Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklıklar Neden Ortaya Çıkmaktadır?

Ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı sorunların ortaya çıkmasına birçok faktör etki eder. Bu sorunların neden kaynaklandığını belirleyecek tedavisi konusunda önlem alınmalıdır.

 Ciltte Kızarıklık ve Kaşıntı

Ciltte kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve döküntü sorunları çoğu zaman kısa süreli olarak meydana gelir. Bazı durumlarda ise daha uzun sürerek altta yatan bir nedene bağlı olarak gelişmektedir. Ciltte meydana bu sorunların oluşmasında etkili olan nedenler arasında;

 Kişisel Bakım Ürünleri

Kozmetik ürünler, cilt bakımı, saç bakımı ve hatta çamaşır deterjanı bile cilt üzerinde sorunlara neden olabilmektedir. Her gün pek çok potansiyel alerjenle temas kurulur, cildin tahriş olması için çok sayıda olasılık vardır. İnsanlar koruyuculara karşı alerjiye eğilimlidir ve bazıları da diğerlerine göre daha alerjiktir. İnsanların bazıların da kokulara karşı alerji yaygındır.

Egzama

Cildin ya da dermatitin birçok farklı tipini tanımlamak adına kullanılmakta olan genel terimdir. En fazla dirsek kırışıklarında ya da dizlerin arkasında bulunsa da, cildin herhangi bir tarafında ortaya çıkabilir. Kızarıklık insandan insana çok farklı gösterebilir ama genellikle yoğun kaşıntılı, pıllu, kırmızı ve kuru bir cilt ile karşı karşıya kalınır.

Keratoz Pilaris

Tavuk derisi veya KP olarak da adlandırılan bu yaygın cilt durumu egzama bir çeşididir. Cilt hücrelerini kıl köklerinin etrafında küme halinde meydana gelir. Kuruluk, kaşıntı, kızarıklık ve kabarık bir şişliğe neden olur. Kollarda, uyluklarda, sırtta kabarma meydana gelerek ciltte geniş lekeler şeklinde ortaya çıkar. Her zaman kaşıntılı değildir ama kaşıntı da gözlemlenir. Kişinin cilt tonuna bağlı olarak, bu şişlikler genellikle kırmızı veya kahverengidir.

Kumaştan Sürtünme

Cildi tahriş eden kıyafetler giymek kaşıntılı kontakt dermatite neden olabilir. Sadece ama sadece kumaşın sürtünme faktörü bile son derece rahatsızbir durum olabilir.  Özellikle spor salonuna girdikten sonra kaşıntılı kırmızı bir döküntü fark edilirse spor kıyafetinizin dikişlerinden şüphelenmek gerekir. Özellikle pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Naylon içerikli olan ürünler ciltteki kaşıntı ve kızarıklık sorunlarının nedenidir.

Böcek Isırıkları

Böcek ısırıkları tipik olarak bir veya birkaç ayrı kırmızı döküntü ortaya çıkmasına neden olur ama birçok insanda bu sorundan kaynaklı olarak alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu durum özellikle sivrisinek ısırıkları sonucunda sık şekilde gözlemlenir. Engebeli, kaşıntılı bir döküntü olarak ortaya çıkar. Kaşıntılı kırmızı ısırıklar ile uyanan kişilerde özellikle yatak içinde böcek ısırıklarından şüphelenmelidir. Bu sorun tipik olarak, uyurken kollar, omuzlar, boyun ve yüz gibi, maruz kaldığınız cilt üzerinde gözlemlenir.  Ayrıca hassas kişilerde kaşıntılı durum bir döküntüye neden olabilir. Eğer bir kene ısırığı sorunu olabileceğini düşünülüyorsa kişi mutlaka en kısa sürede uzman hekime başvurmalıdır. Bu durum ciddi düzeyde yaşamsal sıkıntılara yol açabilir. Normal böcek ısırıklarını kişi kendi başına hidrokortizon destekli  kremi ile tedavi edebilir. Eğer sorun enfekte görünüyorsa veya irin sızıyorsa mutlaka uzman hekime gidilmesi gerekmektedir.

Diğer Etkenler

Isı döküntüsü

Isı döküntüleri, aynı zamanda dikenli ve karıncalanma hissi yaratan kaşıntılı kırmızı sorunların yaşanmasına neden olur. Çoğu zaman boynun veya terinin tıkalı gözeneklerin altında sıkıştığı diğer alanlarda meydana gelir. Isı döküntüleri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen kırmızı döküntüler bazen de çok net kabarcıklar olarak oluşabilir.  Kızarıklık sıcak ve nemli havalarda oldukça yaygındır ve genelde cilt soğuduktan sonra kendi kendine ortadan kaybolur.

Gıda ve İlaca Karşı Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik olunan bir yiyeceğin yenilmesi veya ilacın tüketilmesi ciltte kızarıklık, kaşıntı ve diğer semptomların oluşmasına neden olabilir.  Bu tür alerjilerdeki fark, döküntünün vücuttun herhangi bir yerde görülebilmesidir. Bunun yanı sıra karşılık dokunulduğu zaman bir döküntüye neden olan bir deri tahribatı meydana gelir. Yiyeceklere ve ilaçlara karşı oluşan alerjiler çok tehlikeli olabileceğinden dolayı kovanlar varsa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman konu hakkında gerekli olan test ve tetkikleri yaptıktan sonra en doğru tedavi planlamasını yaparak tedavi ile alakalı sürece başlayacaktır. Bu süreçte düzenli ilaç kullanımı ve dikkat edilecek noktalara uyulması gerekir.

Güneş Alerjisi

En yaygın cilt sorunlarından bir tanesi güneş alerjisidir. Güneşe aşırı düzeyde maruz kalmanın sonucunda ciltte kırmızı, kaşıntılı ve ağrılı döküntüler meydana gelebilir. Genellikle önkollarda veya aylarca örtülmüş diğer yerlerde sık şekilde ortaya çıkar. Bu alanların ani şekilde güneş görmesinden kaynaklı oluşur. Güneşten uzaklaşıp gölge bir alanda kalmak ve cilde soğuk kompres yapmak oluşan döküntüleri kısa sürede ortadan kaldırır. Bu sorun ile karşı karşıya kalan kişilerin güneş koruyucu krem kullanmadan dışarıya çıkmaması gerekir.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 2,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle