Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ürtiker Sorunu İçin Kullanılabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

Ürtiker sorunu ile baş başa kalan kişiler evde doğal çözümler ile sorunun semptomlarının kısa sürede ortadan kalkması sağlanabilir. Bitkisel tedavilerde düzenli uygulama arttır.

Ürtiker İçin Bitkisel Tedavi

Ürtiker olarak adlandırılan kurdeşen, ciltte ani salgınlar, kaşıntılı deri izleri ile karakterize bir cilt rahatsızlığıdır. Vücudun herhangi bir bölgesinde etkili şekilde meydana gelebilir. Kovanlar, küçük noktalardan, vücudun önemli bölgelerini kapsayan döküntülere kadar görünüş olarak değişebilir. Kurdeşen genelde birkaç saat içinde ya da iki güne kadar geçer ama nadir durumlarda kronikleşirek altı hafta veya daha uzun sürebilir. Ev ilaçları kurdeşeni önemli düzeyde azaltabilir.

Bitkisel tedavi kapsamında faydalı olan doğal ev ilaçlar arasında;

Aloe Vera

Topikal olarak kullanılan bir bitkidir. Aloe Vera iltihabı azaltır ve cildi nemlendirirken koruyucu bir kaplama sunar. Ayriyeten dokular için soğutma sağladığından dolayı kızarıklık, kaşıntı, batma ve rahatsızlık giderir. Dâhili olarak alındığı zaman bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olur ve iltihaplanmaya neden olabilecek toksinleri tamamen ortadan kaldırır. Gün içinde sorun  olan bölgelere yaprakların içinden çıkartılacak olan aloe vera jeli sürülmelidir.

Soğuk Sıkıştırma

 Ilık ya da soğuk banyo yapma bazen insanların ürtikerlerinde rahatlama sağlar. Soğuk algınlığı konusunda etkin olmayan kovanlar yoksa soğuk bir kompres kullanma düşünülmelidir. Soğuk uygulamalar histaminlerin daha fazla salınmasını engeller ve atardamarları küçültür. Kaşıntıyı hafifletmek için biraz yulaf ezmesi eklenerek banyoda en fazla 15 dakika beklenir. Bu uygulama gün içinde 1 defa uygulanır.

Ananas

Birçok ilaca göre daha etkili anti-enflamatuar, alerjik yanıtı azaltır, kurdeşenleri hafifletir, cilt tahrişlerini azaltır. Tedavi sürecinde iyeleşmeyi hızlandırır. Büyük iç dozlarda toksik değildir, bunun için direk olarak gün içinde 2 defa kovanlara uygulanabilir.

Dulavratotu

Bir karaciğer ve kan detokslayıcı, diüretik, sindirim sistemi uyarıcısıdır. Hücresel ve lenfatik birikintilerin temizlenmesi konusunda yardımcı olarak doku şişmesini azaltır. Kurdeşen, akne, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarını temizlenmesine olanak sağlar. Bağışıklık sistemini uyaran bu ot kaynatma usulü hazırlandıktan sonra gazlı bez ya da pamuk yardımı ile sorunlu olan alanlara uygulanır.

Zerdeçal

Vücudun doğal anti-inflamatuar kortikosteroidlerini uyarır. Kovanlar ve çeşitli iltihaplı cilt rahatsızlıkları için çok etkili doğal antihistamin ile antioksidan özellikleri bulunur. Bir tutam zerdeçal 1 su bardağı kaynar suyun içinde 5 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülerek soğuması için kenara bırakılır. Soğuyan bu suyun içine bir parça pamuk batırılarak sorunlu alanlara uygulanır.  Zerdeçal çay olarak da günde 1 defa tüketilmelidir.

Ekinezya

Anti-inflamatuar; alerjenlere, sokmalara veya ısırıklara karşı duyarlılığı azalmasını sağlar. Kan ve lenf drenajını teşvik eder, hiper-reaktif bir bağışıklık sistemini denge sağlarlar. Bu sayede ürtiker oluşumu konusunda tedavi açısından olumlu etkileri vardır. Ekinezya da çay şeklinde demlendikten sonra hazırlanan su kovanların üzerine uygulanır. Günde 1 ya da 2 defa uygulanması yeterli olacaktır.

Zencefil

Kovanın başlangıcını, kaşıntıyı veya diğer alerjik tepkileri hızlı bir şekilde bastırır. Güçlü bir antienflamatuar ve antihistamin, deri sirkülasyonunu iyileştirir. Ürtikerin meydana getirdiği şişmeyi hafifletir. Dünyada hayret verici ilaç olarak adlandırılan zencefil, çeşitli şekillerde alınabilir: yemeklere entegre edilmiş, tablet formunda alınmış veya buhar uygulamalarında kullanılabilir. Zencefil kökünden en fazla faydayı yaşamak için taze ve yavaş yavaş zencefili iltihaplı cilde sürün. Kullanırken güzel bir soğutma etkisi elde etmek için zencefilinizi buzdolabınızın içinde soğutun.

Meyan Kökü 

Meyan kökü ürtikerlerden kaynaklanan tahrişleri azaltabilir ve bağışıklık sisteminizi destekler, bu da vücudun semptomlardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Civanperçemi

Ağrı giderici, büzücü, antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri bulunur. Civanperçemini şişmiş dokulara bağlı iltihap ve ağrıyı bastırmak için doğrudan kovanlara uygulamak gerekir. Hücresel atıkların dokularını detoksifiye eder.

Ahmet Maranki Kürü

Ahmet Maranki kürünü kullanmanın ana şartı safra kesesi ve karaciğerin temizlenmesinden geçer. Kürün hazırlanması için öncelikli olarak hindiba şerbeti, şahdere ve peynir suyu altı karıştırılarak bol bol içilmelidir. Bunun dışında koruk şerbeti, ravend, karahelile peynir altı suyunun içine eklenerek yine içilmelidir.

Bu uygulamalar doğal olan uygulama türleri arasında etkili olanlardır. Bunların kullanılması konusunda ve yukarıda bulunan diğer uygulamaların kullanılmasında uzman hekimden onay alınması ve bilgisi dâhilinde kullanılması gerekir. Çünkü doğal otlar bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Her türlü hastalıkta önemli olan soruna neden olan etkenlerdir. Ürtiker sorununda da tedavi için nedeninin belirlenmesi çok büyük önem taşır. Bu sayede en doğru tedavi planlaması yapılabilir.

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle