Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ciltte Kırmızı Leke Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Cilt üzerinde kırmızı leke oluşması kaşıntılı olması insanları rahatsız edecektir. Kırmızı lekeler bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkacak olan ve tedavi gerçekleşirse yok olur.

Ciltte Kırmızı Lekeler

Kırmızı Lekeler

İnsanların ciltleri üzerinde kaşıntılı ya da kaşıntısız olarak kırmızı lekeler meydana gelebilir. Bunların bazıları herhangi bir sağlık sorunu oluşmasına neden olmazken, bazı cilt lekeleri ise kişilerin alerjik reaksiyon geçirmesi gibi durumlarda hayatlarını olumsuz yönde etkileyecek durumlar oluşmasına neden olur.

Cilt üzerinde meydana gelen kırmızı lekeler vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Dil üzerinde ya da göbek kısmında oluşacak lekeler kaşıntılı olması durumunda kişilerin rahatsız olmasına neden olacaktır. Bu lekelerin çoğunluğu kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir. Fakat bazı lekeler oluşması durumunda deri üzerinde kalacak ve kendiliğinden geçmeyecektir. Oluşan ve kendiliğinden geçmeyen kırmızı lekelerin kanser riski taşıdığı için kanser riskine karşı hastanın muayene edilmesinin şart olduğu unutulmamalıdır.

Saç derisinde oluşan kırmızı lekelerin egzama sonucunda olacağı gibi, kullandıkları sabun sonucunda alerjik reaksiyon geçirilmesi neticesinde de görülecektir. Bunun sonucunda saç derisinde kızarıklık ve kepeklenme de hastalarda yoğun olarak görülecek ve kaşıntı ciddi oranda artacaktır.

Ciltte Kırmızı Leke Belirtileri

Derideki oluşan kırmızı lekeler ensede ya da diğer bölgelerde görülebilir. Bu lekelerin çoğunluğu herhangi bir belirtisi olmadan kendiliğinden birkaç gün içerisinde iyileşme belirtileri gösterecektir. Fakat insan derisinde meydana gelen kırmızı lekelerin iyileşmemesi durumunda hastaların mutlaka bu durumu ciddiye almaları gerekmektedir. Kurdeşen, egzama, kızamık, su çiçeği gibi hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkacak olan bu lekeler şu belirtileri ortaya çıkmasına neden olur.

 • Koyu kırmızı lekeler;
 • Kaşıntı;
 • Döküntü;
 • İçi su dolu kabarcıklar;
 • Halsizlik;
 • Mide bulantısı;
 • Yüksek ateş.

Hastalarda meydana gelen kırmızı lekelerin boyutlarında da değişiklik olabilir. Bunlar deri hücreleri olan pigmentlerin artması sonucunda da ortaya çıkabilir. Kaşıntının yoğun olarak hissedilmesi ve oluştuğu bölgede ağrı görülebilir. Özellikle de kişilerin cilt kanseri gibi hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelmesi durumunda iyileşmeyen yaralar oluşmasında etkili olacaktır.

Cilt üzerinde ki lekeler bazıları kabarık olur ve bu durumda tümsek tarzında kırmızı lekeler görülecektir.

Bulaşıcı olan hastalıklar sonrasında lekelerin yoğun olarak görüldüğü de bilinmektedir. Bu lekeler hastalara solunum yoluyla, temas yoluyla virüs bulaşması sonucunda virüsün kuluçka dönemi sonrasında ortaya çıkacaktır. Daha çok çocuklarda oluşan bulaşıcı hastalıkların belirtileri arasında yüksek ateş, mide bulantısı, halsizlik, iştah kaybı gibi durumlar oluşmasına da neden olur.

Ciltte Kırmızı Leke Nedenleri

Hastaların ciltlerinde oluşan kırmızı lekeler çoğunlukla döküntülü hastalıklar arasında yer edinmektedir. Su çiçeği geçirmesi ya da kızamık gibi durumlarda kişilerde ortaya çıkacak olan lekelerin hastanın bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanması sonucunda ortaya çıkar. Gözün beyaz tabakasında kırmızı leke oluşması daha çoğunlukla göz kuruluğu ya da yaşanılan bir alerji sonucunda ortaya çıkacaktır. Derinin yüzey kısmında meydana gelen bu lekelerin renk tonu kırmızı ve kırmızının tonları arasında olmaktadır. En sıklıkla oluşma nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Doğumsal nedenler;
 • Suçiçeği;
 • Alerjik reaksiyon;
 • Egzama;
 • Kurdeşen;
 • Kızamık;
 • Güneş lekeleri;
 • İsilik;
 • Stres;
 • Böcek sokmaları.

Hastaların derisinde oluşan kırmızı nokta tarzında ve içerisinin kan ile dolu olduğu görülen durumlar hastanın ciddiye alması gereken ve doktor tarafından muayene edilmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Bağışıklık sistemi ya da kan hastalıklarının oluşması nedeniyle kan içerisinde bulunan pulcukların sayısının yetersiz olması sonucunda deri içinde kanama oluşması sonucunda cilt üzerinde kırmızı renkte lekeler oluşmasına neden olacaktır. 

İsilik belirtileri arasında cilt üzerinde kabarık deri döküntülerinin olması görülmektedir. İçerisinde sıvı dolu olan çok küçük lekeler olarak ortaya çıkacaktır. Özellikle çocukluk döneminde ortaya çıkacak olan bu isilik sıcak yaz aylarında kişilerin aşırı terlemesi ile daha da yoğun olarak kendisini gösterecektir.

Ciltte Kırmızı Leke Tedavisi

Cilt üzerinde kırmızı lekeler belirtileri olması durumunda mutlaka hastanın neden kaynaklandığını tespit etmek ve tedavisinin gerçekleşmesi için doktora gitmesi gerekmektedir. Cilt üzerinde meydana gelen kızarık lekeler için uzman dermatolog tarafından muayene edilmelidir. Doktor tarafından bazı testler yapılabilir ya da deri biyopsisi alınarak inceleme gerçekleşecektir.

Çoğunlukla kuru ciltlerde meydana gelen kurdeşen ya da egzama gibi hastalıklar sonucunda deride meydana gelen döküntü oluştuğunda kişilerin hayatında ciddi oranda rahatsız olmasına neden olacak kaşıntı meydana gelir. Bu kaşıntıyı geçirmek ve cilt kuruluğunu gidermek için doktor tarafından kremler ve ilaçlar reçete edilir.

Gözün beyaz tabakasında meydana gelen kızarıklık daha çoğunlukta göz kuruluğu sebebi ile oluşacaktır. Hastaların bu durumda göz doktoruna muayene olmaları sonucunda suni göz damlaları verilmesi ile birlikte iyileşme görülecektir.

Güneş lekeleri ya da doğumsal nedenlerle ortaya çıkmış olan kırmızı lekelerin tedavisi için lazer uygulaması yapılarak lekelerin geçmesi de günümüzde mümkün olmaktadır. Daha çoğunlukla bu lekeler diğer tedavi yöntemlerine cevap vermemesi durumunda lazer tedavisi doktor gözetiminde gerçekleşecektir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle