Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Ahmet Maranki ve Diğer Çözümler

Ciltte bulunan leke sorunlarından kurtulmak için kimyasal ürünler kullanmadan önce doğal ürünlerin kullanımı ile uygulamalar yapılmalıdır. Bu ürünler oldukça faydalıdır.

Ahmet Maranki Tarifleri

Cilt Lekeleri

Soğan

  • 2 adet soğan ve bu soğanların cücük kısımları
  • 1 neskafe fincanının yarısı kadar organik elma sirkesi

Soğanın cücük kısımlarının ve kendisinin suyu çıkartılır. Organik olan elma sirkesinin içine katılarak iyice karıştırılır. Losyonun düzenli bir şekilde akşam saatlerinde ciltte bulunan lekelere sürülmesi gerekir. Cildi hassas olmayan kişiler uygulamayı sabaha kadar bekletip yıkamalıdır. Hassas cilde sahip kişilerin yarım saat bekletip yıkaması gerekir.

Avakoda Yağı

Bu yağın içeriğinden birçok vitamin bulunur. Bu vitaminler özellikle cilt yüzeyinde bulunan lekelerin kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlar. Kızaran, tahriş olan ve egzama sorunu yaşayan kişilerde cildi için rahatlıkla kullanabilir. Yağın düzenli olarak gün içinde 1 kez cilde uygulanması sayesinde özellikle kahverengi lekeler kısa sürede ortadan kalkmaya başlar. 

Papatya

Papatya çayı demlenir ve ılıdıktan sonra pamuk yardımı ile direk olarak cilde sürülür. Ahmet Maranki tarifi olan bu uygulama sayesinde leke sorunu yaratabilecek enfeksiyonlar tamamen ortadan kalkar

Aynısefa Bitkisi

Bitki ciltte meydana gelen enfeksiyonları, bakterileri ve iltihapları bir bölgede tutarak dışarıya atılmasını sağlar. Özellikle yaralardan kaynaklı oluşan cilt lekelerinin kaldırılması için Ahmet Maranki tarafından tavsiye edilmektedir. Cilt sorunlarının ortadan kaldırılması için etki sağlayan bu bitki iyileşme sürecini de oldukça kısa bir önem düşürür. Bitki çay usulü demlendikten sonra gün içinde birkaç kez pamuk yardımı ile cilt üzerine uygulanır. Durulama yapmaya kesinlikle gerek yoktur.

Salatalık

Salatalığın kabukları ince şekilde soyulur ve içine avakoda çekirdeği atılarak mutfak robotundan geçirilir. Tamamen parçalanması maskenin etkili olması adına gereklidir. Ardından bir kâse içine alındıktan sonra ince bir tabaka şeklinde sorunlu olan alanlara uygulanmalıdır. Maske lekeli alanlarda en az yarım saat süresince bekletilir. Ardından su desteği ile yüzden çıkartılır. Haftada bir defa uygulanacak olan işlem kırışıkları, lekeleri ortadan kaldırır ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaya olanak sağlar. Düzenli uygulanmazsa kesinlikle istenilen başarılı sonuçlar elde edilemez.

Farklı Bitkisel Uygulamalar

Uçucu Yağ ve Buhar

Yağ ve buhar uygulamasını yaparak cildi gevşetmek mümkündür.  Yüzdeki ölü cildi gevşetmek, aknenin neden olduğu renksiz bölgeleri uzaklaştırmayı olanak sağlar. Bunun için gerekli malzemeler;

  • 1 çorba
  • 1 tencere
  • Su

1 çorba kaşığı zeytinyağı ile yüzde bulunan lekelere birkaç dakika hafifçe masaj yapılır. Tencerenin içi su ile doldurulduktan sonra ocak üzerinde kaynatılır. Bu buharın yüz bölgesini yakmaması için kaynama işlemi meydana geldikten sonra ocağın altı kapatılmalıdır. Buharın üzerine yağlanan yüz tutulur. Buharın cildi yumuşatmasına yardımcı olmak adına başın üzerine bir havlu örtülebilir. Beş ile yedi dakika sonra temiz bir bezi ıslatılır ve yüzde kalan yağ silinir. Cildi yumuşatmak ve renk bozukluklarını daha kolay çıkarmak için haftada üç ile dört kez tekrarlanması uygun olacaktır. Zeytinyağının doğal olması bu uygulamanın püf noktasıdır.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu ile ölü ve rengi bozulmuş cildi temizlemek mümkündür. Cildi gevşedikten ve yumuşattıktan sonra daha kolay bir şekilde soyulma özelliği bulunur. Bu, yaralanmış ve renksiz cilt hücrelerini ortadan kaldırmak için;

  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu ile su karıştırılarak macun haline getirilir. Bu macunla iki dakika boyunca cilde masaj yapılarak uygulama yapılmalıdır. Karışımı ciltten durulamak için ılık sudan yardım alınır Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için haftada üç kez tekrarlanması faydalı olacaktır.

C Vitamini

C vitamini içinde bulunan bileşenler doğal bir tonik olduğu için cilt hücrelerini yeniden oluşturur. C vitamini, hücreleri yeniden oluşturmaya cildi teşvik eder. Bu sayede cildin taze ve dengeli bir cilt tonunu ortaya çıkarmak için hücreleri daha hızlı üretmesine yardımcı olabilir. Herhangi bir bakkalda bulunabilen konsantre limon suyu bile yüksek düzeyde C vitamini içerir. Doğal olarak sivilce renklerini azaltmak için cilde uygulanması düzenli şekilde yapılmalıdır.

Limon Suyu

Limon suyu direk olarak temiz bir pamuk üzerine damlatılarak lekeli olan alanlara uygulanır. Limon suyu ile ıslatılmış pamuklu pedlerin ciltte en az beş dakika kalmasına izin vermek gerekmektedir. Ayrıca uygulama sonrasında limon suyunun ciltte kurumasına izin verilir. Cildin yeni cilt hücreleri üretmesine yardımcı olmak için günde bir kez tekrarlanması önemlidir. Düzenli kullanım yapılmazsa istenilen başarılı sonuçlar kesinlikle elde edilmez.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle