Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Parmaklarda Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Parmaklarda meydana gelen egzamalarda özellikle kullanılan ürünler konusunda en doğru kararı vermek gerekir. Bu ürünlerin kimyasal bazlı olmaması en önemli kuraldır.

Parmaklarda Egzama

Parmaklarda egzama sinir bozucu olabilecek bir kronik cilt rahatsızlığıdır. Sorun parmaklarda ve ellerde cildin kaşıntılı lekeleri olarak başlayabilir ama zaman içinde ilerleyerek iltihaplı ağrılı cilde neden olabilir. Bundan kaynaklı olarak da sıvıyı sızdıran çatlaklar meydana gelebilir. El egzamasının özellikle başa çıkmak ve tedavi ettirmek oldukça zordur. Çünkü insanlar ellerini fazlasıyla kullanırlar. Çoğu günlük faaliyetler için parmaklara ihtiyaç olduğu kadar meslek ilgili görevleri tamamlamak için cildin dinlenmesini sağlamak zor olabilir. Parmakta egzama belirtileri arasında;

 • Ciltte sulu durum
 • Engebeli görüntü
 • Kırmızı lekeler
 • Parmaklarda uyuşukluk
 • Sertlik
 • Yanma hissi
 • Çoğu zaman çatlamış, kuru parmaklar

Parmak ucu egzaması durumun tüm parmağı veya parmağın kısımlarını etkilediği yerdir. İlk ortaya çıktıktan sonra, cilt iyileştikçe sıyrılmaya başlar. Ancak, soyulmuş tüm cilt parmaktan düşene kadar soyma devam eder. Sadece bir parmağın başına gelebilir veya bir parmağından diğerine veya bir elden diğerine geçebilir.

Nedenleri

Parmakta egzama nedenleri genetik durumlardan belirli kimyasallara aşırı derecede maruz kalmasına kadar değişkenlik gösterir. Diğer etken olan nedenler arasında;

 • Ellerin suya sık sık daldırılması
 • Bir çeşit alerji
 • Sabunlar, losyonlar, parfümler ve deterjanlar
 • Bazı kozmetik ve kişisel bakım ürünleri
 • Bronopol gibi kimyasallar
 • Aşırı terleme veya su İLE uzun süreli temastan kaynaklanan nemli eller
 • Takı, anahtarlar, cep telefonları, gözlük çerçeveleri, paslanmaz çelik ürünler ve metal düğmeler
 • Kakao, çikolata, soya fasulyesi, badem, taze ve kuru baklagiller, yulaf ezmesi, fındık, konserve gıdalar
 • İstiridye, balık, karaciğer, süt, fındık, istiridye ve kırmızı et
 • Çimento, harç, deri, boya ve antikorozif malzemelerin üretiminde kullanılan krom tuzları

Tedavisi

Parmaklarda egzama tedavisi kapsamında evde tedavi, soğuk suda elleri  ıslatmayı veya etkilenen bölgeye günde 2 ile 4 kez ardından da zengin bir nemlendirici veya cilt bariyeri onarım kremi uygulayarak 15 dakika boyunca kompres uygulamasını içerir. Ciddi olan sorunlarda uzman hekimler topikal steroidler, TCI veya fototerapi reçete edebilir. Buna ek olarak, uzman hekimler blisterleri ofiste boşaltabilir veya bu egzama formu için tetikleyici olarak bilinen terlemeyi, ıslaklığı azaltmak için ellere bir botoks dozu verebilir. Parmaklarda oluşan egzama enfekte olma eğilimi gösterir. Bundan kaynaklı olarak da semptomların temizlenmesini gecikebilir.  Egzamanın görüldüğü bölgede bir enfeksiyon olduğundan şüphe duyuluyorsa mutlaka uzman hekimler görüşülmesi gerekir. Bunlar dışında parmaklardaki ve parmak ucu egzaması için evde uygulanacak ve dikkat edilecek olan noktalar arasında;

Ilık Duş

Duş altında olan kişilerin suyun sıcaklığını arttırmaması çok önemlidir. Sıcak suyun altında parmaklarda kuruma meydana gelir. Belirtileri arasında bulunan kuruluk durumlarının çoğu sıcak duş almaktan kaynaklı oluşur. Ellerde aşırı düzeyde kir olmadığı sürece ellere sabun ya da farklı bir madde kullanılmamalıdır.

Yulaf Ezmesi Banyosu

Parmaklarda aşırı düzeyde tahriş olmuşsa, yulaf ezmesi ile hazırlanan bir küvete batırmak kaşıntılı deriyi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Kaşıntı, egzamayı daha kötü hale getireceğinden dolayı sabit dürtüyü çizmeye çalışmak önemlidir. Suyu ılık bir sıcaklıkta tutmayı kesinlikle unutmamak gerekir. Bu uygulama küvet yerine leğende de yapılabilir. Küvette uygulandığı zaman tüm vücudun rahatlamasını sağlayacağı için daha faydalıdır.

Kıyafet Seçimi

Parmak ucu egzaması tedavisi kapsamında kullanılacak olan kıyafetlerde çok önemlidir. Yün gibi kaba kumaşların egzamayı tetikleyebileceğinden ve gün içinde parmakların devamlı olarak bu kıyafetlere değmesinden dolayı tercih edilmemesi gerekir. Malzeme cilde sürtünür ve tahriş eder. Bunun yerine, pamuk gibi daha nefes alabilen seçenekler tercih edilmelidir.

Kalın Nemlendiriciler

Kuru cildin egzamanın bir numaralı düşmanları arasında yer alır. Bundan dolayı düzenli nemlendirme yapmak sahip olunan en güçlü silah olabilir. Optimal etkinlik için ideal olarak günde bir kereden fazla nemlendirme yapmak gerekir. Kremler ve tuzlar losyonlardan daha iyidir. Parmaklarda ve ellerde tahrişe yol açabileceğinden dolayı  içinde koku olan bir ürün kullanımından kaçınılmalıdır. Duştan çıktıktan üç dakika sonra her zaman nemlendirici kullanılması gerekir. Bu sayede cildin nemini tutması daha kolay hale gelir.

Deterjan Seçimi

Parmakların ve vücudun diğer bölgelerin var olan egzamanın şiddetlenmesi adına deterjanların en doğru şekilde seçilmesi gerekir. Ayrıca ellerde kullanılacak olan deterjanın sade seçilmesi iyi olur. Zararlı deterjanlarda kimyasal madde yoğunluğu olduğu için cilde iyi gelmez ve sorunun alevlenmesine neden olur. Hassas ciltler için parfüm içermeyen, boyasız çamaşır ve bulaşık deterjanları tercih edilmelidir.

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle