Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Karbon Peeling Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Cilt üzerinde oluşan lekeler, sivilce izleri ya da kırışıklık tedavisinde son yıllarda kullanılmakta olan cilt sorunlarının yok olmasında etkili olan bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Karbon Peeling

Karbon Peeling

Lazer yöntemleri son yıllarda cildin sağlığına kavuşmasını ve daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamakta olan bir yöntem olmaktadır. Cildin güzelleşmesi, lekelerin yok olmasını ve sivilcelerin iyileşmesinde etkili olan yöntemlerden bir tanesi de karbon peeling uygulaması olmaktadır.

Q-switched Nd-YAG lazer ile birlikte karbon peeling kullanımı uygulanmaktadır. Bu işlem sayesinde cilt üzerinde meydana gelen lekelerin, sivilcelerin, yağlılığın ve sarkmalarında tedavisi güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Karbon peeling uygulaması cilt üzerinde şu yöntemlere uygulanacaktır:

  • Sivilce tedavisi;
  • Kışıklık tedavisi;
  • Leke tedavisi;
  • Gözeneklerin sıkışması;
  • Sivilce izlerinin tedavisinde.

Bu işlemi uygulama sırasında kişilere karbon solüsyonu ile birlikte uygulanacaktır. Kişilere lazer uygulaması öncesinde cilt üzerinde oluşan rengin artmasını sağlamak için cilt üzerine karbon solüsyonunun sürülmesi gerekmektedir. Bunun cilt gözeneklerini açmasında etkili olacaktır. Bu işlem ile birlikte uygulanması durumunda tıkalı olan gözeneklerde açma işlemi gerçekleşecek ve rengin artması da görülecektir.

Cilt üzerine karbon maddesinin girmesi ile birlikte uygulanacak olan lazer işlemi sırasında daha da etkin olduğu görülmektedir.

Karbon Peeling Uygulaması

Karbon peeling işleminin yüz bölgesine uygulanmadan öncesinde ilk olarak yüz bölgesinin tam olarak özel sularla temizlenmesi gerekmektedir. Özel bir buhar uygulanması ile birlikte gözenekler açılacak ve bu sayede de yumuşaması sağlanacaktır. Daha sonrasında ise temizlenmiş ve buhar uygulanarak açılan gözeneklerin üzerine karbon solüsyonu uygulanacaktır. Solüsyon uygulamasından sonrasında 10 dakika boyunca beklenmesi gerekmektedir. Sürülmüş olan karbon solüsyonunun beklenmesinin sayesinde gözeneklerin daha hızla ulaşmasına ve yağ bezlerine de çok iyi bir şekilde nüfuz edecek olmasıdır.

Karbon solüsyonunun temizlenmiş yüze sürülmesi ve ardından da beklenilmesi sonucunda lazer uygulaması işlemine geçilecektir. Bu işlem ısıtma sayesinde gerçekleşecek olan bir yöntem olmaktadır. Bu sayede karbon solüsyonunun cilt gözeneklerine iyi bir şekilde girmesini sağlayacaktır.

İkinci aşama olarak ise kişilerin uygulanacak olan karbon solüsyonunun üzerine Q-Switched Nd-YAG lazer cihazı ile birlikte cilt üzerinde bulunan tüm karbonların patlatılması ve buharlaştırılması sonucunda temizlenmesi sağlanacaktır. Bu işlem sırasında lazer enerjisi ile birlikte yağ bezlerine ulaşılmış olacaktır. Bu işlem ile birlikte karbon partiküllerinin emilmesi ve patlatılması da gerçekleşecektir.

Uygulanmakta olan bölgeye lokal olarak ısı verilecek ve kollajen sentezinde uyarılmasını sağlayacaktır. Ses dalgaları oluşacak ve gözeneklerin refleks olarak kapanmasına yol açmış olacaktır. Deriye renk verecek olan melanin isimli maddenin de cilt lekelerine neden olması sonucunda bu durumunda etkili olmasını sağlayacaktır.

Karbon Peeling Faydaları

Cilt bakımı ve izlerin yok olmasında etkili olan bu yöntemlerin başında olan karbon peeling yöntemi ile yapılacak olan işlem 2. seans sonrasında etkisini göstermeye başlayacaktır. Bu işlemin lazerle yapılacak olan işlemin cilt altını da onarması sayesinde dokuların tedavisinde etkili olacaktır. Cilt üzerine uygulanacak olan işlem sonrasında ilk seans sonrasında hem parlamanın hem de cilt üzerinde aydınlanmanın olduğu ve ferah bir cilde kavuşmak çok etkili olacaktır.

Cilt üzerinde ki pürüzün tedavisinde uygulanacak olan bu işlemin ortalama olarak 4 ile 10 seanstan oluşan bir tedavi yöntemi olması gerekmektedir. Etkisinin olması ise 1 yıl ile 1.5 yıl arasında değişen bir süre etkili olacaktır. Seans arası uygulanan işleme göre 2 hafta içerisinde ikinci bir seans uygulanması gerekmektedir. Bu işlemin avantajları ise şunlar olmaktadır.

  • Bu işlem her mevsimde rahatlıkla uygulanabilir;
  • Ağrı ya da acı hissedilmemektedir;
  • Esmer cilde sahip olan kişilerin de uygulanması mümkün olmaktadır;
  • Leke tedavisinde etkili olmaktadır.

Her uygulama sonrasında gözle görülür biçimde cilt üzerinde olan lekelerin, sivilcelerin ve sivilce izlerinin küçükdüğünü ve seans sonuna geldiği zaman ise tamamen yok olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca kırışıklık tedavisinde de oldukça faydalı olacaktır.

Karbon Peeling Zararları

Karbon peeling her zaman için uygulandığı zaman yararlı olması ile biliniyor olsa bile bazı ciltlerin tedavisinde uygun olmuş olsa bile bazı cilt yapılarına uygun olmaması ile bilinmektedir. Metabolizması çok yavaş çalışmakta olan kişilerin bu durumda fiziksel olarak da etkilenecek olması bilinmektedir. Böylesi bir durum karşısında kişilerin ciltlerinde oluşan en dış tabakasına uygulanacak olan bu işlem sırasında aynı yanıt beklenmemelidir.

Her zaman için bu işlemi ciltlerine uygulayacak olan kişilerin mutlaka öncesinde test ederek yapmaları tavsiye edilmektedir. Çok nadirende olsa alerjik reaksiyon olması ile de bilinmektedir. Ciddi olarak uygulanmakta olan kişilerin ciltlerinde herhangi bir zarar olduğu gözlemlenmemektedir.

Bu işlem sırasında kişilerin ciltleri üzerinde oluşan ölü derinin cilt üzerinden arınmasını sağlayacaktır. Bazı bünyelerde bu durumda derinin soyulması görülmektedir. Karbon peeling sivilce tedavisinde uygulanması sırasında cilt üzerinde yağ seviyesinde artma olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de cilt daha fazla yağlanması ile birlikte sivilcelenme görülebilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle