Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekeleri için Suna Dumankaya ve Farklı Kür Tarifleri

İnsanlar cildinde bulunan lekelerden hızlıca kurtulmak ister. Bu lekelerden etkili ve hızlı şekilde kurtulmak adına evde bulunan bitkisel karışımlar kullanılabilir.

Suna Dumankaya Cilt Lekeleri

Yüz Maskeleri

Elma Sirkesi

  • 3 y.kaşığı su
  • 2 su bardağı içme suyu

Yukarıda bulunan malzemeler bir cezve içine koyularak ocak üzerinde kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra yüz bölgesinde bulunan lekelere karışımın buharı tutulur. Buhar uygulamasından sonra bir bardak içinde 1 y.kaşığı sirke ile su karıştırılarak pamuk yardımı ile yüz bölgesi silinir. Düzenli uygulandığında yüzde bulunan kahverengi lekeler giderilir. Haftada 2 kez aksatılmadan yapılırsa kesin çözüm olanağı sunar.

Özel Karışım

  • 1 t.kaşığı yoğurt
  • 1 ç.kaşığı kabartma tozu

Bu malzemeler bir kâse içinde karıştırıldıktan sonra direk olarak ciltte bulunan lekelere maske gibi uygulanır. Maskenin lekeli alanlarda 15 dakika süresince kalması gerekir. 15 dakika dolduktan sonra tekrardan maskenin üzerine uygulama yapılır ve bu uygulama toplamda 4 kez tekrarlanır. Her defasında 15 dakika beklemek gerekmektedir. Ardından maske ovalanır ve ılık su yardımı ile yıkanır. Özellikle ciltte bulunan güneş lekelerinin ortadan kaldırılması için uygulanan Suna Dumankaya cilt lekeleri bitkisel karışımıdır.

Salatalık ve Patates

Salatalık ve patates kusursuz düzeyde leke çıkarma özelliklerine sahiptir. Hangisi seçilirse seçilsin her gün cilde uygulandığında karanlık olan alanlarda renk değişimleri istenilen şekilde meydana gelmeye başlar. Patates ya da salatalık kesildikten sonra direkt olarak cilt üzerine uygulanmalıdır.

Limon Suyu Kürü

  • 1 ç.kaşığı  su
  • 1 ç.kaşığı  limon suyu
  • 2 ç.kaşığı doğal elma sirkesi

Tüm malzemeler derin bir kabın içinde karıştırılmalıdır. Bu kür geceleri yatmadan önce kullanılabilecek bitkisel bir karışımdır. Gece yatmadan önce lekeli olan alanlara sürülür ve sabah su ile durulanır.

Farklı Kür Çeşitleri

Yumurta Beyazı

Akne izleri oldukça sıkıntı yaratan cilt lekeleri içinde bulunur. Bunlardan kurtulmak için yumurta akı, içerdiği protein miktarı nedeniyle gerçekten yardımcı olacaktır. Yumurta beyazlarını karıştırma yapmadan direk olarak yüzde ve diğer cilt alanlarında bulunan skarlara uygulamak gerekir. Her gün düzenli şekilde uygulandığında birkaç gün içinde gözle görülür bir azalma ortaya çıkar. Protein cilt için önemlidir. Çünkü hücresel doku bu şekilde oluşur. Cilt iyileşmek için ona ihtiyaç duyar. Bunu yiyerek almak mümkün olduğu kadar doğrudan cilde uygulayarak da süreci hızlandırmak mümkün olacaktır. Uygulama gece yatmadan önce yapılmalıdır. Sabaha kadar bu şekilde bekletildikten sonra ılık suyla yıkamak gerekir ve temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Daha kısa zaman içinde sonuçları görmek için aloe vera jelle karıştırmakta fayda sağlar.

Aloe Vera Jel

Aloe vera, birçok yararlı özelliği olan ve cildin kalitesini iyileştiren en iyi, doğal şeylerden biri olan bitkidir. Vücutta bulunan amino asitlerin % 90’ını içerir ve içinde A, B, C ve E vitaminleri yer alır. Aloe vera bitkisi anti-aging ve cilt besleyici özelliklere sahiptir. Koyu lekelerin çıkarılmasına destek olur. Ayrıca ciltte renk kaybının azalması konusunda çalışır. Bir ağrı rahatlatıcı olarak kullanılır. Ayriyeten antiseptik özelliklere sahiptir. Mükemmel bir nemlendirici olarak çalışır ve bu nedenle cildinizi pürüzsüz ve yumuşak hale getirebilir. Aloe vera yarkaları içinde bulunan jel buzdolabında biraz soğutulduktan sonra direk olarak lekeli alanlara uygulanır. İsteğe bağlı olarak yıkanabilir. İstemeyen kişilerin cildinde kalabilir. Jel lekelerin ortadan kaldırılmasının yanında cildin nem açısından dengede kalmasına da olanak sağlar.

Domates

Domatesler çok iyi bir cilt toneri olarak kullanılabilir. Yüz bölgesine doğal bir parıltı getirir. Domatesler sadece deriye doğrudan uygulandığı zaman değil aynı zamanda ham olduklarında da harikalar yaratır. Yüze bir yüz paketi gibi domates salçası sürülür ve yaklaşık 10 dakika süresince bekletilir. Ardından soğuk su ile durulanmalıdır. Bu uygulama cildi yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale getirir.

Papaya

Papaya, var olan koyu lekelerin çıkarılmasında doğal maddeler olan enzimlere ve mineral elementlere sahip olan bir meyvedir. Cilde olgun papaya yapıştırın ve kurumasını bekletilir. Yaklaşık olarak 20 dakika sonra temiz su ile durulamak gerekecektir. Bu yöntem bir hafta boyunca her gün tekrarlanırsa yüze bir parıltı getirmeye yardımcı olur.

Bal

Cilde saf bal uygulamak, koyu lekelerden kurtulmanın en iyi yollarından bir tanesidir. Aynı zamanda pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirerek cildin var olan kalitesini artırır. Bal, sağlıklı cildin korunmasında yardımcı olur ve ayrıca nemlendirici özelliklere sahiptir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle