Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Siğil Tedavisinde Karbonat İle Tedavi Yöntemleri

Siğiller vücutta bulunan HPV virüsünün gözeneklerde açtığı kanallardan cilt yüzeyine çıkıp toplanması ile oluşur. İlaçların yanı sıra karbonat ile hazırlanan tariflerle de tedavisi mümkündür.

Siğiller

Karbonat

Karbonat

Halk arasında siğiller ile ilgili ortaya atılmış bir çok teori vardır. Ancak bu küçük kabarcıklar büyük bir kesimde yaygın olan teorilerin aksine kanserli veya hijyenik olmayan nedenler ile ortaya çıkan sorunlar değildir. Dermatolojik bir cilt rahatsızlığı olan siğiller her yaştaki her bireyde hayatları boyunca en az bir veya iki kez ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durum tehlikeli bir oluşum olmamak ile birlikte kişinin her zaman için önüne geçebileceği bir durum da değildir.

Bazı çeşitleri genital bölgede de ortaya çıksa da genellikle ellerde, dirseklerde, parmak eklemlerinde ve ayaklarda ortaya çıkar. Kötü huylu olmayan bu deri kabarcıkları tamamen virüs kökenli oluşumlardır ve tedavisi mümkün hastalıklar arasındadır.

Bu deri kabarcıkarına neden olan virüs HPV olarak da adlandırılan İnsan Papiloma Virüsüdür. Çeşitli yollarla bulaşabilen bu virüs vücut içinde tehlikeli bir konumda değildir. Ancak özellikle oynar eklemler üzerindeki gözeneklerde oluşturduğu kanallardan veya küçük yaralanmalar sonucunda ciltte açılan boşluklardan faydalanarak deri yüzeyinde kabarcıklara neden olur. Bu durum gerek ilaç tedavisiyle gerekse bitkisel kürler ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Sanılanın aksine bu doku kabarcıkları kanser hücreleri içermez ve zararsızdır.

Siğillerin Karbonatla Tedavisi

Siğiller her yaştaki bireyde farklı bölgelerde ortaya çıkabilir. Bu deri üzerinde oluşan kabarcıklar her ne kadar zararsız olsa da bulaşıcı özelliktedirler. Hastalar çoğu zaman zararsız olmasından dolayı tedavi yöntemlerine başvurmayabilir. Ancak bulaşıcı olduğu için ve cilt dokusunda deformasyona yol açtığı için vakit kaybetmeden tedavi yöntemlerine başvurmakta fayda vardır. İlaç ile tedavi yöntemleri sıklıkla tercih edilse de bitkisel olarak tedavisi mümkündür ve hastalar için oldukça faydalı kürler uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Siğillere uygulanacak tedavi yöntemleri siğillerin türüne gör değişkenlik göstermektedir. En sık rastlanan siğiller basit siğil türleridir. Bu yapı için çoğu zaman bir tedavi uygulanmasına gerek kalmaz. Cilt dokusunun kendini yenilemesi ile birlikte kendiliğinden yok olurlar.

Siğillerin diğer türleri ise cinsel bölge siğilleri, yaygın, ipliksi, düz ve ayak tabanında oluşan siğillerdir. Bu deri oluşumları için bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Basit türleri için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmazken diğer türler için en etkili yöntemlerden biri karbonat ile tedavidir. Karbonatın asitler ile tepkimesinden oluşan formüller deri üzerindeki bu oluşumların tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca karbonatın cilt üzerindeki en önemli etkilerinden biri de cilt yüzeyinde doku onarımına yardımcı olduğundan iz kalma ihtimalini oldukça düşürmektedir. Karbonat ile tedavi kürleri sonucunda pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

Elma Sirkesi ve Karbonat Mucizesi

  • 3 damla elma sirkesi
  • Yarım çay kaşığı karbonat

Sirkenin yenileyici özelliği karbonatın bazik yapısıyla birleştiğinde güçlü bir cilt kürü meydana getirmektedir. Bu güçlü formül doğru ölçülerde hazırlandığında ve düzenli uygulandığında siğil sorununa kökten çözüm sunmaktadır. Uygulama için öncelikle damlalık yardımıyla siğil dokusu üzerine 2 veya 3 damla elma sirkesi damlatılır. Ardından cildin emmesine fırsat verilmeden yarım çay kaşığını geçmeyecek şekilde karbonat eklenir. Sirkenin asidik yapısıyla tepkimeye giren karbonat köpürmeye başlayacaktır. Bu uygulama hafif bir yanma hissine neden olabilir. Ancak günde 3 kez uygulamaya devam edildiğinde birkaç gün içerisinde siğillerin yok olduğunu göreceksiniz.

Karbonat Maskesi

  • Bir çay kaşığı karbonat
  • Bir çorba kaşığı yoğurt
  • Bir iki damla zeytinyağı

Siğiller ile birlikte diğer birçok cilt problemine de iyi gelen bir formül de karbonat maskesidir. Bu özel formül düzenli uygulamada siğilleri yok etmenin yanı sıra sivilce gibi bir çok cilt problemine de çözüm olmaktadır. Kür sorunlu bölgeye sürülür ve en az yarım saat bekletilip yıkanır. Bu uygulama haftada iki defaya kadar uygulanabilir. İkinci haftanın sonunda cilt yüzeyinin pürüzsüzleştiği gözlemlenmiştir.

Karbonat İle Kurutma

  • Bir tatlı kaşığı karbonat
  • Yarım fincan su

Küçük bir fincan içerisinde karbonatı su içerisinde çözdürün. Elde ettiğiniz karışımı siğillerin olduğu bölgeye uygulayın. Ardından doğal vücut ısısıyla kurumasını bekleyin. Kuruduğunda su buharlaşacak ve karbonat kalıntıları siğillerin yüzeyinde birikecektir. Bu uygulama günde 2 kez tekrarlandığında birkaç gün içerisinde siğillerin %80’inin sönerek kaybolduğunu göreceksiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle