Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sırttaki Kırmızı Lekeler Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Mevsimsel etki, hormonal değişimler, hijyen kurallarından uzak bir yaşam ve ilaç kullanımı gibi faktörlerin etkisinde ortaya çıkan kırmızı lekeler, genellikle kaşıntıya sebep olarak bireyi rahatsız eder.

Sırtta Kırmızı Lekeler

Çoğunlukla sırt bölgesinde ortaya çıkmasına karşın, vücudun herhangi bir noktasında da görülme ihtimali olan kırmızı lekelerden bahsetmeden önce, cilt lekelerine genel ifadelerle değinmek gerekir.

İlk olarak, cilt lekelerinin kahverengi, siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere dört temel gruba ayrıldığını ve  bu gruplardan genellikle kahverengi ve beyaz cilt lekelerinin zararsız olduğunu ifade etmek gerekir. Özellikle lekenin etrafı biçimsiz bir hal almış, leke belirgin şekilde büyümüş, kaşıntı ve kanamaya neden oluyor ise bu semptomlar, deride var olan bir hastalığın göstergesi olarak yorumlanmalıdır. Nitekim kliniksel vakıalar üzerinde yapılan gözlemlerde belirtilen şikayetlere sebep olan cilt lekelerinin çoğunlukla kırmızı lekeler olduğu tespit edilmiştir. 

 Cilt lekeleri noktasında belirleyici olan temel faktörler;

  • Bireyin cinsiyeti.
  • Mevsim.
  • Cilt yapısı.

olarak sıralanabilir. 

Yapılan araştırmalar neticesinde cilt lekelerinin % 90′ ının kadın bireylerde ortaya çıktığı görülmüş ve bu durum uzman hekimlerin, cinsiyetin lekeler üzerinde belirleyici bir etken olduğunu kabul etmesini sağlamıştır. Kadın bireylerde leke oluşumunun daha yoğun bir şekilde gerçekleşmesinin nedeni olarak ise; hormon değişimleri kabul görür. 

Özellikle yaz aylarında yoğun güneş ışığına maruz kalan bireylerin cildinde leke oluşumu tetiklendiğinden dolayı, mevsim de belirleyici faktörler arasında incelenir.

Sırt bölgesinde görülen kırmızı lekeler, zararsız olabileceği gibi vücut sistemlerini olumsuz etkileyecek birçok hastalığın da semptomu olabilir. Dolayısıyla bireyin, kronik hale gelen yani uzun süre varlığını koruyan lekelerin fark etmesi durumunda hekim kontrolüne başvurarak detaylı bir muayene sürecinden geçmesi gerekir.

Sırttaki Kırmızı Lekelerin Nedenleri

Sırt bölgesinde oluşan kırmızı lekelerin nedenlerini sırasıyla detaylandırmak istersek;

  • Akne: Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve gençlerin sıkıntılı zamanlar yaşamasına neden olan akne yani sivilce problemi, sırt bölgesini de hayli etkileyerek kırmızı leke oluşumuna sebep olabilir. Her ne kadar genç bireylerin bir problemi olarak görülse de akne, 25 yaşını geçmiş bireylerde de şikayetlere sebep olabilir. Lekelerin sıklığı ve şiddeti noktasında belirleyici olan faktörler; cildin yapısı ve genlerdir. Genlerin akneye zemin hazırlaması, bireylerin bu sorun ile karşılaşma ihtimallerini önemli ölçüde arttığını belirtmek gerekir.
  • Mevsim Etkisi: Bireyin hassas bir cilt yapısına sahip olması, ultraviyole ışınların sırt bölgesinde kızarıklık meydana getirmesine zemin hazırlar. Dolayısıyla güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak durumunda olan bireylerin, bu faktörü dikkate alarak önlem alması gerektiğini ifade etmek gerekir. 
  • Hormon Değişimleri:  Kadın bireyler için gebelik döneminde daha sık görülen hormonal değişimler, sırt bölgesinde kırmızı lekelerin oluşumunu tetiklemesinin yanında, kaşıntı gibi oldukça ciddi bir problemi de beraberinde getirebilir. Elbette yalnızca kadın bireyler için değil, erkek bireyler için de hormon değişimleri başta kırmızı lekeler olmak üzere birçok cilt probleminin oluşumunda etki sahibi olabilir.
  • İlaç Kullanımı: Vücutta meydana gelen muhtelif hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlar, citte tepkiye sebep olarak kırmızı lekeler meydana getirebilir. Bu lekeler, sırt bölgesinde olabileceği gibi kol ve yüzde de ortaya çıkabilme ihtimaline sahiptir.

Görüldüğü üzere problemin oluşumunda etki sahibi olabilecek birçok faktör mevcuttur. Detaylandırılan bu temel faktörlere ek olarak; bireyin hijyen koşullarından uzak bir yaşam sürmesi ve özellikle yaz aylarında kıyafetlerin düzenli aralıklarla dezenfekte edilmemesi, sırt bölgesindeki kırmızı lekelerin oluşumunda yanal faktör etkisine sahiptir.

Dolayısıyla sorunun ortadan kaldırılması noktasında uygulanacak tekniğin belirlenmesi için tüm bu faktörleri göz önünde tutarak kapsamlı bir değerlendirme yapılması gerekir.

Sırttaki Kırmızı Lekelerin Tedavisi

Lekelerin tedavisinde çoğunlukla tercih edilen yöntem; problemi oluşturan nedenleri önleyecek faaliyetleri tespit etmek ve bu faaliyetleri takviye edecek şekilde ilaç ya da krem kullanımını sağlamaktır. Burada önleyici faaliyetler üzerinde ayrı bir parantez açmak gerekir.

Özellikle güneş ve yaz mevsiminin etkisiyle ortaya çıkan kırmızı lekelerde, bireyin güneş ışınlarının zararlı etkisinden kurtulması adına güneş kremi kullanması ve tahriş edici özelliği olmayan giyim ürünlerini tercih etmesi teşvik edilir. Her ne kadar basit görünse de alınan bu iki önlem, ultraviyole ışınlarından kaynaklanan problemlerin ortadan kaldırılmasında hayli etkili olur. 

Lekelerin bireyde meydana getirdiği en önemli rahatsızlık olan kaşınmanın şiddetinin azaltılmasına adına kullanılan kremler büyük ölçüde görevini yerine getirir ve bireyin yaşam kalitesindeki düşüşlerin ortadan kalkmasında rol oynar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle