Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekeler İçin İbrahim Saraçoğlu ve Bitkisel Kürler

Ciltte var olan lekelerden kurtulmak için evde bitkisel ürünlerden destek alınabilir. Yalnız bitkisel ürünlerin düzenli şekilde kullanımı sonucunda başaılı bir süreç geçirilecektir.

İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Ciltte Koyu Lekeler

Açık ve parlak bir cilt, her insanın hayalidir, ister erkek ister kadın olsun fark etmez.  Kimse pürüzlü, düzensiz ve yorgun görünümlü bir cilde sevmez. Deri en çok toza ve kire yatkındır ve bu nedenle birçok insan karanlık noktalardan, sert ve sağlıksız deriden şikâyetçidir. Cilde iyi bakmak ve hijyeni korumak önemlidir. Koyu lekelerden kurtulmak, cildi pürüzsüz ve yumuşak hale getirmek için aşağıda bulunan uygulamalar kullanılabilir.

Tarif 1

  • 500 ml su
  • 1 çorba kaşığı testere dişli olandan aslanpençesi
  • 2 çorba kaşığı lavanta

 Su kaynatılır ve içine yukarıda bulunan diğer malzemeler atılır. Bu karışım kaynamaya devam eder. Altı kapatıldıktan sonra karışımın buharı ciltte bulunan lekelere tutulur. İsteğe bağlı olarak suyun içerisine temiz bir pamuk batırıldıktan sonra da cilde uygulama yapılabilir.

Tarif 2

  • 1 çay kaşığı bal
  • 5 adet kırmızı gül
  • 50 gram kil
  • 500 ml su

Ocak üzerinde kaynayan suyun içine 5 adet gülün yaprakları atılır ve 8 dakika boyunca kaynatmaya devam edilir. Kaynama işlemi bittikten sonra ocak üzerinden alınır. Cam bir kâse içerisine kil dökülür ve içine soğumuş olan gül suyu dökülür. Karıştırarak krem kıvamına getirmek gerekmektedir. Ardından bal eklemesi yapılır ve tekrardan karıştırmaya devam edilir. Bu maskenin temiz cilde uygulanması gerekir. Cilde uygulandıktan sonra 30 dakika süresince beklenir. Haftada 1 defa uygulanması gereken maske ılık su ile durulanır.

Farklı Kürler

Bolca Su İçmek

Bolca su içmek cilde harikalar yaratabilir. Tüm toksinleri ortadan kaldırarak vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Günde 8 ile 10 bardak su içilmesi, berrak, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt geliştirmenin en iyi ve en doğal yolu olacaktır. Su, vücuttaki tüm toksinleri ve atıkları temizlemeye yardımcı olur. Alkol, gazlı ve şekerli içeceklerin tüketiminden kaçınmaya çalışmakta önemlidir. Beslenmeye su içeriği yüksek olan meyveleri ve sebzeleri eklemek faydalıdır. Ayrıca cildin görünümünü iyileştirmek için yüzdeki tozu ve kiri temizlemek için  günde en az 2 kez yüzün yıkanması önemli bir detaydır.

Limon Suyu ve Yoğurt Yüz Maskesi 

Limon özellikle ciltte bulunan karanlık noktalardan kurtulmak adına kullanılır.  Limonlarda bulunan C vitamini ve sitrik asit koyu lekelerin aydınlatılmasına yardımcı olabilecek mükemmel bir ağartma maddesi içerir. Bu, en güvenilir olan uygulama oldukça eski bir uygulamadır. Limonun ağartma özelliği ve yoğurdun temizlik özelliği sayesinde koyu lekeleri hafifletmek ve yüze bir parlaklık getirmek mümkün olduğu için mükemmel bir kombinasyon sağlarlar. Şeker soyulma özelliklerine sahiptir ve yüzdeki ölü cildi temizlemek için bir fırça olarak kullanılabilir. Bu yenilenmiş bir görünüm verir.

2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı şeker karıştırıldıktan sonra ciltte leke bulunan alanlara sürülür. Yaklaşık olarak yarım saat beklemenin ardından su ile durulanmalıdır. Bu maskenin haftada 2 kez uygulanması fayda sağlar.

Yağlı Süt

Laktik asit açısından zengin olan süt yüzdeki ölü cildi temizlemeye ve koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olur. Pamuk yardımıyla yağlı süt direkt olarak karanlık noktalara uygulanır ve 20 dakika bekletin. Yüz temiz su ile yıkanır ve düzenli şekilde uygulandığında sonuçlar kısa süre içinde fark edilir.

Zeytin Yağı ile Nemlendirme

Özellikle peeling sonrasında cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Tezgâh üzerinde satılan ticari nemlendiricilerden ziyade, iyileştirmeyi destekleyen doğal bir nemlendirici kullanmak gerekir.  Aloe vera mükemmel bir seçenek olsa da, zeytinyağı da harika bir seçenektir. Ayrıca bu ürün yemeklerde kullanıldığı için hemen hemen her insanın mutfağında bulunmaktadır. Zeytinyağı çok miktarda vitamin ile mineral içerir ve antioksidanlar ile doludur. Bunlar sadece akne ile ilgili cilt iltihaplanmasını durdurmak için birlikte çalışmak ile kalmaz. Ayrıca zeytinyağı da diğer hastalıklara karşı savaşmaya da yardımcı olur. Antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşır ve kanser riskini olabildiğince en aza indirir. Yatağa gitmeden ve gece boyunca birkaç damla zeytinyağı doğrudan izlerin üzerine sürülür. Bu uygulama esnasında eski kıyafetler ve eski çarşaf takımlarının kullanılması lekelenmeleri önler. Cildi iyileştirici özelliklere sahip olan uygulama sabah kalkıldığında su ile yıkanır. Ardından yumuşak ve temiz bir havlu ile hafif hafif cilt kurulanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle