Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Pirenin Isırması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pirenin ısırması sorunu gerekli zaman içinde tedavi altına alınmazsa kaşıntıdan kaynaklı olarak ciddi düzeyde tahrişe neden olabilir. Bunun için en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Pire Isırıkları

Pire Isırması

Pireler, insan ve hayvanların kanında yaşayan küçük kanatsız böceklerdir. Köpekler ve kediler gibi hayvanları yaşamayı,  beslemeyi tercih etseler de, insanları da besin kaynağı olarak görürler. Aslında, her bir tür türü bir tür ev sahibi ile sınırlı olmamakla birlikte, kendi tercih edilen konakçılarına sahip olan farklı pire türleri vardır. Bu kan emici böcekler cildi delmek için uyarlanmış ağız parçalarına sahiptir. Kırmızımsı-kahverengi renkte veya bazen siyah, yaklaşık bir santim uzunluğunda,  bir yerden diğerine atlayarak ortaya çıkar. Vücutları yan yana düz, ağzı, sırtları ve bacakları üzerinde diken diken olur. Ayrıca, bacakları üzerinde kıl milleri arasında hareket etmek için uyarlanmış pençeleri de bulunmaktadır.

Pireler hayatta kalmak için ısırır. Pireler kendi kanından15 kat fazla kan alırları ve günde iki ile üç kez kan aldıkları bilinmektedir. Dişi pire gerçekte pire yaşamlarında sadece bir kez eşleştiğinde üremek için kana ihtiyaç duyar. İnsanlar üzerindeki pire ısırıklarına genelde kediler ve köpekler üzerindeki pirelerden meydana gelir. Genellikle çok kaşıntılıdır ve bazen ağrılıdır. Isırığın etrafında kırmızı bir halo ile küçük kırmızı yumrular olarak ortaya çıkar. Bu reaksiyon aslında pire salyasından kaynaklı oluşmaktadır. Pire ısırıkları kümeler halinde veya yaklaşık dört kişilik gruplar halinde gelir ve hatta düz bir çizgide görünebilir. Bu ısırıklar ayak bileği, bacaklar, bel çevresi, koltuk altı, göğüs, kasıklar, dirsek ve diz kıvrımlarında fazlasıyla yaygındır. Bazı insanlarda diğerlerine göre daha hassastırlar. Pirenin ısırıklarından koç alma veya döküntü alma riski taşırlar. Hatta bazıları bile tek bir ısırıktan bile ciddi bir alerjik reaksiyona girebilir.

Tehlikeleri ve Zararları

Isırıklardan kaynaklı olarak kaşıntı ve kaşıntı enfeksiyon meydana gelebilir. Pirenin ısırıkları diğer tehlikelerle de ilişkilidir. Bu hayvanın ısırıklarından kaynaklanan tehlikeler pirenin doğasında taşıdığı hastalığa bağlı olarak değişir. Siyah veba aslında pire tarafından yayılan Yersinia pestis adı verilen bir bakteri türünden kaynaklanıyor. Bu hastalık şu güne kadar 25 milyon insanı öldürmüştür. Pirelerden bulaşabilecek olan bir dizi pire hastalığı vardır ama aralarında bir pire ısırığından elde edilebilecek bir özellik vardır. Bugün itibari ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi pireden veba salgını kaydedilmiştir. Pireler aslında hastalığa neden olan patojeni ileten vektörler veya böceklerdir. Sıçanlar gibi yabani kemirgenler, hastalığın doğal taşıyıcıları arasında yer alırlar. Bu da onları ısırdığında bulaşmaya başlar. Pire sindirim sistemi bakteri çoğalması tarafından engellenir. Bu pirenin sık sık açlığını önlemesi için ısırmasına neden olur. Hastalık daha sonra pire ısırıkları yolu ile insanlara bulaşır. Pireler enfekte olan kanın ısırık yarasından yeniden doğurabilir. Pirelerin ısırıklarından ortaya çıkan hastalıkların belirtileri ve semptomları, bakterilere maruz kaldıktan bir hafta sonra ortaya çıkmaya başlayabilir. .Semptomlar arasında;

  • Baş bölgesinde ağrı
  • Ateş
  • Halsizlik
  • Ağrılı şişmiş lenf bezleri
  • Pire tarafından yayılabilen ancak farklı bir iletim şekliyle diğer pire hastalıkları vardır.

Pire İlişkili Alerjiler

Pirenin tükürüğü insanlarda cilt dermatitine neden olabilir. Bu genellikle kaşıntı ya da kızarıklık gibi cilt lekelerinde görülür. Bazı insanlar pirelerin dışkılarını solunduklarında astımlı tip reaksiyonlara sahip olabilirler. Hayvanlar ayrıca pire ısırıklarına tepki gösterebilir ve genellikle bir pire hipersensitivitesi veya pire ısırması dermatiti geliştirir. Sonuç olarak, hayvanlar kabuklu lezyonlar geliştirebilir ve cildinde sürekli olarak çizebilir ve sıklıkla kürk kaybına neden olabilir.

Tedavisi

Pirenin ısırması ile karşı karşıya kalan kişiler herhangi bir aksiyon almadıysa sorun ilerleyen zaman için daha kötü hale gelir. Isırıklardan kaynaklı oluşan kaşıntılar kısa sürede tahriş oluşmasına sebep olacaktır. Özellikle alerjik sorunu olan kişilerde oldukça büyük sorunlara ve rahatsız edici durumlara daha kısa sürede yol açar. İnsanların vücudu bu soruna karşı farklı tepkiler verir. Bundan dolayı genel olarak aşağıda bulunan adımlar izlenerek yol alınması gerekir. Bu adımlar sorunun uzman tarafından tedavisi yapılıncaya kadar kişiyi rahatlatma konusunda fayda sağlar.

  • Kaşımaktan uzak durun.
  • Soğutma için uygulama yapın.
  • Kalamin Losyon kullanımı yapın.
  • Krem kullanımı yapın.

Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda insanlara bulaşmış olan pirelerin köpeklerden ya da kedilerden bulaştığı ortaya çıkmıştır. Pirenin ısırmasına karşı evde uygulanabilecek tedavi işlemleri de bulunmaktadır. Bunlar çok büyük olmayan sorunlarda oldukça etkili çözüm sunarak oluşabilecek olan belirtilerin azalmasını sağlar. Ayrıca bu sorun için uzman hekimin verdiği ilaçların tamamı düzenli şekilde kullanılması ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Bu sayede sağlıklı ve etkili şekilde tedaviimkanı bulunur. Aksi takdirde sorun büyüyerek ve daha kötü hale gelerek devam edecektir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle