Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kırmızı Sivilce Lekesi Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

Kırmızı sivilce lekeleri tedavisinde etkili olan doğal çözümler ile birlikte bu lekelerin iz bırakmadan geçmesini sağlayabilir ve sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kırmızı Sivilce Lekesi Nedenleri

img010460Ergenlik döneminde olanlar sivilcelerinin iyileşmesinin ardından ciltte kırmızı lekelerin oluşması ya da izlerin kalması görülebilir. Bu durum sivilcelerin iyileşmesinin ardından birkaç ay içerisinde yeni sivilce oluşmaması durumunda kendiliğinden geçer. Ciltteki sivilcelerin izleri kalması durumunda iyileşen sivilcelerin yeniden aynı yerde çıkması ile birlikte kırmızı lekelerin izleri daha kalıcı olarak kalacaktır. Ciltteki sivilcelerden sonra kırmızı lekelerin izleri kalanlar zamanla geçmemesi ve yok olmaması durumunda bunun için bitkisel tedavisinin ne olduğunu merak etmektedir.

Kırmızı sivilce oluşması ile birlikte bu sivilcelerin patlatılması ya da kopartılması ile birlikte kalıcı olarak izlerin kalması görülmektedir. Ortaya çıkan kırmızı sivilcelerin tedavisi ne kadar erken edilirse kalıcı olarak iz kalmama ihtimali de o kadar yüksek olacağı unutulmamalıdır. Sivilce sonrasında oluşan kızarıklık her ne kadar kendiliğinden zamanla geçecek olsa da içi boşaltılmış olan bir sivilcenin iyileşmesi sonucunda sivilce izleri olarak cilt üzerinde zamanla pürüzlerin olmasına neden olacaktır. Kırmızı lekeler kendiliğinden zamanla gider. Fakat tedavisi kesin olarak edilmemiş olan sivilcelerin yok olması sonucunda iyileşmesi durumunda çukur olmasına neden olacaktır.

Kırmızı Sivilce Lekesi Tedavisi

Kırmızı sivilce oluşması ile birlikte oluşan lekenin kesin olarak tedavisi bir an önce yapılması gerekmektedir. Tedavisine erken dönem içerisinde başlanmaması durumunda sivilcenin çıktığı bölgede çukur şeklinde iz kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle de kişilerin sivilce sonrasında lekelere neden olan izlerin yok olarak iyileşmesi için doktor tarafından uygulanacak lazer tedavisi ya da kimyasal peeling gibi tedavi yöntemleri ile birlikte cilt yapınıza göre sivilce izleri olanlar doktora gider ve tedavisi olursa kesin tedavisi gerçekleşir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Kırmızı Sivilce Leke Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı lavanta kurusu;
 • 300 gram hazır su.

Lavanta çayı yapmanız ile birlikte bitkisel kür sayesinde sivilce ve diğer cilt lekelerine de çok iyi geldiği bilinmektedir. Cilt lekelerinin olması durumunda kesin olarak tedavisini gerçekleştirecek ve cilt renginde açılma meydana gelecektir. Lavanta çayını demleyerek düzenli olarak içmeniz sonucunda cilt sağlığını koruyacak ve fazla yağ dengesinin oluşmasını da engellemiş olacaktır. Bu nedenle de kişilerin lavanta çayını içmeleri tavsiye edilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz lavanta kurusunun bir tutam olması yeterli olacaktır. 15 dakika boyunca demlenmelidir. Sonrasında ise içerisine tatlandırıcı asla konulmadan lavanta çayının yarısını sabah içmelisiniz diğer yarısını da her akşam yemeğinden sonrasında içmelisiniz.

Düzenli olarak lavanta çayını içmeniz durumunda sivilce izleri kalmayacak ve diğer lekelere de çok iyi gelecektir.

Suna Dumankaya’dan Kırmızı Sivilce Leke Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı yulaf unu;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu;
 • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt.

Suna Dumankaya tarafından kırmızı sivilce lekeleri için önerilen bitkisel kür ile birlikte lekelerin kesin olarak yok olmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Bu maskeyi iki günde bir yapmanız gerektiğini söyleyen Suna Dumankaya kürün düzenli olarak uygulanması sonucunda bitkisel tedavisinin gerçekleşerek lekelerin yok olacağını kesin olarak belirtmektedir. Söylenen miktarda malzemeler bir kase içerisine konulmalıdır. Limon suyunun hazır olmamasını ve sadece taze sıkılmış olan limon suyu sıkmanız gerekmektedir. Bütün malzemeler karıştırılmasının ardından lekelerin olduğu cilt bölgesinin ilk olarak temizliğini yaptıktan sonra çok ince tabaka şeklinde bu maskenin sürülmesi gerekmektedir. 45 dakika cilt üzerinde bekletilmesinin ardından bol suyla yıkanmalıdır.

Kırmızı Sivilce Lekeleri İçin Kabartma Tozu Maskesi

 • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu.

Sivilce lekelerinin kesin olarak yok olması için doğal yollarla bitkisel kürler denemekte olan kişilerin cilt yenilenmesinde en etkili yollardan bir tanesi olan kabartma tozu ve yoğurt ile yapacak oldukları maskeyi ciltlerine sürmeleri sonucunda 2 ay içerisinde cilt üzerinde meydana gelen sivilce lekeleri iyileşme belirtileri gösterecektir. Bunun için söylenen miktarda malzemeler kase içerisine konulmalı ve karıştırılmalıdır. Bol su ve sabunla cilt temizliğinin yapılmasından sonra hazırlamış olduğunuz bitkisel maskenin cilt üzerine sürülmesi gerekmektedir.

Yarım saat boyunca bekletilmeli ve sonrasında temizlenmelidir. Bu kürü haftada bir defa uygulamanız lekelerin yok olmasını sağlayacaktır.

Kırmızı Sivilce Lekeleri İçin Bakla Maskesi

 • 1 yemek kaşığı bakla;
 • 2 yemek kaşığı badem yağı;
 • 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı.

Bakla maskesi sivilcenin iyileşmesinin ardından cilt üzerinde oluşan pürüzlerin yok olmasında etkilidir. Özellikle de çukur gibi sivilce sonrasında iz kalması durumunda kişilerin bakla maskesi ile birlikte bu lekelerin yok olarak cildin normale dönmesinde etkili olacaktır. Bunun için bakla alınarak sapları kesilmeli ve bol su ile yıkandıktan sonra blender ile ezilmelidir. Üzerine badem yağı ve çay ağacı yağı da ilave edilerek karıştırılmalıdır. Her zaman için yaptığınız maskelerin etkili olması için temizliğini yapmış olduğunuz ve tıkalı olan gözeneklerin açıldığı cilt üzerine sürmeniz gerekmektedir. Sivilcelerin bıraktığı izlerin yok olmasında etkili olan bu maske için bütün malzemeler karıştırılmasının ardından cilde ince tabaka halinde sürülmelidir. 30 dakika boyunca bakla maskesi cilt üzerinde kalmalı ve sonrasında kazınarak ciltten çıkartılmalı ve sonrasında bol suyla yıkanmalıdır. Bu maskeyi haftada bir defa düzenli yapmanız sonucunda izler kaybolacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle