Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Akne İzleri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler ve Doğal Kürler

Akne çıkması ile birlikte bazen cilt üzerinde izler kalabilir. Bu izler rahatsız edici bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. İzlerin geçmesinde etkili tedavi yolları ve doğal çözümler.

Akne İzleri Tedavisi

Akne Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Akne oluşması ile birlikte sürekli olarak aynı bölgede çıkması ile birlikte bölgede oluşan iltihaplanma sebebi ile iz kalabilir. Özellikle de akne çıkması ile birlikte kişilerin bu sivilceler ile oynaması ya da sıkmaları durumunda bunun sonucunda akne izi kalacaktır. Günümüzde akne izlerinin tedavisi medikal ilaçlar ile eğer ki geçmemesi durumunda uygulanan peeling, dolgu ya da lazer gibi uygulamalar sayesinde günümüzde insanlar akne izlerinden kurtulmaktadır. Akne olması sonucunda kesin tedavisi için şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Kimyasal peeling;
 • Medikal İlaçlar;
 • Lazer tedavisi;
 • Dolgu enjeksiyonu;
 • Radyofrekans;
 • Mezoterapi.

Kimyasal Peeling

Her zaman için bir uzman hekim tarafından uygulanması ve klinik ortamında gerçekleşmesi gerekmektedir. Uygulama için her zaman için sivilceye bağlı olarak oluşan izlerin ve lekelerin yok olmasında etkili olan kimyasal peeling uygulaması sırasında uygulanan peeling cilt üzerinde oluşan lekelerin yok olmasında etkili olacaktır.

Bu kimyasal peeling yaz mevsiminde ve çok sıcak zamanlarda yapılmaması gerekmektedir. Ortalama olarak ayda bir defa uygulanması gerekmektedir.

Lazer Tedavisi

Akne sonucunda iz kalması ile birlikte deride delikler meydana gelecektir. Bu durum kişilerin rahatsız olmasına ciddi oranda neden olur. Bu nedenle de son yıllarda lazer uygulaması ile kesin sonuçlar alınmaktadır. Lazer uygulamasında ortalama olarak ayda bir seans düzenlenmelidir. Ortalama olarak 4 ile 8 seans içerisinde izin derinliğine bağlı olarak iyileşme görülmektedir. Lazer tedavisinden sonrasında uygulanan bölgede kızarıklık ve cilt soyulması gibi durumlar meydana gelebilir.

Dolgu Enjeksiyonu

Cilt üzerinde meydana gelen aknelerin iyileşmesi ardında ortaya çıkacak olan izlerin tedavisinde etkili olan yöntemlerden bir tanesi olarak dolgu uygulaması kullanmaktadır. Bunun çok ince bir iğne ile özel bir sıvının derinin altına verilerek uygulaması ile birlikte ortaya çıkan izlerde başarılı sonuçlar vermektedir. Çok az komplikasyonları olması nedeniyle günümüzde tercih edilmektedir.

Radyofrekans

Bu yöntem sayesinde cildin yenilenmesinde etkili olmaktadır. Cilt üzerinde sıkılaşma sağlayacaktır. Cilt altına çok küçük mikro iğneler ile radyofrekans enerjisinin verilmesi ile birlikte kısa zaman içerisinde hastalarda iyileşme uygulanmaktadır. Bu işlemin seans aralığı her zaman için ayda bir olması gerekmektedir. Ortalama olarak 2 ile 4 seans arasında değişen bir sürede kesin oılarak iyileşmesi mümkündür.

Mezoterapi

Derinin onarılması ile gerçekleşecek olan akne lekelerinin tedavisinde etkili olan bir yöntem olmaktadır. Çok ince iğneler ile birlikte lokal olarak cilt altına verilecektir. Bu yöntem en az 4 ile 6 seans uygulanması gerekmektedir.

Mezoterapi yöntemi ile akne tedavisi gerçekleşeceği zaman en az 4 hafta geçmesi gerekmektedir. Uygulanma sonrasında kişiler günlük yaşamına hemen dönebilirler.

İlaç Tedavisi

Akne lekeleri için doktor tarafından izlerin tedavisinde kesin olarak sonuç elde edilememektedir. Özel ilaçlar kullanılmaktadır. Jeller ve losyonlar genellikle ilaç olarak reçete edilir. Fakat akneleri ilaçların yok etmesi mümkün iken bu ilaçların akne sonrasında iz olması durumunda izleri yok etmeyecektir.

Akne İzleri Doğal Çözümler

Aloe Vera Jeli

 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli.

Aloe vera bitkisinin yaprağının içerisinde bulunan jelin cilt sağlığına oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Hücrelerin yenilenmesinde ve cildin sıkılaşmasında oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Kişilerde herhangi bir sebepten kaynaklı olarak ciltlerinde iz gelişmesi durumunda bu izin yok olması ve iyileşmesi için leke giderici olarak leke üzerine sürülmesi ve beklenmesi sonucunda lekeler iyileşecektir. Cildin yenilenmesinde de oldukça etkili olduğu için ister yaprağın içerisinde ki jeli ya da eczanelerden doğal ve katkısız maddeli olanı satın alarak uygulayabilirsiniz.

Yoğurt ve Limon Suyu

 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • Yarım limon suyu.

Cilt sağlığına ve oluşan lekelere çok iyi gelen yoğurt ve limon suyu içerisinde laktik asidin olması sayesinde oluşan lekelerin hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. Özellikle de akne çıkması durumunda bu aknenin üzerine sürülmesi ile bilrikte aknenin daha çabuk iyileşmesini de sağlayacaktır. Yoğurt ve taze sıkılmış limonun suyundan elde edecek olduğunuz maskeyi cilt üzerine sürmek sonucunda en az 45 dakika boyunca bekletmelisiniz. Sonrasında yıkanarak maske çıkartılmalıdır.

Zencefil ve Bal

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 yemek kaşığı bal.

Cildin üzerinde lekeler estetik olarak insanların rahatsız olmasına neden olacak bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu durumda evinizde yapacak olduğunuz toz zencefil ve organik bal ile yapacak oldukları maskeleri akne sonrasında kalan izin üzerine sürüp yarım saat yıkamadan bekletmeleri gerekmektedir. Sonra bol suyla yıkanarak maske cilt üzerinden çıkartılmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle