Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Atopik dermatit çoğunlukla çocukluk çağında meydana gelen erişkin döneminde kendiliğinden geçen kronik kaşıntılı bir hastalıktır. Cildin nemli tutulması ile semptomları azalır.

Atopik Dermatit

Atopik Dermatit

Atopik dermatit bir egzama türü olup daha çok çocuklarda görülen cildin kırmızı döküntülerin oluşacağı ve aşırı kaşıntı oluşmasına neden olacak bir deri hastalığıdır. Sıklıkla çocuklarda görülen bir hastalık olsa bile her yaşta görülebilir. Atopik dermatit hastalığı çoğunlukla tedavisinin uzun süreli olduğu ve kronik olan bir hastalık olmaktadır. Zaman içerisinde tedavisi gerçekleştiğinde iyileşme yanıtı göstermiş olsa bile hastaların zaman içerisinde tekrardan ortaya çıkması görülecektir. Ayrıca bu hastalık sonucunda kişilerde astım ve saman nezlesinin görülmesi de mümkündür.

Atopik dermatit hastalığının tedavisi günümüzde bulunmamaktadır. Uygulanacak olan tedavinin hastalığın semptomlarını hafifletmek için ve oluşacak döküntülerin artmasını durdurmak için yapılacaktır. Hastaların dikkatli olması ve ciltlerinde oluşan kuruluğu durdurmak için nemlendirici özelliğine sahip olan kremler uygulaması gerekmektedir.

Atopik Dermatit Belirtileri

Çocuklarda daha çok görülen fakat her yaşta meydana gelen Atopik dermatit oluşması durumunda belirtilerin kişiden kişiye göre değişmektedir. Atopik dermatit daha çoğunlukta 5 yaşından küçük olan çocuklarda görülmektedir. Hastaların ergenlik dönemine kadar zaman zaman geçme belirtisi olsa da tekrardan belirtilerin nüksetmesi görülecektir. Hastalığın diğer belirtileri şunlardır:

 • Kuru cilt;
 • Şiddetli kaşıntı;
 • Gece yoğun kaşıntı;
 • Kırmızı lekeler;
 • Kabarık döküntüler;
 • Kalınlaşmış cilt;
 • Deri üzerinde çatlaklar;
 • Derinin kalınlaşması;
 • Hassas cilt;
 • Şişmiş cilt.

Kronik olarak çocukluk döneminde ortaya çıkan bu hastalık kişilerin kaşıntı ve diğer belirtiler sonucunda ortaya çıkmasında hayatı olumsuz yönde etkileyecektir. Kişilerin hayatı içerisinde nemli bir cilde sahip olmaları gibi durumlarda belirtiler ortaya çıkmayacaktır.

Fakat kronik bir Atopik dermatit olması sebebiyle tekrardan ortaya çıkabilir. Hastanın özellikle de gece oluşan aşırı kaşıntı sebebiyle uyku sorunlarının oluşmasına neden olacaktır.

Atopik Dermatit Nedenleri

Daha çoğunlukta çocukluk dönemi içerisinde bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde daha yoğun olarak görüşmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin zararlı maddelerle temas etmesi durumunda ortaya çıkar. Hastalarda oluşma nedenleri arasında çevresel faktörler etkili olacağı gibi aynı zamanda da duygusal olarak sorunlarının olması da Atopik dermatit hastalığının ve kronik olarak oluşan bu hastalığın semptomlarının artmasına neden olur. Kişilerin alerjisi olan maddeleri kullanması ya da çok stresli bir döneminde alevlenme görülecektir.

 • Kimyasal ürünler;
 • Yiyecekler;
 • Alerji maddeleri;
 • Deterjan ürünleri;
 • Psikolojik etkenler.

Özellikle anne ya da babasının çocukluk döneminde Atopik Dermatit oluşması durumunda çocuklarda olma riski bulunmaktadır. Aşırı terlemenin oluşması, deri kuruluğu yaşaması, yaşanmakta olan aşırı stres, kozmetik ürünleri ve parfümlü ürünlerde Atopik Dermatit gelişmesinde etkili olmaktadır. Otoimmun rahatsızlığı olan kişilerde kontakt egzama ile birlikte atopik dermatit gelişmesi de görülmektedir.

Atopik Dermatit Tedavisi

Atopik dermatit ya da kontakt egzama gelişmesi durumunda bunun tanısını koymak için herhangi bir laboratuvar testi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Uzman bir dermatolog tarafından fiziksel olarak yapılacak olan muayene sonucunda tanısının konulması görülecektir. Ayrıca kontakt egzama gelişmesi ile birlikte bunun gıdalara karşı alerjisinin olması sonucunda ortaya çıkması ve alevlenmesi durumunda doktor tarafından hangi gıdalara alerjisinin olduğunu anlamak için alerji testi yapılması gerekebilir.

Kronik olarak gelişmiş olan atopik dermatit tedavisi uzun sürecektir. Bu hastalık yıllar boyunca sürebilir. Semptomları iyileşme belirtileri göstermiş olsa bile zaman içerisinde tekrarlama riski bulunmaktadır. Hastalığın tedavisinin gerçekleşmesi için ilk olarak hastayı huzursuz edecek olan kaşıntının önlenmesinde etkili olacak kremler reçete edilmelidir. Bu kremler kaşıntının şiddetine göre kortizonlu kremler ya da kortizonsuz sadece cildi nemlendirecek ve kaşıntının oluşmasını önleyecek ilaçlar olacaktır. Enfeksiyon gelişmesi ile birlikte iltihaplanma görülebilir.

Bu durumda enfeksiyon oluşmasını engelleyecek olan antibiyotik kremleri verilecektir. Doktor tarafından çok şiddetli olan belirtileri azaltmak için oral ilaçlar verilecektir.

Meydana gelen şiddetli belirtileri azaltmak amacıyla ıslak tedavisi uygulanacaktır. Bu tedavinin hastalarda ıslak pansuman sonucunda cilt üzerinde yoğun olan kaşıntının azalmasında etkili olacaktır. Bazı kişilerde kullanılan ilaçlara rağmen iyileşme belirtilerinin görülmemesi durumunda ışık tedavisi uygulanacaktır. Topikal olarak uygulanacak olan tedaviye yanıt vermeyecek olan kişilerin ciltlerine uygulanacak olan doğal güneş ışıkları sayesinde fototerapi yöntemiyle tedavisi uygulanacaktır.

La Roche Lipikar Baume Krem

Kuru cilt üzerinde meydana gelecek olan ciltlerde etkili olacaktır. 87,40 TL ücreti ile ciltlerde oluşan kuruluğun yok olmasını sağlayacaktır. Özellikle de bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen egzama sonucunda ortaya çıkacak semptomların yok olması için cildin nemli tutmasını sağlayacaktır. Ayrıca lipid yenileyici özelliği de bulunmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde kurumuş ve bunun sonucunda da egzama gelişmiş olan çocuklar ve bebeklerin ciltlerine günde bir defa uygulanması sonucunda yeterli oranda nemlenmesini sağlayacaktır.

Bioderma Atoderm Krem

Cilt besleyici olan özelliği ve kuru ciltlerde oluşan egzama belirtilerinin hızla yok olmasını sağlayacaktır. Nemlendirici özelliği bulunduğu için kuru ciltlerin nemlenmesinde etkili olacaktır. İçerisinde ki maddeler sayesinde kızarıklık sürülmeye başlaması sonucunda yok olacaktır. Cilt kuruluğu sonucunda ortaya çıkacak olan rahatsızlıkları yok edecektir. 86.00 TL ücretle kuru ciltlere sahip olduğu için egzama sorunu yaşamakta olan kişiler kullanabilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle