Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kasıklarda Sivilce Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kasık bölgesinin yağlı olması ve kıl köklerinin iltihaplanması sonucunda sık sık kişilerde genital bölge civarında iltihaplı sivilce oluşması görülmektedir. Tedavisinde kullanılan yöntemler.

Kasıkta Sivilce Nedenleri

kasıkta sivilceKasıklarda çıkan sivilceler kıl köklerinin iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkacak olan daha çoğunlukla iltihaplı ve kanlı olan sivilceler arasında olmaktadır. Kasıklarda ortaya çıkan sivilcelerin follikülit sivilce adı verilen sivilce türleri de oluşabilir. Bu sivilce türlerinin iltihaplı olması ile bilinen ve kıl kökünde oluşan iltihaplanma sonucunda cilt yüzeyinde sivilce olarak ortaya çıkacaktır. Kasıkların jiletle tıraş edilmesi ya da kılların içe doğru uzaması gibi durumlarda sıklıkla nedenleri arasında olmaktadır.Farklı türleri bulunmaktadır. Bu sivilcelerin oluşması ile birlikte şunlar görülmektedir:

 • Ağrı;
 • Mat ya da parlak renk;
 • İltihap;
 • Kaşıntılı;
 • Büyük.

Çıkma nedenleri arasında cildin alerji sonucunda herhangi bir şeye temas etmesi gibi durumlarda duş jelleri, iç çamaşırları gibi nedenlerden oluşabilir. Kasıklarda oluşan aknelerin Hidradenitis suppurotiva ismi verilen iltihabın cilt altında birikmesi ile birlikte oluşur.

Ağrılı olması ile bilinmekte ve iyileşme süresi de daha uzun sürmektedir.

Genital bölgede meydana gelen sivilcelerin beze tarzında da olması ile de bilinmektedir. Ölü derinin birikmesi ve kıl köklerinde oluşan yağ birikmesi sonucunda iltihaplanma sonucunda ortaya çıkacaktır. Kişilerin aşırı terleme sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de pamuklu iç çamaşırları giymeleri tavsiye edilmektedir.

Kasıkta Sivilce Bitkisel Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı adaçayı;
 • 1 çay kaşığı biberiye;
 • 3 yemek kaşığı saf alkol;
 • 1 çay bardağı kaynamış su.

Kasık bölgesinde sivilce oluşması ile birlikte ağrının ve rahatsız edici görüntüsünü tedavisi için yapmanız gereken adaçayı ve biberiye otunu ilk olarak kaynamış suyun içerisine koymalı ve 15 dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Süzgeç yardımıyla süzülür ve adaçayı ile biberiye otunun bir kabın içerisine konularak bir kaşık yardımıyla ezilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise üzerine 3 yemek kaşığı miktarında saf alkol ilave edilmelidir. En az 3 saat boyunca bekletilmelidir.

Bir pamuğun üzerine bir miktar sürülerek kasık bölgesinde çıkan sivilcenin üzerine konulmalıdır. Çok fazla bastırılmaması gerekmektedir. En az 2 saat boyunca kasıkta çıkan sivilcenin üstünde kalması sonucunda kısa süre içerisinde iltihaplı sivilce kuruyacaktır.

Karbonat ve Tarçın Kürü

 • 1 yemek kaşığı karbonat;
 • 1 tatlı kaşığı tarçın;
 • 4 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

İltihaplı olarak sivilceler meydana gelmesi ile birlikte bunların kurumasında etkili yöntemlerden bir tanesi de karbonat ile birlikte yapacak olduğunuz kür olacaktır. Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayacak olduğu bilinmektedir. Ölü hücreleri sivilcelerin oluşmasında etkili olur. Cildin normal pH dengesini sağlayacak olan antiseptik özelliği ile de bilinmektedir. Karbonat kürü yapılması ile birlikte yeni sivilcelerin oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca kişilerde kıl kökünde oluşacak iltihaplanmanın da önüne geçmiş olacaktır.

Bir kase içerisine karbonat eklenmesi gerekmektedir. Üzerine toz tarçın ilave edilerek limon suyu eklenmelidir. Limonun suyu eksik kalması durumunda biraz daha ilave edilmesi gerekmektedir. Sonrasında bal ilave edilerek karıştırılması gerekmektedir. Bu karışım sivilcenin olduğu bölgeye sürülmelidir. Çok ince tabaka şeklinde sürülmesi gerekmektedir.

Bu kürü her gün 2 defa kasık bölgesinde çıkan sivilcenin üzerine sürülmesi ile birlikte sivilce kuruyana kadar her gün sürülmesi gerekmektedir.

Elma Sirkesi ve Bal

 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi;

Doğal elma sirkesi ve organik bal ile yapacak olduğunuz kür sivilcelerin kurumasında etkilidir. Bunun için her zaman ev yapımı olan elma sirkesi kullanmanız etkili olacaktır. Bal ve elma sirkesi karıştırıldıktan sonra daha önceden sivilcenin temizliği yapılarak üzerine sürülmelidir. Bu kür her zaman sivilcenin kuruyana kadar günde 2 defa akne üzerine uygulanmalıdır. İltihaplı ya da iltihapsız olan sivilcelerin kurumasında ve oluşan ağrının yok olmasında etkili olan bir kür olmaktadır. Sadece kasıklarda meydana gelen sivilcelerde etkili olmayıp, vücudun farklı bölgelerinde de oluşan sivilcelerin kurumasında etkili olan bir kür tarifi olmaktadır.

Kil ve Bal Kürü

 • 2 yemek kaşığı elma suyu;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 4 yemek kaşığı su;
 • 1 yemek kaşığı kil.

Bir kabın içerisine bütün malzemeler konularak macun kıvamına gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Hafif koyu kıvamda olması durumunda üzerine biraz daha elma suyu eklemelisiniz. Kasıklarda çıkan rahatsız edici ve ağrılı olan sivilcelerin üzerine nazik bir şekilde uygulanmalıdır. 20 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında bol suyla kurulanmalıdır. Sivilceler kuruyana kadar her gün düzenli yapılmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle