Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Atopik Egzama İçin Kullanılan Krem İsimleri ve Yan Etkisi

Egzama tedavisinde kullanılmakta olan doktor tarafından reçete edilerek kullanacak olduğunuz atopik egzama belirtilerini iyileştirecek kremlerin isimleri ve yan etkilerini bulabilirsiniz.

Atopik Egzama Tedavisinde Kullanılan Kremler

Bu sayfada bulunan Atopik egzama tedavisinde kullanılan krem isimleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe kullanılmamalıdır.

Protopic

Etkin maddesi olan Takrolimus sayesinde orta şiddetli olan ya da .ok şiddetli olan atopik egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Sürekli olarak atopik egzama çıkıyorsa sizlerde bu kremi haftada iki kez lokal bölgeye sürmeniz sonucunda hastalığın alevlenerek yeniden olmasına engel olabilirsiniz. Kaşıntı egzama da çok fazla olacaktır. Bu durumda kremden biraz sürmeniz sonucunda kaşıntıyı dindirecektir. Egzama oluşmasını engelleyecek yapıda bir krem olmaktadır. Her zaman doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Genellikle tedavinin sabah ve akşam olmak üzere iki kere uygulanması önerilmektedir. Egzama kaybolana kadar deriye uygulamanız gerekmektedir. İki hafta içerisinde iyileşme beklenmektedir. Eğer ki görülmemesi durumunda ilacı bırakmak için doktora gitmeli ve başka tedaviler uygulanmalıdır. 

Sürülen bölge üzerinde tahriş olma görülebilir. Bu istenmeyen yan etkisi olmaktadır. Böyle bir durumda tahriş olan bölge görmeniz sonucunda ilacın alımını hemen durdurmanız gerekmektedir. Kızarıklık ve sürülen bölge üzerinde şişmenin olması da söz konusu olabilir.

Doktorun reçete etmesi durumunda eczanelerden 52.65 TL ücret ile satın alabilirsiniz.

Excipal Hydro

Sürüldüğü bölgeyi yumuşatacak, hastalığı yaşamanızı engelleyecek ciddi atopik egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Cildin normale dönmesini sağlayacak, pul pul döküntü olması durumunda bu döküntüleri de ortadan kaldıracaktır. Cildin iyileşmesini ve normal bir cilt olmasını kısa süre içerisinde sağlayacaktır. Egzama sonucunda cildin kuruması söz konusu olacaktır. Bu durumda biraz krem sürmeniz bulunan bölgeyi nemlendiricidir. Geniş yüzeylere uygulamanızda bir sakınca olmayacaktır.

Kremi doktor nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Gün içerisinde 2 ya da 3 kez atopik egzamanın olduğu bölgeye uygulanacaktır. Küçük çocuklar için uygun değildir. Cilt üzerinde kaşıntının olması, kızarıklık ve de pullanma olması gibi yan etkileri bulunmaktadır. Doktor tarafından normal reçeteye yazılan ve eczanelerden 7.81 TL ücret ile satın alabileceğiniz bir ilaçtır.

Tacrolin Pomad

Kullanacak olduğunuz ilacın etkin maddesi takrolimus monohidrat olmaktadır. Bağışıklığı düzenleme üzerinde etkili olmaktadır. Atopik egzama tedavisine tam olarak yanıt vermemiş olan kişilerin egzama tedavisinde iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Tedavinin 6. haftasında eğer ki hala şiddetli bir egzama yaşamaktaysanız o zaman sizlerde bu kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca sık sık atopik egzama çıkması durumunda hastalığın tedavisi amacıyla sizlerde oluşan bölgeye iki haftada bir krem sürmeniz sonucunda hastalığın oluşmasını engelleyecektir.

Derinin etkilenen bölgesine çok ince bir tabaka şeklinde uygulamanız gerekmektedir. Hastalığı iyileşmesi için doktor tarafından günde kaç defa uygulanması gerektiği söylenirse o kadar uygulamalısınız. Ağız içi, burun bölgesi ya da göz civarına asla uygulamamanız gerekmektedir. İstenmeyen yan etkileri arasında kızarıklık ayrıca da şişmenin olması söz konusu olabilir. Döküntü sıklıkla karşılaşılan bir sorun olmaktadır. 50.62 TL ücret ile doktorunuz reçete etmesi durumunda eczanelerden satın alınabilir.

Elidel Krem

İlaç 2 yaşından büyük çocuklarda derisinde atopik egzama oluşması durumunda belirtileri hafifletmek amacıyla Pimekrolimus etkin maddesine sahip olan bir ilaç olmaktadır. Özellikle de kızarıklık olması sonucunda ve bununla birlikte kaşıntı da meydana geliyorsa hücreler üzerinde etkisini de gösterecektir. Hastalığın çok erken dönemlerinde uygulanmaya başlaması sonucunda hastalığın ilerlemesini durduracak ve tedavisinde erken belirtilerin yok olmasını da sağlayacaktır.  Kremi kullanacağınız zaman her daim doktorun söylediği gibi uygulamanız semptomların iyileşmesini sağlayacaktır. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sadece etkilenen bölgeye sürülmelidir. 

İlacın yan etkileri de bulunmaktadır. İlaç uygulanan bölgeye şişlik oluşmasına, deri üzerinde döküntü meydana gelmesine neden olacağı gibi sürüldüğü bölgeyi alerjik reaksiyonlar sonucunda tahriş de edebilir. Doktor tarafından yazıldığı zaman 61.26 TL ücret ile satın alabilirsiniz.

Hipokart Pomad

Egzama tedavisinde kullanılmakta olan, iltihaplı derinin iyileşmesini sağlayacak olan ve kaşıntıyı da azaltma konusunda çok iyi olan ilacın etkin maddesi Hidrokortizon Asetat olmaktadır. Gün içerisinde 1 ya da 2 kez uygulanması gerekmektedir. İlacın bir takım yan etkileri de olmaktadır. Bu ilacın sürüldüğü bölgede alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olacaktır. Nefes almada zorluk ve hastanın baş dönmesi olması durumunda ilacın kullanımını durdurması gerekmektedir. Ayrıca cilt üzerinde yanma, batma kuruluk gibi belirtilerde görülebilir.Doktor reçete etmesi durumunda eczanelerden 8.54TL ücret ile satın alabilirsiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle