Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sinirsel Egzama Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinirsel egzama daha çok psikolojik nedenlerden kaynaklanmakta olan, dayanılmaz bir kaşıntının meydana geleceği ve şifalı otlar ile hastalığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sinirsel Egzama

Sinirsel olarak yaşanan ruhsal problemler sonucunda fiziksel olarak da bedenimizin etkilenmesi söz konusu olacaktır. Yaşanmakta olan stres, endişe ya da sinirsel durumlar insan vücudunda birçok etkinin olmasına neden olacaktır. Beyin tarafından algılanan ruhsal sorunlar, korku ya da stres gibi durumlarda ortaya sinirsel egzama çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Stresli bir iş hayatı olan, stresli özel hayata sahip olan kişilerde vücudunun bit tepkisi olarak ortaya egzama çıkmaktadır. Bunun nedenleri arasında beyin insanların tehlikede olduğunu düşünecek ve bunun sonucunda tepki verecektir. Bütün gün boyunca stres altında yaşamakta olan bir kişinin bu durum bedenine ağır geleceği için vücut üzerinde fiziksel olarak birçok yansıma görülecektir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insan derisi içsel olarak yaşanmakta olan duyguların sonucunda etkilenmektedir. Psikolojik olarak sorunları olan bir kişinin yaşamakta olduğu sorunlar insan derisinde ortaya çıkacaktır. Sinirsel egzama daha çok 30 ile 50 yaş arasında ki kadınlarda daha sıklıkla

Sinirsel Egzama Tedavisi

Sinirsel egzamanın ilk başlarda herhangi bir belirtisi ortaya çıkmayacaktır. Kişinin sürekli olarak kaşınması ve kaşınan bölgelerde kızarıklık olacaktır. Daha sonrasında ise kepeklenme ve deri üzerinde pul pul döküntünün olması da söz konusu olur. Kaşınma sonucunda kişilerde kabuklu yaraların olması da söz konusu olacak ve ağrı ya da açık yaraların oluşması da mümkündür. Tedavisinin edilmesi mutlaka görülmektedir.

Daha çok stres egzaması avuç içlerinde, saçlarda, sırt bölgesinde görülmektedir. Bu bölgelerde dayanılmaz şiddetli bir kaşıntının olmasına neden olacaktır.

Bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda açık yaraların oluşması, sulantı oluşması da görülmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda hastalık ciddi boyutlara ulaşacaktır. Tedavi edilmemiş olan sinirsel egzama deri üzerinde geri dönüşü olmayan hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. Deride kalınlaşmanın ve deri renginde de birçok kişide koyulaşma meydana gelecektir. Stres ya da sinirsel olarak neden olan bu hastalığın ilk olarak psikolojik nedenlerden kaynaklanması nedeniyle hastalığın psikolojik tedavisi olması gerekmektedir. Ruhsal sorunlardan kaynaklanmakta olan bu egzama türünün iyileşmesi için erken tanısı da çok önemli olmaktadır. Tedavi uygulanacağı zaman her zaman kaşıntıyı gidermek için ilaçlar reçete edilecektir. Kaşıntının oluşmasını engelleyecek lokal olarak sürülen ilaçlar verilmelidir. Hastanın psikolojik olarak destek alması da sinirsel egzamanın iyileşmesinde çok önemli olmaktadır.

Sinirsel Egzama Bitkisel Tedavisi

Huş Yaprak Kürü

  • 20 gram huş ağacı yaprakları;
  • 500 gram su.

Sinirsel olarak sorun yaşamakta olan kişilerin vücutlarının tepki vermesi sonucunda ortaya çıkan egzama sonucunda kaşıntı çok ciddi boyutlara ulaşacaktır. Bu durumda kişinin önlem almaması sonucunda derisinde kalıcı iz kalması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de yapacağınız kürlerden bir tanesi de huş ağacı yapraklarından oluşan kür olacaktır. Sinirsel egzamaya iyi gelmektedir. Kullanacak olduğunuz suyun klorsuz olması gerekmektedir. Bunun için marketlerde satılmakta olan hazır suları kullanabilirsiniz. Huş ağacı yaprakları yarım litre suyun içerisine konulur ve 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Süzülmeden demlenmesi için beklenilir. Ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda günde iki bardak içilmesi gerekmektedir.

Karahindiba ve Dulavrat Otu Çayı

  • 2 yemek kaşığı karahindiba kökü;
  • 2 yemek kaşığı dulavrat otu;
  • 500 gram su.

Egzama tedavisinde sıklıkla kullanılmakta olan dulavrat otu ve karahindiba kökü sinirsel olarak geçirilen egzama tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunun için 500 gram su kullanmalısınız. Gün içerisinde hem sabah hem de akşam bir bardak içmeli ve her gün yeniden demlemelisiniz. Tedavinin süreci toplam 3 hafta olacaktır. 500 gram suyun içerisine atacağınız karahindiba kökü ve dulavrat otu 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonradan 3 saat boyunca demlenmesi için süzülmeden beklenilmelidir. Demlendikten sonra içilmesi uygun olacaktır.

Kırlangıç Otu Kürü

  • 1 yemek kaşığı kırlangıç otu;
  • 200 gram su.

Kırlangıç otunun sakinleştirici özelliği sayesinde sinirsel egzama tedavisinde uygulamanız sonucunda üzerinizde olan stresin yok olmasını ve sakinleşmenizi sağlayacaktır. Bunun için yaklaşık olarak 10 gram kadar kırlangıç otu kullanmalısınız. 200 gram kaynamakta olan suyun içerisine atılarak, kaynatılmalıdır. 15 dakika boyunca demlendikten sonra süzülerek içilmesi uygun olacaktır. Günde 1 defa uyumadan 1 saat kadar önce içmelisiniz. Tedavinin süresi 2 hafta olmaktadır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle