Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yetişkinlerde Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde su çiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalık olup yaşanılan ilk belirtileri arasında ciddi ağrı meydana gelecek ve kaşıntı olacaktır. Komplikasyonlar olmaması için tedavi yapılmalıdır.

Yetişkinlerde Su Çiçeği

Yetişkinlerde Su Çiçeği

Herpes zoster virüsü kişilere çok küçük yaşta su çiçeği olarak bulaşmaktadır. Su çiçeği virüsü kişilerde sinirine yerleşecektir. Bunun sonucunda da kişilerde yıllar sonrasında bağışıklık sisteminin çökmesi sonrasında hastaların ilerleyen yaşlarında zona hastalığı olarak karşımıza çıkacaktır. Gece yanığı olarak da halk arasında isimlendirilen bu hastalık su çiçeği olan vericella zoster virüsünün insanların kapması sonucunda ortaya çıkacaktır. Su çiçeği hastalığı yıllar sonrasında gelişecek bir durumda tekrardan zona olarak kişilerin karşısına çıkacaktır. Daha çok göğüs bölgesinde meydana geleceği gibi sinirlerin yerleşmesi sonucunda yüz ya da kalça kısmında da görülebilir.

Yetişkinlerde Su Çiçeği Belirtileri

Hastalık bir kere bulaşması sonucunda hemen ortaya çıkmaması ile bilinmektedir. Hastalık her yaşta görülse bile daha çok yaşlılarda etkili olarak meydana gelecektir. Bu hastalık duyusal sinir köklerine bulaşması sonrasında cilt üzerinde ağrılı belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Hastalık küçük yaşta geçirilen su çiçeğine benzeyecektir. Fakat bu hastalık daha çok şerit halinde meydana gelir. Bunun sonucunda da hastalığın cilt üzerinde kaşıntılı durumların oluşmasına ve döküntüler oluşmasına neden olur. Hastalığın oluşması sonrasında iyileşme süresi ise birkaç haftayı bulacaktır. Vücudun diz ya da dirsek gibi bölgelerinde de meydana gelebilir. Sıklıkla oluşacak belirtileri şunlardır:

  • Ağrı;
  • Halsizlik;
  • Yüksek ateş;
  • Cilt üzerinde içi sıvı dolu kabarcıklar;
  • Kabartı;
  • Lenf bezlerinde şişme;
  • Kaşıntı.

Zona belirtilerinin oluşması sonucunda hastalığın şiddetli olması belirtilerin daha da yoğun olmasına neden olacaktır. Bu döküntüler sıklıkla hastanın ağrı duymasına da neden olacaktır. Ağrının yanı sıra kişilerde cilt üzerinde hem yanma görülecektir hem de kaşınma meydana gelebilir. Bu durumda hastanın uyku uyuyamaması gibi sorunlar olacaktır. İlaç ne yazık ki bu durumu hafifletmeyecek kadar etkisiz olmasına da neden olabilir. Bazı kişilerde hastalık oluşacak döküntülerden öncesinde şiddetli bir ağrının oluşması ile kendisini gösterecektir. Bu bölge üzerinde ağrının yaşanması durumunda kişilerin rahatsız olmasına neden olacaktır. Deri döküntülerinin olması ya da ağrı başladıktan sonra birkaç gün içerisinde meydana gelecektir. Zona hastalığının en sıklıkla var olan belirtileri arasında en rahatsız edecek durum ağrı olmaktadır. Döküntü ortaya çıkması durumunda tedavinin vakit kaybetmeden başlanması gerekmektedir. Sinirleri çok yoğun bir şekilde etkileyecek olması nedeniyle hastaların geç kalmadan hastalığı tedavi etmesi gerekmektedir.

Geç kalınması durumunda işitme kaybı ya da yüz felci geçirmesi gibi ciddi komplikasyonların olmasına da neden olabilir.

Yetişkinlerde Su Çiçeği Nedenleri

Kişilerde meydana gelecek olan bu hastalık sıklıkla 50 yaşın üzerinde olan ve bağışıklık sisteminin zayıf olan kişilerde görülecektir. Ağrılı ve döküntülü bir hastalık olarak kişilere meydana gelecektir. Cilt üzerinde kabarıklığın oluşması gibi belirtiler olacak yetişkinlerde su çiçeği hastalığının sinirleri tutması sonucunda oluşacaktır. Bu kişilerde zona hastalığı meydana gelmesi sonucunda daha önceden su çiçeği geçirmiş olmaları sonucunda yaşanacaktır. Kişiler zona hastalığı yaşaması durumunda bulaşıcı olduğu unutmamalıdır. Döküntüler meydana gelmesi durumunda veziküler döküntü oluşması sonucunda kendiliğinden oluşacak ve bu durumda kişilerin daha sonraki dönemlerinde bağışıklık sistemlerinin çökmesi sonrasında zona hastalığı kendiliğinden ortaya çıkacak ve hastalık ciddi oranda etkilenecektir. Zona hastalığının ağrılı ve döküntülü bir hastalık olmasından ziyade bulaşıcı bir hastalık olacaktır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi zona hastalığı bulaşıcı olsa da kişilere su çiçeğini bulaştıracaktır.

Zona hastalığı kan yoluyla ya da cinsel temas sonucunda da meydana gelecek bir durumdur.

Yetişkinlerde Su Çiçeği Tedavisi

Hastalığın tanısını koyabilmek için her zaman dermatolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Gerekirse döküntüden deri örneği alarak laboratuvarda incelemesi yapılabilir. Ağrının olması durumunda kişiler ilk 96 saat içerisinde tedaviye başlanması gerekmektedir. Yetişkinlerde meydana gelen su çiçeği hastalığının ilk olarak tedavisinin yapılabilmesi için oral yolla alacak olduğu antiviraller sonucunda iyileşme beklenecektir. Ayrıca tedavi süresi içerisinde ciddi ağrı yaşanacak olması nedeniyle de hastanın mutlaka ağrı kesici reçete edilmesi de gerekecektir. Bunun dışında kişilere yardımcı olacak kaşınmayı önleyecek ilaçlar özellikle de cilde sürülecek olan kremler reçete edilmesi gerekmektedir. Hastalığın belirtileri 3 hafta içerisinde ilaçlarını düzgün bir şekilde doktorun belirttiği gibi kullanması sonucunda iyileşme belirtisi gösterecektir. Fakat bazı hastalarda tedavi birkaç hafta daha uzaması görülebilir. Özellikle de döküntü gelişmesi sonucunda bu kaşınmaya başlayacaktır. Kaşınma kişinin derisinde iz kalmasına neden olacağı için kaşımamak gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle