Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ürtiker Tedavisi İçin Kullanılan İğne Tedavileri Nelerdir?

Ürtiker tedavisinde steroid iğneler ile akapuntur iğnelerinin kullanımı yapılır. Bu iğnelerin uzman tarafından belirlendikten sonra yapılması önemlidir. İğne uygulamaları oldukça faydalıdır.

İğne ve İlaç Uygulamaları

Steroid İğneler

Steroid iğneler, kurdeşenin yani ürtiker sorunun neden olduğu ya da aşırı düzeyde meydana gelen anjiyo ödem sorunlarının ortadan kaldırılması amacı ile kullanılır. Yapılacak olan iğne uygulamaları kesinlikle özel kliniklerde ve hastane ortamında uzman doktor ya da bağışıklık sistemi konusunda uzman doktorlar gözetiminde uygulanmalıdır. İğne uygulamasının yapılıp yapılmayacağı konusunda gerekli olan kararlar yine hastanın tedavisini planlayan ve takip eden uzman tarafından kararlaştırılmalıdır. Uygulama konusunda kesinlikle uzmanın söylediklerine dikkat edilir. 

Diğer İlaçlar

Sorunun tedavi edilmesi için farklı reçeteli ilaç kullanımlarında anti- bakteriyel özelliği olan iltihap sorunları ve Dapson ile mücadele edecek, şişlikleri, kızarıklıkları ortadan kaldıracak olanlar kullanılır.

Epinefrin İğnesi

Bazı kişilerde oluşan semptomların şiddetine bağlı olarak veya aniyo ödem sorunlarının yaşanmasından kaynaklı olarak uzman doktorlar epinefrin iğnelerinin kullanımının yapılmasını isterler. Bu iğnelere adrenalin iğnesi adı da verilmektedir. Uygulaması konusunda uzman hekimler hastalarına detaylı şekilde bilgi verir.

Ürtiker İçin İğne Tedavisi

Ürtiker sorunu yaşayan kişiler için yapılacak olan iğne tedavisi akupunktur ile yapılır. Ürtiker sorununda geleneksel olan tedavi bir antihistamin ya da steroidal atış, sadece epidermiyle ilgili kaşıntıyı ve yanmayı hafifletme tekniğini uygulayabilir, ancak bu tıbbi çözümler ürtikeri kalıcı olarak tutmaya yardımcı olmak için gerçekten söz veremez. Ürtikeri tedavi etmek için genelde reçete edilebilen birçok ilaçtan farklı olarak, akupunktur semptomları kapsayacak şekilde inşa edilmemekte ama alternatif olarak ürtikerlere neden olabilecek insan vücudundaki kesin zorluk bölgelerini kesin olarak belirlemektedir. Akupunktur uzmanları iğnelerin kullanımı aracılığı ile ürtikerin yönetiminde hiçbir şeyden emin olmadıklarını kesin olarak kabul etseler bile aslında bir şey özel bir şey olduğunu birçok çalışma ile göstermiştir. Akupunktur, insan vücudunda şişme ve ağrıyı hafifletmek için oldukça etkilidir.

Akupunktur tedavisi, özellikle kökenleri bilinmemekle birlikte Çin’de ilk kez üretildiği ve kullanıldığı bir tür oryantal ilaç olarak 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Çin ilaçlarında ve akupunkturcuların bakış açısıyla bedeniniz Qi (chi) ‘yi içermekte olup, bu da halk sisteminin büyük bir bütünlüğünde iş yapan bir güç akışı olabilmektedir. Kafa, insan vücudu ve karakteri birbirine bağlar. 

Ürtiker tedavisinde akupunkturun amacı iki şeyden oluşmaktadır. Birincisi, kaynak sorunuyla ilgilenmek ve problemi kalıcı olarak azaltmak, ikincisi ise qi içindeki şube problemlerini ele almak ve gözlemlenebilir semptomları mümkün olan en kısa sürede azaltmaktır. Akapuntur iğnelerinin ağrı hissi yönetimi kişiye özgüdür ama çoğu durumda ya çok sayıda birey  bu iğnelerden kaynaklı olarak acı hissetmediğini belirtmiştir. Tecrübeli olan bir akupunktur uzmanı, iyi sterilize edilmiş iğnelerden faydalanmayı, endişelerden kaynaklı olarak rahat etmeyi sağlar.

Akupunktur Tedavisinin Etkinliği

Özellikle bu bileşenlerin her ikisinde birlikte eşleştirilmiş birçok çalışma gerçekleştirilmiştir.  Yapılan bu çalışmalar sonucunda akapuntur iğnelerinin ürtiker hastası olan kişiler üzerinde oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Akapuntur iğnelerinin kullanımı sonucunda özellikle cilt hastalıkları ve deri sorunları ile alakalı olarak hemen hemen % 25 oranında azalmalar meydana gelir. Yoğun ürtikerlerin akupunktur ile başa çıkmak için kronik kovanlardan daha kolay olduğu düşünülmektedir. Kronik ve idiyopatik ürtiker formları olan hastalar umutsuz kalmamakla birlikte, bir akupunktur tedavisi ile ilgili birkaç takip randevusu istenen sonuçlar elde edilebilir.

Ateiküler Akupunktur

Kronik ürtikerden muzdarip kişiler için, hem standart hem de kulak akupunkturunun bir karışımı, birkaç tedaviden sonra olumlu bir sonlanmaya yol açabilmektedir. Kulak akupunkturu, ilacı bir mikrosistem olarak bilinir. Çünkü bu insan vücudunun bir bölümünde konumlandırılabilen belirli bir tetik noktası bulunmaktadır. Bu durumda kulaklara hitap etmektedir. Kulak akupunkturunun uygulamasının yapılması için tecrübeli bir uzman gereklidir. Çünkü kulakla ilgili birçok nokta vardır.  Gerçekte parmaklarda, kollarda, alerjideki noktaları, boynu ve yüzü tetikleyen birçok ürtiker noktası bulunur.

Koives Akupunktur

Yapılacak olan uygulamanın amacı enjeksiyon en doğru şekilde uygulanmalıdır. Ürtikerin semptomlarının ortadan kaldırılması adına belirlenen noktalara ilaç enjekte edilir. İğne uygulamasında en yaygın olarak kullanılan ilaçlar Çin bitkisel ilaçları, B besinleri, antibiyotikler ve magnezyum sülfattır. Özellikle kronik ürtiker hastaları için kullanılan B1 (tiamin) ekidir. Ürtikeri zaten çok yakından bilenen ve yaşayanlar B besinlerinin alınması konusunda gerekli olan detayları da bilir. B1, B3, B6 ve B12’nin alımlarının iğne uygulaması kullanılması ayrıca kovanların gevşetilmesinde önemli bir rol oynar.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle