Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuk İzi İçin Kullanılabilecek Ev Yapımı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Uçuk, herpes simplex virüsünün neden olduğu acı verici ve bulaşıcı bir enfeksiyondur. Antiviral ilaçlar yanında bağışıklığı güçlendiren doğal bitkiler ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Uçuk Nedenleri ve Tıbbi İlaçlar 

Uçuk İzini Geçiren Kremler

Uçuk, herpes simplex virüsünün temas yoluyla bir diğerine aktarıldığı yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. HSV 1 ve HSV 2 olmak üzere iki farklı türü bulunur. Genital organlar, yüz bölgesi ve parmak uçları gibi epitel yapının zengin olduğu bölgelerde hücrelere saldırarak cerahatli yaralara neden olur. Bir kere bulaştıktan sonra tamamen tedavi edilmesi ve vücuttan atılması söz konusu değildir.  Sinirlerin arkasına gizlenerek vücut direncinin düştüğü dönemlerde ataklara neden olur. 

Tıp dünyası her gün daha fazla insanın etkilendiği ve çocuklarda ölüme neden olan bu virüsle mücadele için yeni tedavi yöntemlerini araştırmakta ve mevcut ilaçların geliştirilmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Fakat, şu an hastalıkla mücadelede kullanılan tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemlerinin hepsi  virüsün neden olduğu komplikasyonları ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanmaktadır. 

Hastalıkla mücadelede kullanılan en yaygın tıbbi ilaçlar antiviral, antiherpetik krem ve tabletlerdir. 

Kremler Oral Tabletler 
Asiklovir Aklovir 
Asiviral Medovir
Vivorax Valtrex 
Zovirax Vivorax

Herpes tedavisinde kullanılan kremler, dudaktaki karıncalanma hissedilir hissedilmez uygulandığında yaralar hiç oluşmadan önlenebilir. 

Uçuk İzi İçin Doğal Krem Yapımı 

Uçuk, el ile müdahale olmazsa çoğu zaman 10 gün içinde iz bırakmadan kaybolur.

İltihaplı dokuyla uğraşmak, kanatmak, yakmaya çalışmak gibi davranışlar ise lezyonlu bölgede iz kalmasına neden olmaktadır.

Krem tariflerini vermeden önce uçuk görülen cilt yüzeyini tahrip etmemeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ayrıca, uçuklu bölgeyle oynamak ve sonra elinizi başka bir cilt yüzeyine sürmek hastalığın kendi vücudunuzun farklı bölgelerine bulaşmasına neden olur. Bu yüzden lezyonlu bölgeye dokunduktan sonra eller bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. 

Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Ballı lavanta kremi; Bal ve lavanta antiseptik özelliklerinin yanına cilt yenilenmesini sağlar. Küçük bir kap içerisinde bir tatlı kaşığı zeytinyağını ısıtın. İçine bir tutam lavanta yaprağı ya da bir kaşık lavanta yağını ekleyin. Bal ile krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Soğuduktan sonra uçuk izine sürün. Gün içinde birden fazla defa uygulanabilir. 

Ballı kahve kremi; Türk kahvesini şekersiz ve koyu kıvamlı pişirerek telvesine krem kıvamına gelene kadar bal ekliyoruz. Soğuduktan sonra telveyi uçuk izi olan bölgelere hafifçe sürüyoruz. En iyi sonuç için günde en az iki defa uygulayabilirsiniz. 

Armutlu çay kremi; İhtiyacınız olan malzemeler çay ağacı yağı ve yarım armuttur. Bir tatlı kaşığı çay ağacı yağını hafifçe ısıtarak içine krem kıvamına gelecek kadar armut rendesi ekleyin ve lezyonların olduğu bölgeye sürün, uçuk izini iyileştirirken virüsün neden olduğu yangıya iyi gelir. 

Bitkisel Çaylar 

Herpes gibi viral enfeksiyonlarda en etkili tedavi yöntemlerinden biri bol sıvı tüketerek virüslerin vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktır. Ayrıca çay kompresleri uçuk izi için bitkisel çözüm yöntemleri arasında da kullanılmaktadır. 

Meyan çayı; Meyan kökleri herpes simplex virüsüne karşı savaşan glisirizik asit içerir. Çayı dışında meyan kökü özü içeren kapsüller tedaviye destek amacıyla kullanılabilir. Fakat hipertansiyon hastaları ve gebelerde yan etkileri olabileceğinden doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Hipertansiyon hastaları meyan çayını demleyerek bir pamuk yardımıyla kompres olarak da kullanabilir. 

Siyah çay; Tanen açısından zengin olan siyah anti-inflamatuar özellikleri ile de bilinmektedir. Gün içinde siyah çayı hem içebilir hem de kompres olarak uçuk olan bölgeye uygulayabilirsiniz. 

Papatya çayı; Antiseptik ve antiviral özellikleri ile bilinen papatya çayı Herpes simplex virüsünün neden olduğu yüksek ateş ve yangıyı giderir. Yaralı bölgeye uygulandığında ise cildin hızla yenilenmesini sağlar. 

Doğal Kür Önerileri 

Dudaktaki Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Herpes için uygulanabilecek doğal kürlerin başında mısır nişastası gelir. Özellikle dudak ve yüz bölgesinde gelişen uçuk yaralarının kaşıntısını azaltarak enfeksiyonun kurumasına yardımcı olur. Kür için su ile krem kıvamına getirdiğiniz mısır nişastasını lezyonlu bölgeye sürerek kurumasını bekleyin. Nişasta kuruduğunda kendiliğinden dökülecektir. Dökülen parçalar virüs kalıntıları taşıyacağından etrafa saçılmamasına dikkat edilmelidir. Daha sonra bu alana bal sürerek nemlendirebilirsiniz. Uçuk izi kalmaması için bu kürü 7 gün boyunca uygulayabilirsiniz. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 2,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle