Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzama Tedavisi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Egzama kronik ve iltihaplı kaşıntının ise insanları çok rahatsız edecek olan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olanların evlerinde uygulayacakları doğal çözümleri bulacaksınız.

Egzama Tedavisi

Egzama hastalığı yaşamakta olan kişilerin ciltleri üzerinde iltihaplı bir bölge ve cilt kuruması sonucunda kızarıklık ayrıca kaşınma da meydana gelecektir. Cilt üzerinde oluşan lezyonun asla kaşınmaması gerekmektedir. Egzamalı olan bölge kaşınması durumunda cilt üzerinde daha da yayılmasına sebep olacaktır. Şiddetli derecede oluşan kaşıntı sonucunda hastalığın hafiflemesi için kaşıntı önleyici olan ilaçların reçete edilmesi gerekmektedir. Ayrıca el üzerinde oluşması sonucunda kişilerin pamuklu eldiven kullanmaları herhangi bir maddeye karşı temas sonucunda egzama olması neticesinde o madde ile temas edilmemesi gerekmektedir. Hastaların önlem olması nedeniyle uzak durması gereken bazı temizlik malzemelerinin olması ve kimyasal maddeler sonucunda alerjinin meydana gelebilecek olması nedeniyle bu maddelere dokunulurken hastanın mutlaka eldiven kullanması gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi için hastanın yünlü kumaşlar giyinmemesi de tedavi açısından çok önemli olmaktadır. Egzamayı tetikleyecek faktörlerden hastanın uzak durması sonucunda kronik egzama bile yaşamış olsalar, hastaların egzamasının akut dönem içerisinde tekrarlaması duracaktır. Eğer ki egzama meydana gelmesi durumunda doktor tarafından lezyonlu bölgeye pansuman yapılması gerekmektedir. Alerji sonucunda meydana gelen egzamanın alerji hapları ile tedavisi doktor tarafından sağlanacağı gibi aynı zamanda da kortizonlu kremler reçete edilecektir. Hastalık çok şiddetli olması durumunda, kaşıntının aşırı olması halinde doktor tarafından uygun görülmesi sonucunda hastaya kortizon içeren tabletlerin ve iğnelerin de reçete edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın tamamen iyileşmesi durumunda vücut üzerinde lekeleri kalacağı için bunun için kaşımamak çok önemli olmaktadır.

Egzama Bitkisel Tedavisi

Beyaz Dut Kürü

  • 5 yemek kaşığı beyaz dut kurusu;
  • 3 su bardağı su.

Evde hazırlayacak olduğunuz kürlerin başında beyaz dut kurusu bulunmaktadır. Kesin olarak iyileşmesini ve tamamen hastalığın lezyonlarının iyileşmesinde çok etkili olmaktadır. Özellikle de el ve ayaklarda meydana gelen deri üzerinde bulunan egzama tedavisi için uzun yıllardır kullanılmakta olan bitkisel tedavi kürü olmaktadır. Bunun İçin beyaz dut kurusu kullanmanız gerekmektedir. 3 su bardağı suyun içerisine koyacak olduğunuz 5 yemek kaşığı yaklaşık olarak 1 avuç beyaz dut kurusu 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Daha sonrasında soğuması için bekletilmelidir. Ilık bir duruma gelmesi durumunda egzamalı olan bölge bu suyun içerisine konulur.

Herhangi bir yan etkisi olmayan bu kürü gün içerisinde birkaç kez tekrar etmelisiniz.

Adaçayı Kürü

  • 1 bardak kaynar su;
  • 1 yemek kaşığı adaçayı.

Adaçayı kürünün özellikle yüz bölgesinde ve dudak çevresinde meydana gelen egzamanın tedavi edilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Egzamalı bölgenin temas eden bir madde ile gerçekleşmesi durumunda cilt üzerinde meydana gelen egzamanın kesin olarak tedavisinin gerçekleşmesi amacıyla 1 bardak kaynar suyun içerisine atacak olduğunuz 1 yemek kaşığı kadar adaçayının içerisine atılarak evde hazırlayacak olduğunuz kürü derinin üzerine sürmelisiniz. Yıkanmadan bekletilmeli ve gün içerisinde birkaç kez terar etmeniz gerekmektedir.

Sarı Kantaron ve Kimyon Yağı

  • 1 yemek kaşığı sarı kantaron yağı;
  • 1 yemek kaşığı kimyon yağı.

Egzamalı bölgenin üzerine sarı kantaron yağı ve kimyon yağı karıştırılarak sürülmelidir. Herhangi bir yan etkisi bulunmaması aksine egzamalı derinin hızla kesin tedavisi amacıyla uygulanacak olan bu yağları kullanacak olan kişilerin egzama sonucunda meydana gelecek olan kızarıklığın ve kaşıntının da önüne geçmesi ile bilinmektedir. Bu yağ karışımını egzamalı bölgeye gün içerisinde dört beş defa sürülmesi ve yıkanmadan bekletilmesi gerekmektedir. Yağ karışımını lezyonlu deriye çok fazla sürmemeli ve ince bir tabaka şeklinde uygulamalısınız.

Hardal Tozu

  • 1 yemek kaşığı hardal tozu;
  • 1 fincan kaynar su.

Egzama oluşması durumunda tamamen iyileşmesi amacıyla hastaların uygulaması gereken hardal tozu kürünü oluşan bölgeye sürmesi gerekmektedir. Özellikle de cilt üzerinde kuruluğun oluşması durumunda temas edilen bir madde sonucunda oluşması ve cildin kızarıklık, kuruluk ve kaşıntının oluşması durumunda kesin tedavisi amacıyla hardal tozu uygulanması gerekmektedir. 1 yemek kaşığı hardal tozunun 1 fincan kaynar su ile birlikte kremsi bir kıvama gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Daha sonradan temas egzamasının olduğu bölgeye sürülmelidir.

Elma Sirkesi

  • 1 fincan elma sirkesi.

Egzamalı bölgenin oluşması sonucunda hastalığın iyileşmesi, hastalığın kesin tedavisinin olması için egzamalı bölgenin temas ettiği bir madde neticesinde iyileşmesi için kesin olarak kaşıntının iyileşmesi için oluşan bölgenin elma sirkesi ile birlikte tedavisinin kesin olarak yapılacağı unutulmamalıdır. Kaşıntı çok alevlendiği zamanlarda oluşan bölgenin üzerine elma sirkesi sürmeli ve yıkanmadan beklenmesi durumunda kesin olarak kaşıntının geçecek olduğu bilinmelidir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle