Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yanakta Oluşan Uçuk Nedenleri ve Tedavisi

Herpes simpleks isimli virüs sonucunda insandan insana bulaşan bu virüs sonucunda yanaklarda içi su dolu olan kabarcıklar, kaşınma ve açık yaralar görülecek ve zaman içerisinde nüks eder.

Yanakta Uçuk

İnsandan insana bulaşmakta olan Herpes simpleks viral enfeksiyonu sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Görüldüğü yerler sıklıkla dudak çevresi, genital bölge ve yanaklar olmaktadır. Daha çok yüz bölgesinde meydana gelen uçukların, HSV-1 virüsü nedeniyle ortaya çıkacaktır. Bu virüsü taşımakta olan kişilerde hayatının belirli dönemleri içerisinde görülecektir.

Hastalık uzun süreli olmakta ve bir kere bulaşması durumunda ömür boyunca yaşanacak bir sorun olmaktadır. Kişilerin iyileşme görülse de bağışıklık sisteminin zayıflamasının neticesinde ya da stresli bir dönemi içerisinde tekrardan oluşması görülecektir.

Yanakta Uçuk Belirtileri

Çoğu kişilerin bu virüsü yaşaması sonucunda hemen belirti vermeyecektir. Bazı kişilerde aylar boyunca belirti vermeden de bulunabilir. Bu hastalığın belirtileri arasında uçuk başladıktan sonra ki süre içerisinde gelişecektir. Belirtileri arasında nüks etmesinde virüsün uzun süre yanak etrafında bulunacak ve değişik periyotlar içerisinde şiddetli ya da hafif belirtileri olacaktır.

  • Karıncalanma hissi;
  • Ağrının olması;
  • Kaşıntı;
  • Ateş;
  • İçi su dolu olan kabarcıklar;
  • Halsizlik;
  • Deri üzerinde renk değişimi kızarıklık.

Bu belirtiler her yaşta görülme riski bulunmaktadır. Uçuk çıkmadan öncesinde kendisini belli edecektir. Karıncalanma daha önce başlayacak ve kaşınma sonucunda da yanma oluşacaktır. Kişilerin yanaklarında bulunan uçuk meydana gelecek olan bölge içerisinde kızarıklık ardından şişme ve içerisinde sıvı dolu olan kabarcıklar meydana gelecektir.

Yanakta Uçuğun Bulaşması

Kişilerde uçuk bulunması durumunda, açık yara ile temas içerisinde olan kişilere bulaşacaktır. Herpes simpleks virüsüne sahip olan kişilerin kullandıkları havlu, çatal, bıçak ya da kişisel bakım ürünlerini kullanmaları sonucunda ve öpüşme neticesinde meydana çıkacaktır. Uçuk sahibi olan ve uçuğun nüks etmesi durumlarında kişilerin kullandıkları malzemeleri başkasının kullanmaması ve temas içerisinde olunmaması gerekmektedir.

Hastalığın nedenleri daha çok virüsün bulaşması sonucunda olacağı gibi duygusal durumlardan da kaynaklanacaktır. Kadınların adet dönemi içerisinde ya da hormonal olarak değişimlerinin olması durumunda meydana gelir. Çok yorgunluğu yaşamakta olan ve aşırı alkol tüketmekte olan kişilerin ve bir takım steroid ilaçlar kullanacak olan kişilerin hayatı içerisinde sıklıkla görülecektir. Bunların yanında bir takım yaşanmakta olan şeker hastalığı, lösemi ya da kansızlık gibi hastalıklar gibi nedenlerin de ortaya çıkması görülecektir.

Yanakta Uçuk Tedavisi

Uçuk yaşanması durumunda bunun teşhisini dermatolog hekimleri tarafından yapılan fiziksel muayene sonucunda konulabilir. Bazı durumlarda hastalığın tedavisinin yapılabilmesi amacıyla kan testleri ya da deri biyopsisi istenebilir. Kan testinde HSV-1 testine bakılacaktır. Virüs tanısı konulması durumunda kişilerin beslenmelerine ilk olarak çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kişilerin yaşamakta olduğu vitamin ve mineral eksikliği fazla olması nedeniyle bu eksikliğin oluşması durumunda uçuk sık sık tekrar edecektir. Bu nedenle de vitamin desteği alınması gerekmektedir.

Uçuk bir kere bulaşması durumunda kalıcı olarak tedavisi olmaması nedeniyle tekrar niks edebilecek bir hastalıktır. Zaman içerisinde tekrar ortaya çıkacak olan uçuk tedavisinin yapılabilmesi için kişilerin belirtileri hafifletmek amacıyla özel kremler sürmesi gerekmektedir. Eğer ki enfeksiyon ve iltihaplanma yanak içerisinde görülmesi durumunda doktor tarafından antibiyotik kullanılması uygun olduğunda ilaç tedavisine başlayacaktır.

Kullanılacak olan kremin etkin maddesi Asiklovir olmaktadır. Bu madde belirtileri azaltacak ve ayrıca kişilerin uçuğunun büyüyüp yayılmasını da engelleyecektir.

Uçuk oluştuğu zaman bağışıklık sistemini güçlendirecek süt ürünleri ya da C vitamini bakımından zengin olan gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca tüketecek olduğunuz sarı kantaron, meyan kökü gibi bitkilerin ve aloe vera jelinin de uçuğa sürülmesi durumunda faydalı olduğu bilinmektedir. Uçuk tedavi edilmediği zaman hem estetik görünüm olarak kötü bir görüntü oluşmasına neden olacak hem de belirtileri ilerlemesi durumunda uçuk açık yarası yayılmasına neden olacaktır. Bu durumda kişilerin hayat koşullarının kötüleşmesine neden olacaktır. İlk başladığı zaman müdahale edilmesi durumunda da yayılması önlenmiş olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle