Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Soğan Kürü İle Sivilce Tedavisi ve Kesin Çözüm Yolları

Birçoğumuzun soğan kokusundan çok da hoşlanmadığı aşikar ama antibakteriyel özellikleri ve içerdiği fenolik asit iltihaplı sivilcelerin tedavisi ve cilt lekelerinde cildinizde harikalar yaratabilir.

Soğan Kürleri İle Sivilcelere Kesin Çözüm Önerileri

Sivilceler için Soğan Kürü

Soğan, içerdiği antiseptik ve antimikrobiyal asitler ile enfeksiyonların azaltılmasını sağlayarak iltihaplanmayı giderir. İçerdiği C vitamini ile kollajen üretimini kontrol ederek yaralı dokularda iyileşme sağlar. Soğan ile hazırlanacak maskelerin 4 cm’den daha geniş olmamak üzere sivilce lekeleri dışında güneş lekeleri, doğum ve yaşlılıktan kaynaklanan malezmalar üzerinde de etkili olduğu bazı çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Soğan kürleri ile yapılacak maskeler ve cilt yüzeyindeki uygulamalar için cildin temiz ve kuru olması önemlidir. Eğer kür hazırlamaya vaktiniz yoksa ya da sadece küçük bir sivilceden şikayetçiyseniz kesin sonuç için direkt olarak 1 soğan dilimini sivilce üzerine 5 dakika boyunca tampon yaparak 3 gün boyunca sürmeniz de yeterli olacaktır. Fakat soğanla tampon yaptığınız bölgeyi daha sonra yıkamamanız gerektiğinden bu uygulamayı gece yatmadan en az yarım saat önce yapınız. Küçük bir alana yapılan uygulamalarda kokusu sizi rahatsız etmeyecektir. 

Soğan ve Sirke Kürü 

İltihaplı sivilcelerin hızlıca tedavi edilmesi için 1 soğanı rendeleyerek suyunu süzün. İçine 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ilave ederek karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı bir pamuklu çubuk yardımıyla iltihaplı bölgenin üzerine uygulayarak en az 1 saat bekleyin. Daha sonra bol sabunlu ve soğuk suyla bölgeyi temizleyin. Daha kesin sonuç olmak için uygulamanın ardından bölgeye bir buz küpü ile 3 dakika boyunca masaj yapın.

Sirke ve soğan suyu birlikte kullanıldığında daha etkili bir şekilde iltihabın kurutulmasına yardımcı olur.

Ayrıca bu kürü cilt tonunu eşitlemek ve lekeleri gidermek için tüm yüzünüze maske olarak da uygulayabilirsiniz. Tüm yüze yapılan maskelerde soğan suyu ve sirke karışımı biraz kızarıklık ve yanmaya neden olabilir. 

Soğan ve Beyaz Kil Maskesi 

Kil, ciltteki aşırı yağın arındırılmasına iyi gelen malzemelerden biridir. Var olan sivilceleri kurutmak ve yeni sivilce oluşumunu engellemek için haftada 1 defa soğan ve beyaz kil maskesini uygulayabilirsiniz. Bunun için 

  • 1 çorba kaşığı soğan suyunu 1 tatlı kaşığı kil ile karıştırın. 
  • Hazırladığınız ve biraz kıvamlı olan bu karışımı sivilceler üzerine uygulayınız. 
  • Kil kuruyana kadar bekledikten sonra ılık su ve sabunla bölgeyi yıkayınız. 

İbrahim Saraçoğlu’nun Tavsiyesi

 Kimya bölümünde eğitimini tamamlayarak biyoteknoloji-mikrobiyoloji alanında çalışmalarına devam eden eden Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’da özellikle kadınlarda polikistik over sendromuna bağlı olarak gelişen sivilcelerin tedavisi için soğan kürünü önermektedir. Polikistik over sendromunda adet düzensizliği sonucu ve hormonsal değerlerdeki değişmelere bağlı olarak iltihaplı sivilceler görülebilmektedir. Bu tip sivilcelerin tedavisinde önemli olan altta yatan hastalığın tedavi edilmesidir. Çünkü sivilce bir neden değil bir sonuçtur. İltihaplı bu sivilce ve akneler için İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi şöyledir: 

  • Bir orta boy soğanı kabuklarını temizleyerek 4 eşit parçaya bölünüz. 
  • Parçaları 1 buçuk bardak kaynar su içine atarak 5 dakika daha kaynamaya bırakınız. 
  • Adet bitiminden 2 gün sonra küre başlayınız. 
  • Günde iki defa ve aynı saatler içinde düzenli olarak yeni adet dönemine kadar içmeye devam ediniz. 
  • Adet döneminde bu kürü uygulamayınız. 

Kürün uygulanması sırasında içme sıcaklığı da önemlidir. Soğan bekledikçe kükürt seviyesi artacağından tüketim sırasında ılıktan biraz daha sıcak olarak içmeye özen gösteriniz. Ilık ve soğuk tüketimi tavsiye edilmemektedir. 

Ahmet Maranki’nin Tavsiyesi 

Aknelerin tedavisi için Ahmet Maranki soğanın cilde uygulanmasından çok kürler halinde bir bardak çay gibi içilmesini önermektedir. Bunun için 1 bardak kaynar su içine temiz bir soğanı kabukları ile birlikte atınız İşlemden önce kirli kabukları temizleyerek ılık suda iyice yıkayınız. Kaynamış ve altı kapatılmış sıcak su içinde 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyiniz. Eğer soğan suyunu tek başına içmekte zorlanırsanız içine yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ilave ederek 7 gün boyunca günde 1 defa aç karna tüketebilirsiniz. Uygulama için sabah saatlerini tercih ederseniz gün içindeki öğünlerinizde sebze ve salata ağırlıklı beslenmeniz iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle