Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzdeki Aknelerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yağ bezlerinin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan akne insanların estetik olarak rahatsız edici bir durum oluşmasına neden olur. Tedavisinde uygulanan yöntemler.

Yüzdeki Aknelerin Nedenleri

Akne

Yüz bölgesinde cildin orta tabakasında yağ salgılamakta olan kanallar bulunmaktadır. Kişilerde bu kanalların kirlilik gibi nedenlerden dolayı kanallar tıkanacaktır. Böylelikle kanallarda şişme ve bakterilerin oluşması ile birlikte cilt üzerinde kabarık ve içerisinde iltihap dolu olan kabarcıklar ortaya çıkacaktır. Her yaş grubunda insanda görülse bile ergenlik döneminde ki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Cilt üzerinde akne oluşmasında şu durumlar sıklıkla etkili olmaktadır:

  • Genetik;
  • Hormonlar;
  • Çevresel faktörler;
  • Beslenme;
  • Cilt temizliği yapılmaması.

Aknelerin ortaya çıkmasının daha çoğunlukla sonbahar ve kış mevsimleri olduğu zamanlarda hızla artış görüldüğü de bilinmektedir. Bu kişilerin aşırı yağlı beslenmesi ya da yağlı bir cilde sahip olmaları sonucunda daha yoğun olarak görülmektedir. Bazı kişilerde yağ bezesi yani kistik akne olarak da ortaya çıkabilir. Bazı ilaçların yan etkisi ile birlikte kişilerin özellikle de kullanmakta olduğu hormon ilaçlarının kişilerde aknelerin artmasına neden olduğu da görülmektedir.

Annesinde ya da babasında yoğun miktarda akne görülmesi sonucunda çocuklarında da ortaya çıkması görülebilir.

Yüzdeki Akne Lekeleri Tedavisi

Ciltte yoğun miktarda akne çıkması bayanların regl oldukları zaman hormon değişikliği nedeniyle daha da çoğalmaktadır. Bu durumda kişilerin oluşan akneler ile oynaması durumunda akne lekeleri ortaya çıkar. Aknelerin oynanmaması durumunda bir süre sonra kendiliğinden geçmesi ve lekesi kalmadan geçecektir. Fakat akneler ile oynanması durumunda ortaya çıkacak olan lekelerin kalıcı olduğu unutulmamalıdır. Aknelerinden rahatsız olan kişilerin tedavisi için cildiye doktoruna gider ve uygun tedavisi başlanmalıdır.

Cildin yağ bezlerinde oluşan dengenin sağlanması için retinoid ilaçların reçete edilmesi de gereklidir. Aknelerinden ve lekelerinden şikayet eden kişilerin cilt temizliğini düzenli olarak yapmalıdır.

Aknelerin çok yoğun olması ve iltihaplı olması halinde antibiyotik ilaçlar ya da retinoid içeren krem ya da tabletlerin hastaya verilmesi ile aknelerde azalma olacaktır. Akneler meydana gelmesi ile bilrikte akne lekelerinin kalması da insanlarda ruhsal olarak bunalım olmasına neden olur. Akne olması sonucunda lekelerin kalması ile bilrikte kullanılacak olan yöntemler içerisinde doktor tarafından uygulanacak olan kimyasal peeling, lazer uygulaması, dermaroller gibi tedavi yöntemleri ile birlikte iyileşecektir.

Yüzdeki Akne Lekeleri Bitkisel Tedavisi

  • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli.

Akne oluşması ve lekelerin ortaya çıkması ile birlikte kişilerin evlerinde iyi gelen bitkisel kürlerin başında aloe vera jeli gelmektedir. Bu jelin aloe vera bitkisinin yapraklarını uzunlamasına ortadan ikiye bölerek içerisinde bulunan jeli çıkarmanız mümkün olacaktır. Ayrıca eczanelerden ya da aktarlardan doğal ve katkısız olan aloe vera jeli de satın alabilirsiniz. Cildin hücrelerinin yenilenmesinde oldukça etkili olduğunu, hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Yüzde meydana gelen aknelerin ilk olarak sabun ve bol suyla yıkanmasının ardından aloe vera jelinin ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

Tarçın ve Bal

  • 1 tatlı kaşığı tarçın;
  • 1 tatlı kaşığı bal.

Yoğun olarak aknelerinden şikayet eden ve akne oluşması ile birlikte daha sonrasında kişileri rahatsız edecek olan izin iyileşmesi ve yok olması için evinizde yapacak olduğunuz kürlerin başında tarçın ve bal gelmektedir. Bunun için bir kabın içerisinde toz tarçın ve bal ilave ederek karıştırılmalıdır. Daha sonrasında aknelerin ya da akne izlerinin üzerine sürülmeli ve en az 1 saat boyunca kalmalıdır. Bu bitkisel kürü her zaman için cilt temizlenmesinin ardından akne üzerine sürmeniz gerekiyor.

Zerdeçal ve Bal

  • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal;
  • 1 tatlı kaşığı bal.

Doğal antibiyotik özelliği olan bir bitki olması nedeniyle aknelerin gelişmesi sonucunda ortaya çıkacak olan iltihaplı aknelerin iyileşmesinde etkili olmaktadır. Bunun için bir kabın içerisine koyacak olduğunuz zerdeçal ve balın karıştırılarak macun kıvamına getirilmesi gerekmektedir. Zerdeçal aynı zamanda da yağ bezlerinde dengenin olması ve tıkanıklığın yok olmasında da etkili olan şifalı bir bitki olmaktadır. Yüz temizliği yapılmasının ardından kişilerin çok ince tabaka şeklinde bu macunu akne üzerine lokal olarak sürmeleri gerekiyor. Her gün düzenli olarak temiz cilt üzerine 1 ay boyunca uygulanması ile birlikte akneler iyileşecektir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle