Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Vücutta Kızarma ve Kaşıntı Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Vücutta meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıklar birçok insan görülen sorunlar arasında yer alır. Bu sorunlara doğal ürünler ile düzenli kullanım yaparak destek olmak mümkündür.

Vücutta Kızarıklık Nedenleri

En yaygın cilt kızarıklık sorunları içinde;

Akne

Cildin yağ bezlerini etkileyen bir hastalıktır. Ciltteki küçük gözenekler cilt altındaki yağ bezlerine bağlanır. Bu bezler sebum adı verilen bir maddedir. Gözenekler bezlere bir folikül isimli bir kanalla bağlanır. Bir cilt bezinin folikülü tıkandığında sivilce büyüme yapar. Akne en sık görülen deri hastalıklrı arasında yer alır. Vücutta kızarıklık ve kaşıntıya neden olur.

Egzama

Atopik dermatit olarak da bilinen bu uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Sık görülen semptomları kuru, kaşıntılı deri, yüzde, dirseklerin içinde, dizlerin arkasında, ellerde ve ayaklarda döküntülerdir. Özellikle meydana gelen sorunlar kızarıklıklara neden olur.

Kurdeşen

Vücutta kızarıklık kaşıntı sorunların yaşanması ile meydana gelir. Herhangi bir ilaca veya yiyeceğe karşı alerjik bir reaksiyon genelde bu sorunun yaşanmasına neden olur. Farklı alerjileri olan kişilerde kızarma ve kaşınma durumun oluşması riski oldukça yüksektir.

Impetigo

Bakterilerin neden olduğu deri enfeksiyonudur. Geneldee neden stafilokoktur ama bazen streptococcus buna da neden olabilir. Çoğu zaman 2 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda gözlemlenir. Genelde bakteri, deride kesik, çizik veya böcek ısırığı gibi sorunlar ile başlar. Semptomlar kırmızı deri veya sivilce benzeri yaralar şeklinde gelişir. Bu yaralar genellikle yüzünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda görülür.

Sedef Hastalığı

Ölüm ve şişmeye neden olan bir cilt hastalığıdır. Çoğu belirti gümüş pullarla kalın kırmızı deri lekeleri şeklinde meydana gelir. Bu yaralar kaşınabilir veya ağrıyabilir. Genellikle dirseklerde, dizlerde, bacakların diğer kısımlarında, kafa derisinde, alt sırtta, yüzte, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında bulunurlar.

Rosacea

Yüzde meydana gelen kızarıklıklar ile kendini belli eder. cilt altında küçük kırmızı çizgiler; iltihaplı gözler / göz kapakları, şişmiş bir burun ve daha kalın bir cilt ile oldukça rahatsız edicidir. Rosacea için bir tedavi yoktur, ama semptomları uzman tarafından verilen destekler ile kontrol altına alınabilir.

Cilt Kanseri

en yaygın kanser türleri içinde yer alır. En yaygın iki tip bazal hücre kanseri ve skuamöz hücre kanseridir. Genelde baş, yüz, boyun, el ve kollarda oluşurlar. Başka bir cilt kanseri türü olan melanom daha tehlikelidir ancak daha az yaygındır. Vücut kaşıntı ve kızarıklık ile kendinde olan sorunu belli eder.

Kırışıklıklar

Cilt yaş ilerledikçe değişlem uğrar. Kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve kuruluk fark edilen en önemli detaylardır. Güneş ışığı cilt yaşlanmasının başlıca nedenidir. Sigara içmek ayrıca kırışıklıklara da katkıda bulunur. Kırışıklıklardan kaynaklı kızarmalar ve lekelenmelerde oluşur.

Mantar

Dışarıdan kapılan bakterilerden kaynaklı olarak meydana gelen bir sorundur. Cidi düzeyde kaşıntı ve kızarıklık oluşturabilir.

Bitkisel Tedavi Destekleri

İnsan vücudunda bulunan kızarıklık ve kaşıntı sorunlarının altında ciddi tıbbi bir neden yoksa aşağıda bulunan tarifler sorunun hızlı şekidle çözülmesini, sorun yaşayan kişilerin rahatlamasını sağlar.

Hindistan Cevizi ve Çay Ağacı Yağı

Deri mantar enfeksiyonları genellikle sedef hastalığı ve egzama sorunları gibi deri döküntüleri ile görülür. Bu sorunlarda kırmızı lekeleri ve döküntülerden kaynaklanan olası yaraları da yumuşatacak olan anti-fungal ajanlarla tedavi yapılması gerekir. Çay ağacı yağı , esansiyel bir yağ olarak satın alınabilecek güçlü bir anti-mantardır. Hindistan cevizi yağı ile eşit oranlarda birleştirilir. ve duş aldıktan sonra vücuda uygulanır. Bu uygulama döküntüyü tedavi etmek adına haftalar aylarca kullanılabilir. ağrı ve kaşıntı için hemen rahatlama sağlar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi sağlık ve güzellik için yıllardır kullanılan bir üründür. Sadece sivilce tedavisi için değil, aynı zamanda döküntülere neden olan deride mantarla mücadele edebilir.  mantar ile ilişkili egzama sorunları gibiı gibi deri döküntülerinde elma sirkesi  anti-mikrobiyal özellikleri ile cilt üzerinde mantarı öldürecek özelliklere sahiptir. Doğal elma sirkesi ile insanlar vücutları düzenli şekilde yıkamalıdır. Su ile eşit oranda karıştırılan elma sirkesi iel yıkama uygulaması yapılır.

Aloe Vera

Sadece kaşıntıya bile yardımcı olmak için, aloe vera anında sonuç için cilde uygulanabilen zamansız bir klasik üründür. Ayrıca şifa ve cildi yatıştırmaya yardımcı olabilecek doğal vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Aloe vera yaprakları içinde bulunan jel direkt olarak sorunlu alana uygulanmalıdır.

Cilt alerjisi durumu varsa, bir gıdanın bu soruna neden olup olmadığını da düşünmekgerekir. özellikle buğday, gluten, fındık, yumurta, süt, susam, balık ve kabuklu ürünler alerjik sorunlar yaratan besin kaynaklarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle