Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kurdeşeni Ortadan Kaldırmak Adına Nasıl Tedavi Uygulanır?

Kurdeşen sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler ilk önce uzman hekime başvurmalı ve tıbbi tedavi olmalıdır. Sonrasında evde doğal ürünlerle tıbbi tedaviye destek sağlanabilir.

Tıbbi Tedavisi

Kurdeşen için en iyi tedavi doktorun tetikleyen etkeni tanımlaması ve bundan kaçınmak ile yapılır. Ancak tetikleyicileri tanımlamak kolay bir iş değildir. Doktorun hastaya soracağı sorular ve bazı testler tedavinin seyrini belirler. Kurdeşenden kaynaklı meydana gelen kovanların ya da anjiyo ödemin özel testleri olmadığı için hastanın tıbbi geçmişi ve uzman tarafından yapılan detaylı inceleme ile testler istenir. Sorun alerjik maddelerden kaynaklıysa cilt testleri yapılabilir. Vücudun histamin salınımının sebebi olarak sistemik bir hastalığı dışlamak için kan testleri sıklıkla yapılır. Kurdeşenlerin çoğunluğu kısa süre içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Sorunlar devam ederse, doktor hastasına semptomları hafifletmek için muhtemelen bir antihistamin reçete edecektir. Bu ilaçlar şişmeyi önlemek, kızarıklıkları ve kaşıntıları ortadan kaldırmak için düzenli bir programa alındığında en iyi şekilde çalışacaktır. Şiddetli salgınlar için epinefrin (adrenalin) veya kortizon bazlı bir ilaç enjeksiyonu uzman gerekli görürse kullanılabilir. Antihistaminikler istenilen şekilde çalışmıyorsa doktor oral kortikosteroidler reçete edebilir. Çoğu zaman antihistamin ilaçlar kullanıldığında sorun ortadan kalkar. Bazı hastalarda durumun kontrolünü sağlayabilen “antihistamin dirençli” dizi ilaç reçete edilebilir. Kurdeşenin kaynaklanma sebebi altta yatan bir sorundan kaynaklıysa öncelikli olarak uzman doktorlar bu sorunun tedavisi için planlaması yapar. Altta yatan hastalığın tedavi edilmesi bu kapsamda çok önemlidir.

Önlenebilir mi? 

Kurdeşenlerin önlenmesindeki en önemli anahtar, bilinen tetikleyicilerin önlenmesidir.  Sorunların ne zaman meydana geldiğini not etmek önlenmesi açısından oldukça faydalıdır. Özellikle beslenme konusundaki notlar yol gösterici olacaktır. Evde evcil hayvanlar varsa bunlardan kaynaklı da meydana gelebilir. Tetikleyen faktörlerin belirlenmesinden sonra bunlardan kesinlikle uzak kalınması gerekir. Bu sayede kesin olmasa da tedaviye destek sağlanır. Salgınlarınızı tetikleyen şeyleri öğrendikten sonra, bunlara maruz kalmanızı sınırlandırmak kovan geliştirme riskini azaltacaktır. Bununla birlikte, bazen kovanların bilinen bir tetikleyici olmadan kendiliğinden oluştuğunu da akılda bulundurmak gerekir.

Evde Yapılan İlaçlar

Evde var olan doğal ürünler özellikle şişliklerin ve meydana gelen kovanların ortadan kalkması konusunda yardımcı olacaktır. Evde yapılabilecek destek tedaviler arasında;

Yulaf Ezmesi Banyosu

Banyoya küvetin içine yaklaşık olarak 5 yemek kaşığı pişmemiş yulaf ezmesi koymak ve bu şekilde banyo yapmak kaşıntıların hafiflemesine yardımcı olur. Yalnız banyo suyunu serin olduğundan emin olmak çok önemlidir. Çünkü sıcak su kaşınmayı ve şişliği arttırır.

 Zerdeçal

 Zerdeçal enflamasyonun azalmasına olanak sağlayan bir baharattır. Ayrıca kurdeşenin sebep olduğu yaraların kısa süre içinde iyileşmesini sağlar. Balık, et, pilav, sebze ve makarnaya lezzet katmak için kullanılabilir. Çok fazla tüketmek baş dönmesi ya da mide bulantısı yapabilir. Bunun içinde az düzeyde alınması gerekmektedir.

Aloe Vera 

Cildin sağlıklı olması sağlayan bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca kovanlarınızın getirebileceği kaşıntıyı da azalır. Direkt olarak aloe vera jeli kovanları üzerine uygulanmasıdır.

 Takviyeler

Yapılan bazı araştırmalar alınacak olan vitaminlerin bazılarının belirtilere yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin:

  • B-12, C ve D Vitaminleri
  • Balık Yağı
  • Herhangi bir ek takviye almadan önce mutlaka uzman doktorla konuşmak gerekir.

Soğuk Sıkıştırma

Kovanlar meydana geldiği zaman soğuk pres birçok cilt alerjisi uzmanı tarafından önerilen en iyi öneridir. Soğuk hava, histaminin daha fazla salınmasını engellemenin yanı sıra kan damarlarını daraltmaya yardımcı olabilir. Başka bir deyişle iltihap, kaşıntı ve şişliği azaltmanın kolay yoludur. Bu yüzden yüz ve vücuttaki kovanlar için etkili ev ilaçlarından biri olarak görülüyor. Kurdeşen kurtulmak için, aşağıda bulunan detaylı talimatları izlemek gerekir;

  • Önce biraz buz küpü alınır.
  • Sonra Bu bunlar temiz bir bezin içine sarılır.
  • Son aşamada yaklaşık 10 dakikalık süre boyunca kovan içeren cildin üzerine uygulanmasıdır.
  • Bu uygulama düzenli bir şekilde uygulandığında çare bulunana kadar günde üç veya dört kez yapılmalıdır.

Bazen, kovanlar hasta kişiye kaşıntı yarattığında, iltihaplı ciltleri yatıştırmak adına serin bir banyo veya duş alınması gerekmektedir. Buz hiçbir zaman doğrudan cildinize yerleştirmemelidir.

Hint Yağı

Bu yağ anti bakteriyel bir çözelti olarak çok etkili olarak ç alışır. Sorunlu olan ve etkilenir bölgelere düzenli bir şekilde her gün uygulaması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

Çok Su İçme ve Alkol

Alkol özellikle otoimmün ürtikerlerin ardında yatan dolaylı nedenler arasında yer alır. Alkol kullanımı fazla olan kişilerde kovanların oluşumu daha fazladır. Alkolün en aza indirilmesi gerekir. Su içmek insan vücudunda bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Bunun içinde günde en az 2,5 litre su içilmesi gerekir. Suyun arka arkaya değil aralıklı şekilde içilmesine özen göstermek özellikle alerjilerin ortadan kaldırılması adına gereklidir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle