Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Tırnaklardaki Siyah Lekelerden Nasıl Oluşur ve Tedavisi

Tırnaklarda bulunan siyah lekelerden birçok etkenden kaynaklı meydana gelir. Bu lekelerden kurtulmak adına evde tedaviler yapılabilir. Bunun dışında tıbbi yardımda almak gerekir.

Tırnaklarda Siyah Lekeler

Tırnaklarda Lekeler

Tırnaklarda koyu lekelerin belirgin halde meydana gelmesinin birçok etkeni vardır. Bu etkenler arasında;

Travma Yaralanmaları

Özellikle ayak tırnaklarında koyu lekelerin en önemli nedenlerinden biri ayak parmaklarında yaralanma veya travmadır. Bunun arkasında bulunan temel neden, vücut dokularının altında çalışan kanın tek bir yerde toplanması ve karanlık ayak tırnaklarına neden olmasıdır. Medikal olarak bu durum tırnakların renk değiştirmesini ifade eden subungual hematom olarak bilinir. Kişinin sadece ayak tırnaklarında karanlık noktalar yaşamadığı aynı zamanda şiddetli ağrı yaşadığı bazı durumlar vardır. Bu tarz yaralanmalara neden olabilecek en yaygın durumlardan bazıları futbol oynamak, yürüyüş yapmak, koşmak  ve daha birçok aktivite yapmaktır. Bir kişi atletik ayakkabı kullandığı zaman ayakkabıların iç yüzeyine sürekli bir şekilde dokunarak hareket için küçük bir alan vardır. Sporcuların özellikle tırnaklarını kesmeyen sporcuların çok fazla sorun yaşaması gerekir. Çünkü şartlar kendileri ile daha belirgindir. Yaralı bir ayak tırnağında tırnakların renginin değişmesiyle birlikte, şekli değişir, tırnaklar çok çirkin hale gelebilir.

Tırnak Mantarı

Ayak tırnaklarında koyu lekelerin diğer bir yaygın neden her türlü tırnak mantarlarının büyümesidir. Manikür ve pedikür esnasında kullanılan ekipman ile cihazlar mantarın ayak tırnaklarında büyümesini artırır. Çivi mantar sorunu bir kişi kamusal alanlarda çıplak ayakla yürürken çok yaygındır. Bu gibi mantar enfeksiyonları ayak tırnaklarında koyu lekelere neden olabilir.

Diğer Nedenler

  • Diyabetten muzdarip insanlar  ayak tırnaklarında da siyah renk veya koyu lekeler değişimi yaşayabilirler.
  • Bir kişi tırnaklarında kan veya başka bir sıvı biriktiği zaman koyu veya siyah ayak tırnaklara sahip olacaktır. Bu renk değişimine yol açar.
  • Siyahın daha koyu bir gölgesine renk değişmesine yol açabilecek bir başka sebep de yaralanmadır.
  • Ayak tırnaklarında herhangi bir mantarın büyümesi olduğunda ayak tırnaklarınız da renkleri değiştirir.

İyileşme prosedürü oldukça yavaştır ama basit durumlar için problemden kurtulmak için bazı ev çarelerini denenebilir. Bununla birlikte eğer problem devam ederse veya kötüleşiyorsa, tıbbi müdahale gerekebilir.

Tedavisi

Tırnaklarında koyu lekeler olan insanlar açık parmaklı ayakkabı giymek konusunda bilinçlidirler. Durum acı verici ise bir kişinin kendini zorda hissettirmesini de sağlayabilir. Ağrı veya başka belirtiler varsa durumun kötüye gitmesini önlemek için tıbbi tedaviye başvurulması gerekir. Ayak tırnaklarındaki çoğu karanlık nokta için semptomlar olmadan ev ilaçları iyi çalışabilir.

İşte karanlık ayak tırnaklarından kurtulmak için bazı ev ilaçları;

Sirke Islatma

Asetik asit miktarı sirke içinde oldukça iyidir. Bu da karanlık ayak tırnaklarının problemini kontrol eder. Su ile biraz sirke karıştırılır. Sulandırılmış sirke solüsyonuna ayaklar ve eller ıslatılır. Ardından sadece kurulama yapılır ve kurulama temiz bir havlu ile yapılmalıdır. Ayak tırnaklarında koyu lekelerden kurtulmak için bu adımı iki kez veya üç kez tekrarlanmalıdır.

Kabartma Tozu

Parmak tırnaklarında koyu lekelerden kurtulmanın bir başka etkili yolu da kabartma tozu kullanmaktır. Başka bir kabın içine biraz kabartma tozu eklenir ve su içinde karıştırılır. Seyreltilerek bir çözelti elde edilir. Tırnaklar bu çözeltinin batırdıktan sonra kurulanmalıdır. Kabartma tozu etkili bir anti-mantar olduğu zaman mantar enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarına iyi gelir. Uygulamadan sonra mutlaka soğuk su ile tırnakların yıkanması gerekir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının antimikrobiyal özellikleri tırnaklardaki koyu lekelerden kurtulmak için mükemmel bir çaredir. Cilt ve saç problemlerini tedavi etmek için harika bir ilaç olarak bilinir. Bir kâseye üç-dört damla çay ağacı yağı koyulur. Sonra ona yeterli düzeyde su ekledikten sonra tırnaklar yaklaşık yirmi dakika suyun içinde bekletilir. Bekleme süresi sonrasında yıkama yapılmadan temiz bir havlu ile kurulama işlemi yapılmalıdır.

Epsom Tuz

Tırnaklardaki siyah lekelerden ve bunların meydana getirdiği ağrılardan kurtulmak için kullanılabilecek en etkili yollardan bir tanesidir. Bir fincanın dörtte biri kadar epsom tuzu, on bardak ılık suyun içine karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra yaklaşık olarak on beş ile yirmi dakika kadar çözelti içinde bekletilir. Bu prosedür düzenli olarak uygulanırsa tırnaklardaki sorunları ve acıları kolayca ortadan kaldırır. Özellikle ağrı yaratan sorunlu alanlara gün içinde 2 defa uygulanabilir. Düzenli uygulama yapıldığında kısa sürede ağrılar ortadan kalkar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle