda elma sirkesi ile su fıs fıs özelliği olan bir kabın içinde seyreltilir. Seyreltilmesi cildin tahriş olmasının önüne geçecektir. İçme suyu kullanmaya özen gösterilmelidir. Uygulama her gün düzenli bir şekilde kullanıldığında etkili sonuçların elde edilmesini sağlar.

Zerdeçal Sütü

Zerdeçal, cildi UV hasarından oldukça mükemmel düzeyde korur. Zerdeçal ve çiğ sütü bir macun yapana kadar karıştırılır. Karanlık noktalara uygulayın ve yıkaması için 10 dakika bekletilir. Ayrıca cildin içten dışa çıkmasına yardımcı olabilecek zerdeçal sütü de düzenli şekilde içilmelidir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle