Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Siğili Koparmak Hangi Durumlara Neden Olur?

Vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkan siğillerin koparılmaması gerekiyor. Çünkü HPV adı verilen virüsün yayılım göstermesiyle birlikte siğillerin tekrarlanabileceğini unutmayın.

Siğili Koparmak Neye Yol Açar?

Uzmanlar siğilin hiçbir şekilde koparılmaması gerektiğini aktarmaktadır. Çünkü siğil içinde yer alan HPV virüsünün vücuda yayılması, farklı enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu yüzden öncelikle bir takım tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Viral kökenli olan siğillerin tekrarlama olasılığı yüksek olduğu için mutlaka cerrahi yöntemlere başvurulmalıdır. Bu açıdan bakıldığında öncelikle aile bireylerine bulaşmaması açısından siğillerin koparılmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Bazı hastaların kendi kendine tedavi yöntemleri geliştirmesi de sakıncalıdır. Yani tıbbi olmayan tekniklerle yapılacak olan müdahaleler son derece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yazımızın devamında siğil tedavisi hakkında yapılması gerekenleri açıklarken neden koparılmaması gerektiği hakkında da bir takım bilgiler sunuyor olacağız.

Siğil Tedavileri

Genel, ayak tabanı ve düz siğiller olarak karşınıza çıkan siğillerin herhangi birini koparmamanız gerektiğini aktarmıştık. Bu anlamda siğillerin ortak kullanım alanları ve eşyalar aracılığıyla bulaşabileceğini de unutmayınız. Tam da bu noktada siğilleri koparmak yerine uygun tedavi seçeneklerini tercih etmeniz gerekir. Çünkü ilk temasın ardından bu virüsün yayılması uzun bir süreçte olabilir.

Siğil tedavilerine başlamadan önce doktorunuz sizler için losyon ve krem seçenekleri sunacaktır. Başlangıçta bu kremlerle yapılan tedavilerin uygun sonuçlar vermemesi durumunda cerrahi uygulamalara geçilebilir. Ancak cerrahi uygulamalardan önce de lazer tedavilerine başvurabilirsiniz. Günümüzde bu tür seçeneklerin başarıyla tercih edildiğini ve uygulama sonucunda oldukça güzel sonuçlar alınabildiğini söyleyebiliriz.

img010481

Eğer siğiller tekrar ediyorsa bu durumda virüslerin yayıldığını anlayabilirsiniz. Siğilleri kopardığınızda hem acı çekecek hem de yakınlarınıza bu rahatsızlığı bulaştırmış olacaksınız. Bu yüzden siğil tedavilerinden olan yakma ve buz tedavisinin yanı sıra mutlaka lazer cerrahisini tercih edebilirsiniz. Zaten doktorunuz da bu konudaki gerekli açıklamaları sizlerle paylaşacak ve siğil tedavisi için uygun olan seçeneği devreye alacaktır.

Siğil Koparılırsa Ne Olur?

Siğil koparılırsa ne olur sorusunun yanıtını şu şekilde açıklayabiliriz; Siğilin koparılması durumunda HPV virüsü yayılır ve vücudunuzun temas ettiği yerlerde ilerleyen süreçlerde yeniden siğil oluşumu gözlemlenebilir. Buna ek olarak ailenizdeki diğer fertlerin de bulaşma bölgesine göre siğil oluşumlarıyla karşılaşabileceğini söyleyebiliriz.

Belirttiğimiz üzere siğillerin koparılması sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabileceği için mutlaka uygun tedavi seçeneklerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Tıbbın günümüzdeki gelişime bakıldığında siğil tedavisinin oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini söylemek mümkün olacaktır. Ayrıca lazer tedavilerinin sağlıklı bir şekilde yapılması sayesinde hastaların siğillerini aldırmak için yakma işlemlerine başvurduğunu da belirtebiliriz. En önemli durumun ise doktorlar tarafından sunulan tedavi seçeneklerini tercih etmek olduğunu unutmayın. Bu açıdan bakıldığında aslında siğiller için zor bir süreç olmadığını ve günümüzdeki tekniklerle rahatlıkla yok edilebildiğini aktarabiliriz. Detaylı bilgiler için mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve sizler için hazırlanan tedavi seçeneklerini öğrenmelisiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle