Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzama Tedavisinde Kantaron Yağı ve Bitkisel Kürler

Egzama tedavisinde kantaron yağının hücre yenileyici özelliği sayesinde ve kuru egzamaları nemlendirecek olduğu için egzama hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Egzama Tedavisinde Kantaron Yağı

Kırmızı ve sarı kantaron yağının evde yapılacağı gibi hazır olarak da satın alınabilir. Bu yağın cildi yenileme gibi bir özelliği olması nedeniyle egzama tedavisinde uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan bir yağ türü olmaktadır. Özellikle de saç egzamasını iyileştirmek ve oluşan kaşıntının ayrıca kepeklenmenin de önüne geçmesi ile bilinmektedir. Hücreleri yenileme özelliği bulunmaktadır. Bu sayede cansız derinin tedavisinde kullanılacak ve deriyi canlı hale getirecektir. Egzama nedeniyle cilt ya da saç derisi hava almaması durumunda derinin hava alması konusunda etkili olacaktır. Bunun için banyo yapmadan önce saç egzaması olan kişilerin cansız deriyi canlandıracağı için bir saat öncesinde saç diplerine kantaron yağını sürmelisiniz. Aynı şekilde vücudunuzun herhangi bir yerinde meydana gelen egzama tedavisi içinde cildinize sürüp 1 saat boyunca bekletmelisiniz.

Kantaron yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de egzama sonucunda kaşıntı ve sonucunda da oluşacak açık yaralar meydana gelmesi durumunda sizlerde bölgeye masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Cilt üzerinde ki egzamalı bölgeye çok az miktarda sürmeniz, egzama belirtilerinin hızlıca yok olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de kantaron yağı egzamaya iyi gelir mi sorusunu soranların egzama tedavisinde kantaron yağının başarılı olduğunu unutmamalıdır.

Saç egzaması olması durumunda saç dökülmesi meydana gelecektir. Kantaron yağı ise saç dökülmesini durdurmakta etkili olmaktadır.

Kantaron Yağının Yapılması

Kantaron yağını yapabilmek için taze çiçeklerden yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bir kavanozun içerisine kantaron bitkisi konularak üzerine saf sızma zeytinyağı konulmalıdır. Bunu güneşli bir ortam içerisinde toplam 1 hafta boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonradan ağzı kapatılarak bir ay boyunca güneş ışığı almayacak serin bir yerde saklanmalıdır. Bir ayın sonucunda kantaron yağı olmuş olacaktır. İçerisinden çiçekler çıkartılır ve koyu renkli bir şişenin içerisine konularak saklanır. Egzama tedavisinde kullanılacak sarı kantaron yapımı için kullanacak olduğunuz kantaron bitkisinin mümkünse taze olmasına dikkat etmelisiniz. Güneşte 1 hafta boyunca bekletilirken kavanozun ağzı açık daha sonradan kapatılarak 1 ay boyunca serin ve karanlık bir yerde saklanması gerekmektedir. 

Bitkisel Çay

 • 10 gram andız otu;
 • 2 yemek kaşığı nergis çiçekleri;
 • 2 yemek kaşığı yonca;
 • 2 yemek kaşığı civanperçemi;
 • 1 litre su.

Bütün bitkiler eşit miktarda alınarak 1 litre suyun içerisin dökülür. 30 dakika boyunca kaynatılır ve daha sonradan bir gece boyunca demlenmesi için bırakılması gerekmektedir. Bu karışımı günde 3 defa 1 çay bardağı içmelisiniz. Küre 1 ay boyunca devam edilir. Daha sonradan 10 gün ara verildikten sonra egzama tedavisi için tekrardan başlanır. Egzama belirtilerinin hafiflemesinde etkili olduğu gibi kaşıntının da hızla geçmesini sağlayacaktır. Bu kürü hamileler içmeden önce mutlaka doktorlarına danışarak kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Bitkisel Losyon

 • 1 yemek kaşığı meyan kökü;
 • 1 yemek kaşığı civanperçemi;
 • 1 yemek kaşığı kırlangıç otu;
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu;
 • Yarım litre su.

Egzama olan bölgede meydana gelen bölgeyi yıkamanız için ve hastalığın tedavisinde uygulanacak losyon için yukarıda ki şifalı bitkiler yarım litre suyun içerisine konularak 30 dakika boyunca kaynatılmalı ve daha sonradan 10 saat boyunca demlenmesi için süzülmeden bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonradan süzülmesi gerekmektedir. Bir pamuk suya batırılır ve egzamanın olduğu bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Sürüldükten sonra 2 saat boyunca yıkanmaması gerekmektedir. Daha sonradan bol ılık suyla yıkanır ve bu losyonun 4 saatte bir uygulanması gerekmektedir.

Lahana Kürü

 • 50 gram lahana;
 • Yarım litre su.

Lahana birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olduğu gibi özellikle de kuru egzama rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin tedavisinde başarılı olmaktadır. Bunun için yapacağınız 50 gram lahananın iç yapraklarını yarım litre suyun içerisinde kaynatmak olacaktır. Daha sonradan soğumaya bırakılır. Pişen ve soğuyan lahanalar egzama olan bölgeye konularak üzeri bir bezle kapatılmalıdır. Bu kürü gece yapmalı ve bütün bir gece boyunca pişirdiğiniz lahana yaprakları egzamanın üzerinde kalmalıdır. Sabah lahanalar çıkarılır ve bol suyla yıkanır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle