Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzama Tedavisinde Vazelin ve Diğer Bitkisel Kürler

Egzama cilt kuruluğunun olması sonucunda meydana gelen kaşıntı ve pul pul döküntünün yoğun olduğu bir hastalık olduğu için vazelin sürülerek bölgenin nemli tutulması sağlanır.

Egzama Tedavisinde Vazelin

Egzama oluşması durumunda cilt üzerinde kuruluk meydana gelecektir. Bu kuruluk nedeniyle de egzamalı bölgenin belirtileri olan kızarıklığın oluşması, kaşıntı daha da yayılacaktır. Vazelin sürülmesi sonucunda bulunan bölge nemlenecektir. Bu sayede de egzamalı bölgenin daha hızlı iyileşmesi söz konusu olur. Egzamanın oluşması durumunda hastaların oluşan bölgenin kaşıntılı ve daha da yayılmasını önlemek amacıyla oluşan bölgenin nemli tutulması gerekmektedir. Bu konuda da vazelin doğal bir merhem olması sonucunda daha da faydalı olacak ve egzamalı bölgenin hızla iyileşmesi ve belirtilerinin azalması da mümkün olacaktır. Cilt üzerinde meydana gelen egzamalı bölgeye vazelin iyi gelir mi sorusu sıklıkla insanların akıllarına gelmektedir. Vazelin cilt kuruluğunu önlemek konusunda oldukça başarılı olmaktadır.

Cilt kuruluğu oluşması durumunda vücut bölgesinde oluşan cilt döküntüleri ya da kaşıntılı olan sulu bölgenin ve pul pul döküntünün oluşma nedenleri arasında kabuklu derinin oluşmasının nedenleri cildin kuruması olacaktır. Bu kurumanın engellenmesi ve egzama sonucunda enfeksiyonun önlenebilmesi için hastalığın kontrol altında tutulması amacıyla kişilerin ciltlerini kuru tutmamaları önerilmektedir. Bunun için vazelin oluşan bölgeye sürülmesi sonucunda deri döküntülerinin ve kaşıntının önüne geçmiş olacaktır. Cildin nemli olması amacıyla ve cildin yara oluşmasını engelleyerek herhangi bir yara izinin oluşmaması amacıyla bölgeye vazelin sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Egzama sonucunda meydana gelecek olan deri sertliğinin de önüne geçmesi konusunda yardımcı olur.

Egzama Tedavisinde Doğal Çözümler

 • 100 gram vazelin;
 • 2 yemek kaşığı sefa yağı; 
 • 3 yemek kaşığı sarı kantaron yağı;
 • 2 yemek kaşığı çörek otu yağı.

Bir kabın içerisine 100 gram beyaz vazelin konulması gerekmektedir. Daha sonradan diğer bitkisel olarak elde edilen yağlar konulması gerekmektedir. İyi bir şekilde karıştırılması sonucunda egzamalı olan bölgeye sürülmesi sonucunda hastalığa neden olan cilt kuruluğunun olması ve egzamanın yayılmasını da önleyecektir. Ayrıca egzama sonucunda meydana gelen cilt kuruluğu oluşması sonucunda deri üzerinde pul pul döküntünün meydana gelmesi ve kaşıntının artması da söz konusu olacaktır.

Bunun sonucunda yapmış olduğunuz bu karışımlar ile birlikte bölgeye günde 3 defa sürmeniz sonucunda cilt kuruluğunun ve kaşıntının oluşmasını da önleyecektir.

Doğal Krem

 • 30 gram beyaz vazelin;
 • 1 tatlı kaşığı kekik yağı;
 • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı;
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu yağı;
 • 1 çay kaşığı defne yağı;
 • 1 çay kaşığı ozon yağı.

Egzama ciddi komplikasyonları ve belirtileri olan bu belirtilerin kişilerin rahatsız olmasına neden olacak durumlar oluşturabilir. Kaşıntının özellikle çok yoğun olması durumunda, hastanın bölgeyi kaşıması sonucunda yayılacaktır. Bu durumda yaranın oluşması meydana gelir. Yaranın oluşması da hastalığın iyileşmesi sonucunda yara izinin meydana gelmesine neden olacaktır. Bu gibi durumları önlemek amacıyla hastanın mutlaka bölgeyi kaşımaması için nemli tutması gerekmektedir. Her zaman için nemli olan kısımda kaşıntı daha da az olacaktır. Bunun içinde evinizde doğal olarak yapacak olduğunuz yağlardan oluşan kremi bölgeye sürmeniz sonucunda nemli tutacak ve oluşan bölgenin kaşınmasını da engelleyecektir. Bunun için yapacağınız vazelini ve bütün yaları bir kabın içerisine koyduktan sonra karıştırmanız ve ilk olarak alerjiniz olup bu yapacak olduğunuz doğal kremin alerjik reaksiyon oluşmasını engellemek amacıyla hastanın ilk olarak cildinin küçük bir bölümüne doğal kremden bir miktar sürmeniz ve herhangi bir alerjik reaksiyon cilt üzerinde meydana gelmemesi sonucunda lezyonlu olan bölgeye sürmeniz gerekmektedir. Günde 3 defa sürmeniz hastalığın tedavisinde çok etkili olacaktır.

Dut Kurusu Kürü

 • 50 gram beyaz dut kurusu;
 • 3 su bardağı hazır su.

Bitkisel tedavi olarak doğal bir tedavi uygulaması yapmak istiyorsanız özellikle de ellerde ya da ayak bölgesinde oluşan egzamanın tedavisini gerçekleştirmek amacıyla beyaz dut kurusu uygulamanız gerekmektedir. Bunun için yaklaşık olarak 1 avuç kadar olan beyaz dut kurusunu 3 su bardağı hazır olan klorsuz suyun içerisine koymalı ve 8 dakika boyunca kaynatın. Ardından egzamalı olan bölge bu suyun içerisine suyun ılık olması durumunda konulmalı ve 10 dakika boyunca bekletildikten sonra kurulanarak bölgeye vazelin sürülmesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle