Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Dishidrotik Egzama Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Dishidrotik Egzama daha çok sıcak havalarda meydana gelecek, elleri ve ayakları etkileyen, şiddetli kaşıntının ve yanmanın olduğu deri hastalığıdır. Tedavisi mümkündür.

Dishidrotik Egzama

El Egzaması

El egzaması olarak anılmaktadır. İsim olarak pomfoliks olarak isimlendirilen, çoğu el egzamalarının birçoğunu oluşturan egzama türü olmaktadır. Dishidrozis anlamı aslında terleme anlamına gelmektedir. Fakat bu egzamanın hidrozisten gelen bir hastalıktır. Fakat el egzamasının ter bezleri ile hiçbir ilişkisi de bulunmamaktadır. Egzamanın oluştuğu yerler el parmaklarının da kenarlarında sıklıkla çıkacaktır. El içerisinde olabilir, ayaklarda ve daha çok ayak parmaklarında da görülebilir. Özellikle de bu egzama oluşması durumunda ayak tabanı üzerinde çok şiddetli bir kaşıntının olmasına neden olacaktır. Egzama oluştuğu zaman simetrik bir şekilde oluşacaktır. 

Dishidrotik Egzama Nedenleri

Egzamanın neden kaynaklandığı günümüzde diğer egzamalar gibi bilinmemektedir. Fakat yapılan inceleme sonucunda gösteriyor ki genetik olarak meydana gelmesi birçok kişide oluşacaktır. Birçoğunda sigara içme gibi bir alışkanlığı olması durumunda bunun sonucunda egzama gelişebilir. Uzun süre plastik eldiven kullanan kişilerde ya da mantar hastalığı yaşamakta olan kişilerde görülmektedir. Bu durum sonucunda aşırı terleme meydana gelecektir. Hastaların daha çok mevsim değişikliklerinde daha çok görülmektedir. Özellikle de bahar mevsimi olduğu zamanlarda daha çok alevlenmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit miktarda görülmektedir. Sıcak havayı sevmektedir. En çok 20 ile 30 yaş arasında olan insanlarda ortaya çıkar. 

Hastaların çevresel faktörlerden kaynaklı olarak da meydana geleceği düşünülmektedir. Birçok hastanın deri bütünlüğünde bozulma oluşması sonucunda enfeksiyon neticesinde ortaya çıkacaktır. Bu dishidrotik egzama türünde sıklıkla deri enfeksiyonlarının da olması söz konusu olur.

Tırnakların etkilenmesi sonucunda hastanın tırnaklarında şekil bozukluğunun oluşması da görülmektedir.

Dishidrotik Egzama Belirtileri

El ya da ayak üzerinde oluşması durumunda simetrik bir şekilde oluşacaktır. Ayaklarda da görülse daha sıklıkla ellere görülmektedir. Balık yumurtasına benzeyen veziküler oluşur. Bunlar simetrik olarak gelişim gösterecektir. Bazı hastalarda oluşan bölgede hem yanma hem de ağrının oluşması mümkün olacaktır. Deri bölgesinde soyulma sıklıkla görülse de, çatlakların oluşumu ve döküntülere sebep verecektir. Kişilerde daha çok şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Şiddetli kaşıntı;
  • Kızarıklık;
  • Simetrik görünüm;
  • Lezyonun üzerinde küçük su toplamaları.

Küçük su toplamaları deride derin bir şekilde görülecektir. Su toplamaları da veziküller oluşumuna neden olacaktır. Oluşan veziküllerin çoğalması sonucunda birleşecektir. Bunun sonucunda da büyüme meydana gelecek ve büllere dönüşmesi de gözlemlenebilir.

Dishidrotik Egzama Tedavisi

Dishidrotik egzamanın tedavisi diğer egzama türlerine göre daha zor olmaktadır. El ve ayak bölgesinde gelişmekte olan epidermis derisinin kalın olması nedeniyle ve ter bezlerinin de yoğun olması sonucunda tedavisi zor olacaktır.

Tedavi basamaklardan oluşacaktır. Bunlar ise şu şekilde gerçekleşir. Hastalığı tetiklemekte olan ve başlatan faktörlerden uzak durması hastanın gerekmektedir. Derisine daha özenli bir şekilde bakması gerekmektedir. Klinik dönemde ilaç tedavisi doktorun ön gördüğü şekilde kullanması gerekmektedir. Hastanın kullanacak olduğu sabunların mutlaka alerjiye neden olmayacak dikkatli kullanacağı sabunlar olması gerekmektedir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak su egzamalı olan bölgeye değmemeli her zaman için ılık su ile yıkamanız gerekmektedir. Temizleme ürünlerinin mümkün olduğu kadar kullanılmaması gerekmektedir. Ellerin veya ayaklarda meydana gelmesi durumunda bu bölgeleri sık sık nemlendirmek gerekmektedir. Eldiven kullanacakları zaman pamuk astarlı olan eldivenler kullanması gerekmektedir.

Tedavisinin güç olacağı için hastaya çok yüksek gücü olan topikal steroidler uygulanması gerekmektedir. Ayrıca hastalara sistemik kortikosteroidler de reçete edilebilir. Bunlar hastaların iyileşmesinde hızlandırıcı etkisi olacaktır. Kronik bir hal alması durumunda ise fototerapi uygulaması da yapılabilir. Doktor tarafından reçete edilecek ilaçlar ultralan ve hipokort kremi olmaktadır. Bunlar düzenli bir şekilde uygulanması hastalığın ilerlemesini durduracaktır. 

Dishidrotik Egzama Bitkisel Tedavisi

Egzama çok kaşıntılı bir hastalık olmaktadır. Bu nedenle de kaşıntıya çare olarak elma sirkesi kullanmak her zaman için faydalı olmaktadır. El ya da ayak bölgesine bir miktar %100 elma sirkesi koymalısınız. Kaşıntınız kısa bir süre içerisinde geçtiğini de fark edeceksiniz.

  • 20 gram beyaz dut kurusu;
  • 2 su bardağı su.

Bir kabın içerisine 2 su bardağı su koyun ve ocağın altını yakın. Birkaç dakika sonrasında içine 20 gram kurutulmuş beyaz dut kurusu koymalısınız. 10 dakika boyunca kaynatın. Kullanmakta olduğunuz suyun her zaman dinlenmiş ve klorsuz olan su olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynayınca ocağın altını kapatın ve 1 saat boyunca demlenmesi için bekleyin. Bu kürün yarısını sabah aç karnına diğer yarısını da yatmadan 2 saat önce içmelisiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 5 oy, ortalama: 4,40 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle