Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İçten Çıkan Sivilcelerin Doğal Tedavi Yöntemleri

Deri altında çıkan sivilceler ağrıya neden olurlar. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan ucu olmayan şişliktir. Tedavisinde etkili olan doğal yöntemler.

İçten Çıkan Sivilce

Gözeneklerin tıkanarak yağ salgısının fazla olması ve burada bakterilerin birikmesi sonucunda ciltte dokunulunca fark edilen yumru şeklinde ve başı olmayan ucu olmayan sivilceler oluşabilir. Bu sivilceler cildin üzerine çıkmayacak olan sivilcelerdir. Deri altında bulunan sivilcelerin deri üstüne çıktıkları zaman baş kısmı olacaktır. Deri üzerine çıkana kadar dokunulduğu yerde acı verecek ve geniş bir yumru olacaktır. Enfeksiyon kapması sonucunda iltihaplanarak şişecek ve etrafında kırmızı bir görüntü oluşacaktır.

Deri içinde çıkan sivilcelerin tedavisi daha zor olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin sabırlı olması gerekmektedir. Kör sivilceye iğne batırıp sivilcenin patlatılması gibi bir durum yapılması halinde enfeksiyon kaparak yara oluşmasına neden olabilir. Bu tur sivilceler yağ bezlerinin aşırı sebum tüketilmesi ile birlikte tıkanan gözenekler sonucunda ortaya çıkar. İçten çıkan sivilcelere neden olan etkenler şunlardır:

 • Hormon değişikliği;
 • Kozmetik ürünler;
 • Hijyene uyulmaması;
 • Çok yağlı yenmesi;
 • Bakteriler;
 • Gözeneklerin tıkanması.

İçten çıkan sivilceler daha yoğun olarak yüz bölgesinde, burunda, genital bölgede ve kulak arkası gibi kısımlarda ortaya çıkacak olan farklı boyutlarda ki sivilceler olmaktadır. Oynanması, sıkılması durumunda daha da genişleyeceği unutulmamalıdır.

İçten Çıkan Sivilce Tedavisi

Kan dolaşımını her zaman arttırmak için sivilcenin üzerine ılık kompres uygulamanız önerilmektedir. Bu sayede kör sivilcenin ılık kompres sonucunda başının çıkması sağlanacak ve iyileşme süresinin de daha hızlı olmasında etkili olacaktır. Sivilcenin başı çıkana kadar gün içerisinde dört ya da beş defa bir pamuk ılık suya batırılıp sivilcenin üzerine konulmalıdır.

Bu işlem ayrıca siyah çaya batırılıp yapılması sonucunda ortaya çıkacak olan siyah çayın içerisinde ki maddeler sonucunda iltihaplanmanın da azalması görülecektir.

Aspirin ve Bal Maskesi

 • 3 tane Aspirin;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 fincan bardağı su.

Bir havan içerisinde 3 tane aspirin toz haline gelene kadar dövülmelidir. Üzerine organik süzme bal ilave edilerek, ayrı bir kabın içerisinde kaynatmış olduğunuz kireçsiz su da ilave edilir. Bal kaynar su ile erimeli ve diğer bütün malzemeler birbirine karışana kadar karıştırmalısınız. Sonrasında deri altında çıkan sivilcenin ilk olarak sabun ile temizliği yapıldıktan sonra bu karışımdan biraz sürmelisiniz. 30 dakika boyunca bekletilmeli ve sonra ılık suyla ve sabunla sivilcenin hijyenini sağlamalısınız.

Kil ve Sarımsak Maskesi

 • 3 diş orta büyüklükte sarımsak;
 • 2 çay kaşığı kil;
 • 3 yemek kaşığı su.

Ucu çıkmayan sivilcelerin çabuk iyileşmesi ve tedavisinin hızlı olması için tavsiye edilen kür tariflerinden bir tanesi de kil ve sarımsak maskesi olacaktır. Bunun için kabukları soyulmuş olan 3 tane sarımsak havan içerisinde ezilmeli ve bir kaseye konulmalıdır. 3 yemek kaşığı suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı kil sulandırılıp sarımsakların üzerine konulur. Macun kıvamında olması gerekmektedir. Su yetersiz kalması durumunda biraz daha su ekleyebilirsiniz. Sivilcenin üzerine masaj yaparak uygulamalı ve yarım saat boyunca kör sivilcenin üzerinde beklettikten sonra yıkamalısınız. Sivilcenin başı çıkana kadar her gün yapmalısınız.

Çay Ağacı Yağı

 • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı;
 • 2 yemek kaşığı su.

Tıkanmış ve bu nedenle de nefes almayan gözeneklerin açılmasında etkili olacaktır. Her zaman için aktarlardan satın alacak olduğunuz çay ağacının organik olmasına dikkat etmelisiniz. Söylenen miktarda çay ağacı yağının ve kireçsiz olan klorsuz mümkünse hazır suyun karıştırılması ile yağ karışımını elde etmiş olacaksınız.

Cilt üzerine sürülmeden öncesinde sabun ve bol suyla kör sivilcenin temizliği yapılarak gereken hijyenin sağlanması gerekmektedir. Sonrasında ise bir pamuk bu yapmış olduğunuz çay ağacı yağı ve suya batırılarak sivilcenin üzerine kompres şeklinde bekletilmelidir.

Sabah ve akşam temiz cilt üzerine uygulayacak olduğunuz bu kür sayesinde kısa süre içerisinde sivilcenin tedavisi gerçekleşecektir.

Elma Püresi ve Bal

 • 1 yemek kaşığı elma püresi;
 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 1 fincan kaynar su.

İçten çıkan sivilcenin tedavisini gerçekleştirmek için kullanacak olduğunuz elmanın kırmızı tatlı elma olması gerekmektedir. Elmanın kabukları soyulmalı ve robota atılarak püre haline getirilmesi gerekiyor. 1 yemek kaşığı miktarında elma püresi alınarak bir kabın içerisine konulmalıdır. 1 fincan kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı bal konularak eritilmeli ve sonrasında elma püresinin üzerine konularak karıştırılmalıdır. Cilt temizliğini yaparak daha sonrasında elma püresi ve bal ile yapmış olduğunuz maskeden bir miktar alarak kör sivilcenin üzerini kapatacak şekilde kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. Kör sivilcenin kuruyana kadar her gün iki kere yapılmalıdır.

Bitkisel Maske

 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 tane yumurta akı;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • Çeyrek limon suyu;
 • 4 damla nane yağı;
 • 4 damla çay ağacı yağı.

Kan dolaşımını hızlandıracak ve bakterilerin ölmesini sağlayacak olan bitkisel maske için bütün malzemelerin bir kase içerisine konularak karıştırılması gerekmektedir. Anti septik özelliğine sahip olan bu bitkisel maskeyi hazırladıktan sonra temizlediğiniz sivilce üzerine sürülmelidir. Bu maskeyi bol bol sivilce üzerine sürmeniz ile birlikte sivilcenin başı çıkarak kuruması da mümkün olacaktır. Sivilce iyileşene kadar her gün yapılmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle