Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kulak Egzaması İçin Bitkisel Kür Tarifleri Nelerdir?

Kulak egzaması yaşamakta olan kişilerin bitkisel tedavisi uygulayacak olduğu kürler ile kulak egzamasını daha da kolaylıkla geçirebileceğinizi ve uygulama şekillerini bulacaksınız.

Hardal Tozu

 • 1 çorba kaşığı hardal tozu;
 • 3 yemek kaşığı sıcak su.

Kulak bölgesinde egzama meydana gelmesi durumunda bir tabağa koyduğunuz bir yemek kaşığı toz hardal üzerine üç yemek kaşığı su konularak merhem haline getirilene kadar karıştırılır. Suyun az olması durumunda birkaç kaşık daha ekleyebilirsiniz. Krem kıvamına gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Su ile seyreltmiş olduğunuz hardal tozu merhem bir kıvama gelmesi durumunda egzamanın olduğu bölgeye sürmeniz gerekmektedir. Bu hardal tozunu her zaman için kaynar su ile seyreltin tavsiye edilmektedir. Pamuklu kulak çöpü ile bir miktar alınarak kulak bölgesinde etkilenen bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Bu karışımı bir hafta boyunca her gün tekrar etmeniz gerekmektedir. Özellikle de egzama sonucunda çatlama, döküntü, kaşıntı gibi durumlar meydana gelmesi sonucunda egzama belirtilerinin yok olmasını sağlayacak olan hardal tozu ile yaptığınız merhem sayesinde belirtiler kısa süre içerisinde yok olacaktır. Bol su ile yıkamalı ya da duş aldıktan sonra nemlendirici krem üzerine sürmelisiniz.

Su Mercimeği Kürü

 • 10 gram su mercimeği yaprağı;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Su mercimeğinin yapraklarını kullanmanız gerekmektedir. Su mercimeğinin yapraklarının içerisinde bulunan iyot ve bromin egzama tedavisine çok iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan mineraller zengin olduğu için egzama tedavisinde çok iyi gelmektedir. Cildin yenilenmesinde özellikle de faydalı olması ile bilinmektedir. Bunu yapabilmeniz için su mercimek yapraklarını ezmeniz gerekmektedir. Mümkünse blendırdan geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Öğütmüş olduğunuz su mercimeği yapraklarını 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırmalısınız.

Kulak bölgesinde oluşan egzamanın üzerine ince bir tabaka şeklinde sürülecektir. Birkaç saat boyunca kalmalıdır. Sonrasında ise bol su kullanarak yıkamalısınız.

Bitkisel Merhem

 • 1 tane organik yumurtanın akı;
 • 1 fincan kaynar su;
 • 1 fincan doğal elma sirkesi.

Ağzı kapaklı kavanozun içerisine çiğ yumurtanın akını kırın. Üzerine bir fincan su ve bir fincan %100 doğal elma sirkesi koymalısınız. Kavanozun kapağının kapatılması gerekmektedir. 5 dakika boyunca hızlı bir şekilde çalkalamanız gerekmektedir. Krem kıvamına gelene kadar çalkalamanız ve sonucunda beyaz bir görüntü elde edene kadar çalkalamış olduğunuz bitkisel merhemi bir kulak çöpü yardımıyla kulağınızda etkilenen bölgeye sürmelisiniz. Bu uygulamayı daha çok gece yapmanız tavsiye edilmektedir. Sabah uyandığınız zaman bol su ile yıkayın ve üzerine nemlendirici krem sürmelisiniz. Kürün uygulanma süresi 15 gün olmaktadır. Kaşıntı ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır. Eski derinin yenilenmesi konusunda da çok başarılı olur.

Kuru Beyaz Dut Kürü

 • 50 gram kurutulmuş beyaz dut.
 • 2 su bardağı su.

Kulak egzamasına sahip olan kişilerin uygulayacak oldukları bu kür ile hem kaşıntılarına iyi gelecek hem de cildin hızlı bir şekilde yenilenerek egzama belirtilerini yok etmesi mümkün olacaktır. Egzamanın çok kaşıntılı ve yaraya dönüşmesini engellemek amacıyla uygulayacak yapacağınız bu kür için her zaman kurutulmuş beyaz dut ve 200 gram kadar suya ihtiyacınız olacaktır. Suyun üzerine atmış olduğunuz beyaz dut kurusu 7 dakika süresince kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonradan yarım saat boyunca ağzını açmadan demlenmesi için bırakılır. Kulak bölgesinde etkilenen bölgeye sürülür. Yıkanmadan bekletilir. Gün içerisinde bu suyu bir kaç kez uygulamanız olumlu sonuç verecektir.

Bitkisel Çay

 • 2 yemek kaşığı dulavrat otu kökü;
 • 15 gram kadar karahindiba kökü;
 • 2 yemek kaşığı civanperçemi;
 • 500 gram su.

Bütün bitkileri bir sürahinin içerisine konularak üzerine 500 gram kaynar su dökülür. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan 1 saat süresince demlenmesi gerektiği için beklenir. Süzme işlemi yaptıktan sonra ortaya çıkan bitkisel suyun kulak egzaması tedavisinde etkili olabilmesi için içerisine herhangi bir tatlandırıcının konulmadan yapmış olduğunuz kürün yarısını sabahları diğer yarısını ise gece uyumadan 2 saat önce içmelisiniz.

Bitkisel Kompres

 • 10 gram kadar kurutulmuş kır papatyası;
 • 10 gram kadar kekik;
 • 200 gram dinlenmiş su.

Bir bardak suyun üzerine kır papatyası atılır ve üzerine 10 gram kekik ilave edilir. Su kaynayıncaya kadar kısık ateşte kaynamaya bırakılması gerekmektedir. Soğuması için beklenir ve soğuduğu zaman süzülür. Bir pamuk suya batırılır ve kulak bölgesine sürülür. Yıkanmadan birkaç saat demlenmesi için beklenecektir. Birkaç saat sonrasında ise bol ılık su ile durulamanız gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle