Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Vücutta Meydana Gelen Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı

Vücutta çıkan kırmızı lekeler ve kaşıntı hali insanı olumsuz yönde etkileyen ve insana rahatlık vermeyen bir durumdur. Vücuttaki kaşıntının birden fazla nedeni olabilmektedir.

Vücutta Meydana Gelen Kırmızı Lekeler

Vücutta Kırmızı Leke

Vücutta çıkan kırmızı lekeler ve kaşıntı hali insanı olumsuz yönde etkileyen ve insana rahatlık vermeyen bir durumdur. Bu insanda fiziksel ve ruhsal olarak büyük bir sıkıntıya yol açmaktadır. Vücuttaki kaşıntının birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır; Vajinal enfeksiyon ve egzama türü deri rahatsızlıklarının reaksiyonuyla ya da şeker hastalığı ile birlikte kaşıntı hali meydana gelebilmektedir. Alerjilerin etkisi ile ya da giydiğimiz kıyafetlerin temizliğine dikkat etmememiz sonucunda, kimyasal maddeler ile temasın sonucunda, iç hastalıkların dışa vurmasıyla, isilik rahatsızlığına yakalanma sebebiyle, tuvalette ihtiyacımızı giderdikten sonra temizliğe dikkat etmememiz sonucunda kaşıntılar baş gösterebilir.  Kaşıdığımız bölgede kaşımayı hızlı ve bastırarak o bölgenin tahriş olması olası bir durumdur. Bu kaşınmalar maalesef kırmızı renkte lekelerin olmasına sebep olur.

Vücutta oluşan al renkteki lekeler pek çok hastalığa zemin hazırlayabilmektedir. Bu al lekelerin ilk seyri vücudumuzda kaşıntı şeklinde meydana gelmektedir. Kaşıdığımız bölgenin kızarması sonucunda kırmızı leke deride gözükmeye başlar. Bu al lekeler bir takım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Mesela besin olarak aldığımız bazı şeylerin alerji yapması sonucu olabilir ya da kullandığımız kalıp sabunun, deterjanın uzun süre güneş ışığında bekletilmesi vücudumuzda al lekelere sebep olabilirler.  Kadınların ağda kullanımı sonucunda, eğer hassas bir deriye sahip ise kullanan kişi, yine kırmızı lekelere sebep olmaktadır. Cildimizde meydana gelen bu al lekeler uzun bir süredir devam ediyor ve kaşınmaya sebep oluyorsa bu durum bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Vücuttaki Kırmızı Lekeler Neden Olur

Vücutta kırmızı lekelerin niçin oluştuğunu tam anlamıyla kavramak biraz zordur. Fakat kırmızı lekelerin çıktığı yere göre bir tahmin yürütülebilir. Bu lekeler kabarcık şeklinde ya da küçük küçük noktalar halinde ortaya çıkabilir.

Vücutta al lekeler yüzümüzde boynumuzda, sırt kısmında ya da kolumuz ve bacaklarımız da meydana gelebilir. Yüzümüzdeki lekelerin sebebi güneş ışınlarının etkisiyle olmuş olabilir ya da her hangi bir kozmetik ürününü kullanmamız sonucunda cildimiz buna tepki gösterebilir.

Vücudumuzdaki lekelerin niçin çıktığını bulmak için en son kullandığımız kozmetik türü eşyalar gözden geçirilebilir. Hemen sonrasında ise bir cilt doktoruna görünebilirsiniz.

Yapılan teşhislerde ise bu lekelerin sebebi olarak şunlar gösterilmektedir;

 • Sıcaktan dolayı oluşan kızarıklıklar.
 • Ateş yükselmesi sonucu oluşan ‘’eritem’’ hastalığı.
 • Kozmetik ürünlerine karşı cildin duyarlı olması.
 • Paraben içeren kimyasal ürünler
 • Alkol
 • Böcek ısırığı

Vücudumuzda ki al lekelerin nedenlerinden bahsederken, hangi hastalıkların bu lekelere sebep olacağından da bahsetmek çok yerinde olur. Şu hastalıklar kırmızı lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır;

 • Gül hastalığı (Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak olan bir hastalık)
 • Kurdeşen (Gıda alerjisi sebebi ile ortaya çıkan bir hastalık)
 • Egzama (Bir cilt hastalığı)
 • Kızamık
 • Zona Hastalığı
 • Sedef Hastalığı

Kırmızı Lekelerin ve Kaşıntının Tedavisi

Cildimizde oluşan kırmızı lekelerin ve kaşıntıların nedenleri farklı olabilmektedir. Bundan dolayı altta yatan sebeplerin ilk başta belirlenmesi şarttır. Derimizde ortaya çıkan bu lekelerin tedavisinde doktorumuz bu reaksiyonları hafifletmek amacı ile bir krem tavsiyesinde bulunabilir. Belli bir düzende kullanıldığı takdirde hem bu lekelerin giderilmesinde hem de kaşıntının giderilmesinde faydalı olacaktır.

Eğer meydana gelen al lekelerin sebebi güneş ışınları ise soğuk su ile lekeleri geçirebilir kaşıntıyı hafifletebiliriz. Fakat vücudumuzda çıkan lekeler ile birlikte boynumuzda bir sertleşme, ateşimiz de yükselme, dışkımızın kanlı olması veya dilimizde şişlik gibi durumlar var ise acilen doktora gidip muayene olmak gerekmektedir. Konulan teşhise göre de bir tedavi yöntemi takip edilmelidir.

Vücudumuzda ortaya çıkan bu hastalık eğer bir alerji bağlı olarak semptom gösteriyor ise alerjiyi önlemek amacı ile ilaç kullanımına başlanır. Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi için gıda takviyesi yapmak faydalı olacaktır.

Cildimizde oluşan bu kaşıntı ve leke soğuk havanın etkilenmesinden dolayı ise vücudumuza nemlendirici krem sürerek cildimizin kuru kalmasını önlemiş oluruz. Yaşadığımız bir stresten dolayı ise doktor tavsiyesi ile uygun bir anti-depresan kullanılabilir. Yine sıkıntı ve stresimizi atmak için uygun bir spor dalı olan yoga yapılabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle