Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sivilce Oluşumunu Önlemenin Püf Noktaları ve Yapılması Gerekenler

Sivilceler herkesi etkileyebilen yaygın cilt sorunlarından biridir ve günlük rutininizde yapacağınız küçük değişiklikler ile cilt yağlanması ve sivilce oluşumu önlenebilir.

Sivilce Oluşum Nedenleri

Sivilceler, cilt gözeneklerinin farklı nedenler sonucu tıkanması ile ortaya çıkan inflamasyon türleridir. Hormonsal değişiklikler, aşırı sıcak hava, düzensiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı, yağlı cilt tipi, bakteriyel enfeksiyonlar, kir ve toz sivilce oluşumuna neden olan temel faktörler arasında sayılabilir. Bu açıdan bakıldığında sivilce oluşumunu iç faktörler ve çevresel faktörler olarak iki temel başlık altında toplayabiliriz. 

Sivilce neden çıkar ve nasıl önlenir?

İç faktörler: 

  • Hastalıklar 
  • Adet dönemi 
  • Ergenlik dönemi 
  • Beslenme bozukluğu 
  • Yağlı cilt tipi ya da genetik yatkınlık 

Dış faktörler: 

  • Kir, toz ve yağ 
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Sigara ve alkol kullanımı 
  • Aşırı sıcak ya da soğuk hava
  • Yanlış ve tarihi geçmiş kozmetik ürünlerin kullanımı 

Şimdi bu durumu netleştirdikten sonra doğru tedavi yöntemini belirlemek için kendinizi düşünmelisiniz. Sivilceleriniz ne zaman artış gösteriyor, ne kadar sürüyor, sivilce oluşumundan önce herhangi bir hastalığınız var mıydı, beslenme düzeninizde bir değişiklik oldu mu, yeni bir yüz kremi ya da kozmetik ürünü kullandınız mı, adet döngünüze yakın bir süreçte misiniz? 

Bu soruları ne kadar doğru yanıtlarsanız sorunun ana kaynağını da o kadar hızlı tespit ederek sivilceye neden olan sağlık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Gün içinde insanlar nadiren kendilerini dinler. Halbuki kendine zaman ayırmak ve iç sesine kulak vermek insanı birçok hastalıktan korur. Çünkü bedeniniz sizin en iyi yol göstericinizdir ve ne istediğini bilmektedir. Bu günlük cilt bakımınız içinde geçerlidir. Sivilce oluşumunu önlemek için öncelikle kendi bedeninizin sesine kulak vermeyi öğrenmelisiniz. Bunun için de günlük rutinler uygulamanız işinizi kolaylaştırır. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olur. Sivilce oluşumunu önlemek için dikkat etmeniz gereken püf noktaları şöyledir: 

Düzenli olarak aile hekiminizi ziyaret edin: Temel sağlık hizmetleri sağlık ocaklarında ücretsiz olarak verilmektedir. Sivilceler, eğer çevresel faktörlerden kaynaklanmıyorsa kesin olarak iç faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda sağlık ocaklarında 6 ayda bir yaptıracağınız tam kan sayımı ile vitamin eksikliğiniz olup olmadığını, hormonsal değerlerinizi ve genel sağlık durumunuzu takip edebilirsiniz. Ergenlik dönemi ve adet öncesi dönemlerde hormonlarınızda dalgalanmalar görülmesi normaldir. Bu süreçte bol su içmek, cildinize özel bakımlar uygulamak sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur. 

Yüzünüzü ılık ya da soğuk su ile yıkayın.

Düzgün beslenin: Aşırı yağlı yiyecekler, işlenmiş gıdalar, asitli ve kafeinli içecekler, fast food beslenme cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin düşmanıdır. Öğünleriniz içine günde en az 1 öğün yeşillerden oluşan salata ve yoğurdu dahil etmek sivilce dahil tüm cilt problemlerinizi gidermeye yardımcı olur. 

Cildinizi temiz tutun: Cildinizde sivilce olsun ya da olmasın günlük olarak yüzünüzdeki kirleri, ölü derileri ve yağ artıklarını temizlemek önemlidir. Sabah ilk uyandığınızda ve akşam yatmadan önce yumuşak bir sabun ya da temizleyici ile yüzünüzü vücut ısısına yakın su ile yıkayın. Günlük olarak yüz havlularınızı değiştirin. 

Yağsız nemlendiricileri tercih edin: Günlük cilt bakımınız için yağ içermeyen bir nemlendirici kullanın. Non comedogenic kremler yeni sivilce oluşumunu engellerken cildi yağlandırmadan korur. 

Kozmetik ürünlerinizi doğru seçin: Size en yakın eczaneden ya da sağlık ocağından cilt tipinizi öğrenin. Kozmetik ürünleri seçerken cilt tipinize uygun olan malzemeleri kullanın. Tarihi geçmiş ürünleri kullanmayın. Yeni bir ürün aldığınızda öncelikle küçük bir alanda ürünü deneyin. 

Yağlı Ciltler İçin Tavsiyeler 

Ellerinizi cildinizden uzak tutun: Yağlı cilt tipine sahip kişilerde yağ bezleri normalden daha hızlı çalışırlar. Elinizi yüzünüze sürekli götürmek bakterileri yüzünüze yaymakla kalmaz aynı zamanda gözeneklerin içine sıkışmasına neden olur. Özellikle yüzünüzde sivilce varsa el ile oynamayın. 

Banyo sırasında aşırı sıcak sulardan kaçının: Sıcak sular yağ bezlerini daha da aktif hale getirerek sadece yüz bölgesinde değil vücudun diğer bölgelerinde de sivilceye neden olur. Banyo sırasında aşırı sıcak sular, ph değeri yüksek sabunlar ve sert keseler kullanmayın. Cildiniz bir ipek kumaşmış gibi temizleyin. 

Nemlendiricili sabunları tercih edin: yağlı cilt tipine sahip insanlar daha etkili olduğunu zannederek cildi kurutan sert sabunlara daha çok yönelmektedir. Onun yerine papatya, menekşe ve ardıç gibi doğal sabunları tercih edin. 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle